Wymiana pompy wody | MOTOFAKTOR

Wymiana pompy wody

person Adrian Januszkiewicz 23/06/2017

Eksperci Gates radzą jak uniknąć 9 typowych błędów, które zdarzają się przy wymianie pompy wody.

1. Nie martw się, jeśli nowa pompa wodna wygląda trochę inaczej niż stara

Zdarzają się wizualne różnice pomiędzy nową pompą wodną a zdemontowaną starą. Nowa pompa może mieć na przykład metalowe koło łopatkowe, chociaż stara miała plastikowe, albo różnić się trochę wyglądem. Nie przejmuj się drobnymi różnicami: najważniejsza jest pozycja koła pasowego pompy wodnej. Powinno się znajdować na tej samej wysokości, co w starej pompie, ponieważ — jeśli pasek zacznie trzeć o koło — może się szybko postrzępić. Aby sprawdzić, czy nowa pompa wodna jest odpowiednia, postaw obie pompy wodne na stole skierowane frontem (stroną, która dotyka silnika) do dołu i porównaj ustawienie kół.

2. Wypłucz układ chłodzenia

Niepłukanie układu chłodzenia jest częstym błędem, który może dużo kosztować. Stare chłodziwo prawdopodobnie jest zanieczyszczone. Powstałe nieczystości mogą gromadzić się tam, gdzie powinno się tworzyć uszczelnienie dynamiczne. Mogą one również powodować zadrapania powierzchni uszczelnienia dynamicznego, co doprowadzi do przedwczesnego zużycia pompy. Kluczowym procesem dla usunięcia wszystkich niepożądanych elementów z układu chłodzenia jest płukanie. Być może do tej czynności wystarczy użycie węża i standardowego środka czyszczącego, lecz zastosowanie płukarki, takiej jak Gates Power Clean Flush tool umożliwi prawidłowe wykonanie tej czynności. Wskazówka: jeśli chcesz wypłukać układ chłodzenia z założoną pompą wodną, użyj starej pompy zamiast nowej, aby ochronić nową pompę przed zanieczyszczeniem.

3. Nie nakładaj uszczelniacza na O-ring lub na suchą uszczelkę

Podczas wymiany pompy wodnej wymień stare uszczelnienia i uszczelki na nowe. Jeśli nowa pompa została dostarczona razem z uszczelką, upewnij się, czy uszczelka ta jest w idealnym stanie. (Niektóre uszczelki są tak cienkie, że można je uszkodzić podczas rozpakowywania). Być może odczuwasz pokusę, aby nałożyć uszczelniacz na O-ring lub na suchą uszczelkę „dla pewności”. Uszczelki te jednak nie wymagają uszczelniacza! Jeśli gumowy pierścień nie chce pozostać na miejscu, wystarczy nanieść kroplę chłodziwa lub oleju.

 

Stosuj uszczelniacz wyłącznie, jeśli takie jest zalecenie producenta pojazdu. Nie używaj zbyt dużej ilości! Nałóż cienki i równy pasek wzdłuż krawędzi i zetrzyj jego nadmiar przed założeniem pompy wodnej. Jeżeli zrobisz to po zamontowaniu pompy, nie zauważysz nadmiaru uszczelniacza po wewnętrznej stronie, czyli tam, gdzie może spowodować uszkodzenie układu chłodzenia. Uszczelniacz zbryli się, zanieczyszczając chłodziwo, co może być przyczyną wycieku lub poważnego uszkodzenia termostatu.

Stosuj uszczelniacz wyłącznie, jeśli takie jest zalecenie producenta pojazdu. Upewnij się, że robisz to we właściwy sposób.

4. Nie używaj chłodziwa, które jest stare lub zimne

Spuszczenie starego chłodziwa do ponownego użycia może się wydawać rozsądnym (i oszczędnym) rozwiązaniem, ale stanowczo to odradzamy. Chłodziwo starzeje się: ma termin przydatności do użycia. Napełnij układ chłodzenia nowym płynem chłodzącym pamiętając, aby:

 

