Wykonaj przegląd jednośladu przed startem sezonu | MOTOFAKTOR

Wykonaj przegląd jednośladu przed startem sezonu

person Adrian Januszkiewicz 31/03/2021

Firma OSRAM przypomina, że przed startem sezonu motocyklowego, należy wykonać gruntowny przegląd jednośladu.

Przed sezonem musimy poświęcić trochę czasu na przygotowanie dwóch kółek do jazdy. Nie skupiajmy się jednak tylko na umyciu czy wymianie oleju. Nieużywane przez kilka miesięcy motocykle na pewno będą wymagać także sprawdzenia stanu naładowania akumulatora, ciśnienia w oponach, a także sprawności i wydajności oświetlenia.

Doładuj akumulator

Długi postój jednośladu mógł sprawić, że jego akumulator nie jest w najlepszej kondycji. Wszyscy wiemy, że na stan i tempo rozładowania akumulatora wpływ mają różne czynniki, jak na przykład temperatura – zarówno ta zbyt wysoka jak i zbyt niska sprawiają, że jego sprawność się pogarsza. Dlatego dłuższy okres zimowej bezczynności stanowi dla motocykli spore wyzwanie.

 

Prostownik OSRAM BATTERYcharge

Chcąc od razu wyruszyć w trasę, gdy tylko odpuszczą mrozy warto wcześniej skontrolować stan akumulatora i jeśli okaże się to konieczne – naładować go. Firma OSRAM w swoim poszerzonym portfolio oferuje kierowcom inteligentne prostowniki BATTERYcharge, które ładują wszystkie typy akumulatorów. Modele OEBCS 904 i 906 dobrze nadają się do jednośladów – można nimi naładować akumulatory 6 i 12 V. Urządzenia mają także funkcje podtrzymania, które pomagają chronić akumulator przed rozładowaniem.

 

Prostowniki mają czytelny wyświetlacz LCD z podświetleniem, a wszystkie funkcje można obsługiwać jednym przyciskiem. W wyposażeniu jest także przewód z końcówkami oczkowymi, który można zainstalować na stałe, by podłączenie ładowarki było łatwiejsze. Wszystkie modele BATTERYcharge mają również zabezpieczenie, które chroni instalację elektryczną motocykla przed skutkami odwrotnego podłączenia biegunów.

Sprawdź ciśnienie w oponach

Kompresor OSRAM TYREinflate

Opony są jedynym punktem kontaktu pojazdu z powierzchnią drogi. Dlatego prawidłowe ciśnienie to podstawa bezpieczeństwa i odpowiedniej przyczepności na drodze, ale to nie wszystko. Odpowiednio napompowane koła to także dłuższa ich trwałość i mniejsze zużycie paliwa. Do utrzymania właściwego stanu ciśnienia w oponach przydadzą się poręczne kompresory OSRAM TYREinflate, które – dzięki specjalnym adapterom – sprawdzą się przy konserwacji kół motocykli. Wszystkie urządzenia tej serii zostały zaprojektowane w taki sposób, by były maksymalnie funkcjonalne, wygodne w użytkowaniu i trwałe. Trzymetrowy, zwijany przewód zasilający ułatwia podłączenie i przechowywanie, płaska obudowa zapewnia stabilność podczas pompowania, a duży przycisk sterowania zapewnia łatwą obsługę np. stopą.

Skontroluj oświetlenie

W motocyklach sprawność reflektorów jest szczególnie istotna. Odpowiednio dobrane źródła światła w znaczny sposób poprawią widoczność oraz wpłyną na bezpieczeństwo jazdy i komfort prowadzenia jednośladu. Kierowcy ceniący sobie maksymalne bezpieczeństwo, którzy często podróżują w nocy i poza miastem powinni wybrać źródła światła o podwyższonych parametrach, takie jak np. OSRAM Night Breaker Laser. Zapewniają one jaśniejsze światło i dłuższy jego zasięg, co poprawia komfort jazdy.

 

Użytkownicy lubiący wyróżniać się na drodze, stawiający na indywidualność i wygląd docenią grupę produktów przyciągających wzrok, podkreślających charakter pojazdu, dających bardziej zimną, niebieskawą barwę światła (OSRAM Cool Blue Intense). Z kolei dla tych, którzy przywiązują szczególną wagę do trwałości i niezawodności, polecane są produkty o wydłużonej trwałości OSRAM Ultralife.

Ponieważ większość jednośladów ma tylko jeden reflektor i awaria może uniemożliwić poruszanie, każdy motocyklista powinien wozić ze sobą zapasową żarówkę. Warto pamiętać także, że nawet najlepsza żarówka nie spełni swojej roli, jeśli reflektor będzie zabrudzony. Warstwa brudu i błota może ograniczyć skuteczność oświetlenia nawet o 90%.

 

Źródło: OSRAM

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).