Wymiana oleju – najczęściej w warsztacie | MOTOFAKTOR

Wymiana oleju - najczęściej w warsztacie

person Adrian Januszkiewicz 3/06/2020

Niemal 75% kierowców deklaruje, że wymianę oleju zleca mechanikowi w warsztacie - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie marki Petronas w 2019 roku.

Trzech na czterech ankietowanych kierowców wymienia olej w warsztacie, ale co ciekawe, jest wśród nich mniej kobiet niż mężczyzn (odpowiednio 70 i 77%). Czy panie chętniej niż panowie majsterkują przy samochodzie? Nie do końca – gdy zagłębimy się w wyniki badania okaże się, że 22% przedstawicielek płci pięknej wymianę oleju „zleca” mężowi czy partnerowi.

 

Zdecydowana większość ankietowanych serwisuje samochód w warsztacie niezależnym, a tylko 7% zajmuje się obsługą auta samodzielnie lub z pomocą rodziny czy przyjaciół. Majsterkowicze powinni pamiętać, że przepracowany olej trzeba oddać do punktu utylizacji, np. PSZOK. Dużo łatwiej jest wymienić olej w warsztacie, koszt wymiany jest bardzo niski, a często wliczony w cenę oleju.

 

Na dodatek możemy liczyć na fachową poradę, bo mechanik w warsztacie samochodowym jest najważniejszym źródłem wiedzy na temat olejów – tego zdania jest 71% pytanych. 42% chce, by mechanik czy doradca zarekomendowali mu markę oleju. Zdecydowana większość kierowców, bo aż 80% chętnie słucha porad mechanika.

 

Niemal połowa ankietowanych (47%) otrzymała wskazówki dotyczące oleju z inicjatywy mechanika, a 37% – po zapytaniu go. Aż 92% postąpiło zgodnie z rekomendacjami. W tej grupie większe zaufanie do rad mają panie (95% ich posłuchało), podczas gdy u mężczyzn ten odsetek wyniósł 89%.

Stale poszerzamy sieć warsztatów, które współpracują z naszą firmą i staramy się cały czas podnosić poziom wiedzy mechaników i doradców serwisowych. Zdecydowaliśmy się na nieco inny niż pozostali producenci model dystrybucji – nasze produkty są dostępne tylko w warsztatach i sklepach motoryzacyjnych. Z badania wynika, że dwóch na trzech kierowców kupuje olej właśnie w tych miejscach. Adam Bober dyrektor Petronas Lubricants Poland

 

Co trzeci ankietowany deklaruje, że zaopatruje się w olej w sklepie motoryzacyjnym, a 28% kupuje go w warsztacie. Źródła internetowe są daleko za tradycyjnymi – wszystkie kanały on-line (sklepy, portale aukcyjne itp.) są miejscem zakupu oleju dla 14% pytanych kierowców.

 

Ponad połowa kierowców deklaruje, że wymienia olej raz w roku, przy okazji przeglądu. Nieco mniejsza grupa (41%) robi to po przejechaniu określonej liczby kilometrów – z reguły co 10 lub 15 tys. km. 5% twierdzi, że wymienia olej rzadziej niż co roku.

 

Może to wynikać z tego, że korzystają oni z samochodu rzadziej lub jeżdżą autem, w którym producent przewidział wydłużone nawet do 2 lat okresy pomiędzy wymianami (lub co 20-30 tys. km).

 

Badanie zostało przeprowadzone w 2019 roku przez Instytut ARC Rynek i Opinia na zlecenie marki Petronas na grupie 1000 kierowców, którzy użytkują samochody, są odpowiedzialni za ich serwisowanie i deklarują korzystanie z warsztatów niezależnych.

 

Źródło: Petronas

user photo

Autor

Adrian Januszkiewicz

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).