  • użyć odpowiedniego rodzaju chłodziwa zalecanego przez producenta pojazdu (płynów nie wolno mieszać, ponieważ mogą wzajemnie znosić swoje działanie).
  • zachować odpowiednie proporcje. Jeśli dodasz zbyt mało odmrażacza, szanse na zamarznięcie układu chłodzenia wzrosną, ale dodanie zbyt dużej ilości również jest niebezpieczne. Zalecamy wymieszanie wody z odmrażaczem w stosunku pół na pół (proporcje w zimnym klimacie alpejskim lub syberyjskim: 65 proc. odmrażacza i 35 proc. wody).
  • dodać ciepłej wody do odmrażacza — nawet jeśli wydaje się to dziwne. Dodanie zimnego chłodziwa do nagrzanego silnika może spowodować wstrząs termiczny i uszkodzić uszczelkę, nawet w nowej pompie wodnej.
  • użyć wody destylowanej, dejonizowanej, a nawet butelkowanej, ale nie wody z kranu. Zwykła woda z kranu może być bardzo twarda i pozostawiać osad mineralny w chłodnicy, nagrzewnicy i bloku silnika. Wypływający osad może uszkodzić uszczelnienie pompy wodnej.

5. Obróć pompę ręcznie

Wielu mechaników postępuje według następującego schematu: wymienić pompę wodną, przykręcić śruby, założyć pasek, napiąć napinacz, napełnić układ chłodzenia i… uruchomić silnik (choćby na chwilę). Chłodziwo potrzebuje jednak trochę czasu, żeby przedostać się do wszystkich miejsc, więc pompa wodna przez kilka sekund pracuje na sucho. W ten sposób można zniszczyć uszczelnienie i spowodować przedwczesny wyciek lub głośną pracę pompy. Sugerujemy opuszczenie samochodu po założeniu nowej pompy wodnej, napełnienie układu chłodzenia, ponowne podniesienie samochodu i ręczne obrócenie pompy około dziesięciu razy, sprawdzając, czy obraca się swobodnie. Dzięki tym obrotom chłodziwo zostanie zassane do niewielkiego otworu, gdzie uszczelnienie stworzy uszczelkę mechaniczną stanowiącą skuteczną barierę chroniącą przed wyciekiem płynu chłodzącego.

6. Nie martw się wyciekiem z otworu drenażowego

Każda napędzana mechanicznie pompa wodna ma otwór drenażowy, z którego na początku może się sączyć płyn. Niewielki wyciek z otworu drenażowego nowej pompy wodnej jest czymś zupełnie normalnym: uszczelka mechaniczna ma około dziesięciu minut na ułożenie się (czyli całkowite uszczelnienie następuje dopiero po około dziesięciu minutach pracy). Jeśli wyciek będzie nadal widoczny po kilku dniach od montażu nowej pompy, jego intensywność wzrasta lub pojawiają się krople w otworze drenażowym, masz problem: te symptomy wskazują na niewłaściwy montaż.

7. Odpowietrz układ chłodzenia

Po wymianie pompy wodnej warto odpowietrzyć układ chłodzenia, aby uwolnić uwięzione w nim powietrze. Niektóre termostaty mają niewielki otwór na godzinie 12 oraz zawór kulisowy, który umożliwia ujście powietrza (bez wpuszczania nowego).

8. Wymieniaj pompę wodną, pasek i inne elementy napędowe w jednym czasie

Weryfikacja paskowego układu napędowego jest bardzo istotna, ponieważ napędza on pompę wodną. Uszkodzony pasek bądź napinacz może być przyczyną przedwczesnej usterki łożyska lub wałka i doprowadzić do skrócenia czasu eksploatacji pompy. Nieszczelna pompa wodna będzie miała z kolei negatywny wpływ na pasek i napinacz. Dlatego też zalecamy jednoczesną wymianę pompy wodnej, paska i innych elementów napędowych. Zestawy pasków rozrządu i zestawy pasków pomocniczych Gates zawierają pompę wodną lub nawet pompę wodną z termostatem.

9. Wymieniaj chłodziwo co 5 lat

Płyn chłodzący zawiera substancje antykorozyjne, inhibitory korozji i środki smarne do pompy wodnej, a skuteczność tych czynników z czasem maleje. Obowiązuje zasada: wymieniaj chłodziwo co pięć lat, aby zapobiec kawitacji. Z czasem płyn chłodzący staje się coraz bardziej kwaśny, co zwiększa ryzyko kawitacji — to dziwne zjawisko, które wygląda jakby wyskakiwały maleńkie „pęcherzyki powietrza”, które niszczą koło łopatkowe i inne części. (W rzeczywistości te „pęcherzyki powietrza” zawierają supergorącą parę, która po implozji powoduje pękanie plastiku i erozję metalu). Pęcherzyki kawitacyjne („pęcherzyki powietrza” nagromadzone w chłodziwie pękają z siłą eksplozji, wżerając się w poszczególne części pompy). są niewidoczne, ale przegrzewanie się silnika i wyciek z otworu drenażowego świadczą o ich powstawaniu.

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).