Wykryte zaniedbania po kontroli ITD | MOTOFAKTOR

Wykryte zaniedbania po kontroli ITD

person Adrian Januszkiewicz 28/03/2022

Kontrolerzy ITD z województw świętokrzyskiego i podlaskiego w minionym tygodniu wycofali z ruchu kilka ciężarówek, których stan techniczny stanowił zagrożenie.

Na krajowej „ósemce” w Suchowoli, w środę (23 marca), inspektorzy podlaskiej Inspekcji Transportu Drogowego zatrzymali ciężarówkę realizującą przewóz na trasie Węgry – Rosja. Uwagę inspektorów zwrócił stan techniczny ciężarówki. Podejrzenie niesprawnych hamulców naczepy potwierdziło badanie w stacji diagnostycznej. Siły hamowania na jednym z kół na trzeciej osi praktycznie w ogóle nie było. To usterka, którą kwalifikuje się jako zagrażającą bezpieczeństwu drogowemu. Do czasu usunięcia nieprawidłowości dalsza jazda jest niemożliwa.

 

Oprócz tego analiza okazanych w trakcie kontroli dokumentów wykazała, że uprawniające do międzynarodowego przewozu zezwolenie nosi ślady przerobienia w części dotyczącej miejsca kraju załadunku. Kierowca ciężarówki należącej do rosyjskiego przewoźnika przerobił wcześniejszy wpis. Nieprawidłowo wypełnione zezwolenie jest nieważne. Wobec przedsiębiorcy wszczęto postępowanie administracyjne, a zestaw został skierowany na parking strzeżony. W związku z podejrzeniem przerobienia dokumentu, wezwany został patrol Policji.

 

Kolejne dwie kontrole zostały przeprowadzone w Łomży na drodze krajowej nr 61. Ciężarówka należąca do przewoźnika z Mołdawii została zatrzymana po tym, jak jej kierowca nie zastosował się do ograniczeń tonażowych na lokalnej drodze. Funkcjonariusze z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Białymstoku stwierdzili w naczepie pękniętą tarczę hamulcową. Usterka w jednym z kół na drugiej osi uniemożliwiła kontynuowanie przejazdu na trasie Polska – Mołdawia do czasu usunięcia nieprawidłowości, w związku z czym został zatrzymany dowód rejestracyjny naczepy. Wobec przewoźnika wszczęto postępowanie administracyjne, a kierowcę ukarano mandatem karnym.

 

Pojazdem członowym należącym do przewoźnika z Białorusi transportowane były meble. W trakcie kontroli ciężarówki jadącej do Niemiec, inspektorzy ITD stwierdzili nieszczelny bak. Paliwo wyciekało na drogę. Przyczyną nieszczelności zbiornika był niesprawny kran spustowy. Kierowca zdołał go uszczelnić w miejscu kontroli, więc pojazd został dopuszczony do ruchu drogowego. Wobec przewoźnika wszczęte zostało postępowanie administracyjne.

 

Pęknięta tarcza hamulcowa była przyczyną tymczasowego wycofania z ruchu ciężarówki skontrolowanej na drodze krajowej numer 42 w Starachowicach przez świętokrzyską Inspekcję Transportu Drogowego. To jednak nie wszystko. Oprócz tego inspektorzy stwierdzili brak ważnego sprawdzenia okresowego tachografu. Ważność przeglądu urządzenia minęła w styczniu. Na dodatek kierowca naruszył przepisy dotyczące użytkowania urządzeń rejestrujących. Chodzi o brak 44 wpisów. Kontrola zakończyła się wszczęciem postępowań administracyjnych wobec przewoźnika i osoby zarządzającej transportem, zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego naczepy oraz zakazem dalszej jazdy do czasu usunięcia usterki niebezpiecznej. Inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Kielcach ukarali kierującego mandatem karnym.

Źródło: GITD

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).