Wyniki kontroli KAS w warsztatach samochodowych | MOTOFAKTOR

Wyniki kontroli KAS w warsztatach samochodowych

person Joanna Piszcz 22/03/2021

Kilkaset warsztatów samochodowych skontrolowanych przez KAS nie posiadało kasy fiskalnej online mimo takiego obowiązku.

Krajowa Administracja Skarbowa na początku 2021 roku kontrolowała warsztaty samochodowe, wulkanizacji i wymiany opon w całym kraju. Kontrolerzy KAS sprawdzali czy przedsiębiorcy posiadają kasy fiskalne online, które wymagane są dla tej sfery usług od 1 stycznia 2020 r.

 

W związku ze zmianą przepisów ustawy o podatku od towarów i usług podatnicy świadczący usługi naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów, w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania, oraz w zakresie wymiany opon lub kół dla pojazdów silnikowych oraz motorowerów, od 1 stycznia 2020 r. zobowiązani byli do ewidencjonowania sprzedaży przy zastosowaniu kas fiskalnych online, umożliwiających połączenie i przesyłanie danych między kasą rejestrującą, a Centralnym Repozytorium Kas. Celem wprowadzania obowiązku kas fiskalnych online jest uszczelnienie systemu podatkowego i stworzenie jednakowych warunków prowadzenia działalności gospodarczej, a tym samym ochrona zdrowej konkurencji – wyjaśniała wówczas KAS.

 

Motofaktor.pl uzyskał od KAS informację o wynikach kontroli. W ramach weryfikacji przez Krajową Administrację Skarbową realizacji przez podatników obowiązku posiadania kas rejestrujących on-line ujawniono prawie 600 przypadków, w których przedsiębiorcy do tego obowiązani, mimo upływu ponad roku od wejścia w życie przepisów dotyczących kas fiskalnych on-line, nie posiadali tego typu urządzeń.

 

W niektórych województwach tego rodzaju przypadki osiągnęły wynik ponad 50% kontrolowanych podatników. W toku tej weryfikacji ujawniono także 49 przedsiębiorców, którzy zawiesili albo zamknęli formalnie swoją działalność gospodarczą mimo jej faktycznego prowadzenia, tym samym nie odprowadzali, m.in. do budżetu państwa żadnych podatków. Oprócz ww. nieprawidłowości ponownie stwierdzono szereg przypadków, w których podatnicy posiadający kasy rejestrujące on-line nie ewidencjonowali świadczonych usług i sprzedaży towarów i tym samym nie wydawali swoim klientom obowiązkowych paragonów fiskalnych – poinformowało nas biuro prasowe KAS.

 

W styczniu tego roku opisywaliśmy jaka sieć warsztatów samochodowych ProfiAuto Serwis poradziła sobie z obowiązkiem instalowania kas fiskalnych online.

 

„Wspieraliśmy ten proces m.in. cyklem szkoleń dla uczestników sieci, dotyczących obowiązujących przepisów prawnych oraz wymagań środowiskowo-podatkowych. Jako sieć staramy się prowadzić zawsze najbardziej aktualne szkolenia oraz webinaria, dzięki którym warsztaty są wcześniej przygotowane do tego typu zmian w przepisach. Koszt zakupu kasy jest na pewno odczuwalny dla serwisów, ale to nie on powstrzymuje niektóre z nich od zakupu. W kwestii obowiązujących przepisów w tyle pozostają tylko te warsztaty, które nie posiadają dostępu do wiedzy, szkoleń oraz portali branżowych” – mówił wówczas Mariusz Maksym koordynator sieci ProfiAuto Serwis.

 

Więcej w naszym artykule „Kasy fiskalne online – zmora czy udogodnienie?„.

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).