Wrześniowe rejestracje pod znakiem benzyny | MOTOFAKTOR

Wrześniowe rejestracje pod znakiem benzyny

person Adrian Januszkiewicz 28/10/2019

W ubiegłym miesiącu w Centralnej Ewidencji Pojazdów zarejestrowano 108 488 samochodów osobowych. Większość z nich a dokładnie 68 671 to benzyniaki.

Najczęściej zgłaszanymi w Polsce we wrześniu osobówkami zasilanymi benzyną były: Opel, Toyota i Volkswagen. To odpowiednio: 7465, 6564 i 5827 pojazdów. Tylko na Mazowszu przybyło aż 13 706 samochodów różnych marek, zasilanych tym paliwem.

Astra na topie

Opel Astra – ten model zarejestrowano niemal dwa i pół tysiąca razy (2497). Sporo z tych samochodów sprowadzono z Niemiec (1445). Choć firma Opel powstała w 1862 roku, jako niemieckie przedsiębiorstwo (produkujące początkowo maszyny do szycia i rowery) to od niedawna jej właścicielem jest francuski koncern PSA.

 

Najwięcej zarejestrowanych we wrześniu Opli to modele w wersji hatchback, czyli z nadwoziem z dodatkowymi drzwiami z tyłu pojazdu, umożliwiającymi dostęp do przestrzeni bagażowej i pasażerskiej.

 

Aż 770 z zarejestrowanych w CEPiKu pod koniec trzeciego kwartału Opli Astra to auta, które w tym roku zeszły z taśmy. Najstarszy model pochodzi sprzed ćwierćwiecza.

 

Co ciekawe, Astra, będąca bestsellerem marki, stanowi większość produkcji fabryki w… Gliwicach.

Kultowy 53-latek

Najczęściej rejestrowaną we wrześniu Toyotą, jeżdżącą na benzynę, była Corolla (1978). To model japońskiego koncernu sprzedawany od 1966 roku. Zdecydowana większość samochodów, które w ubiegłym miesiącu trafiły do bazy CEP, to roczniki 2018 (233) i 2019 (1512). Najstarszy model pochodzi z 1977 roku i sprowadzono go z Austrii.

 

Kierowcy Toyoty we wrześniu wybierali najczęściej nadwozie typu sedan.

Das Auto

Jeśli chodzi o trzeci na podium benzyniak – Volkswagen – w tym przypadku, podobnie jak w Oplu, przeważają pojazdy z nadwoziem typu hatchback (2923).

 

Niemieckie auta są sprowadzane oczywiście z Niemiec. We wrześniu przyjechało stamtąd aż 3170 Volkswagenów na benzynę. Najpopularniejszy model to modny przez lata Golf. Do CEP we wrześniu dołączyło kolejnych 2205 sztuk tego modelu. Najstarszy z nich to wersja z mocniejszym silnikiem – GTI z 1978 roku. Dziś to już legenda. Tegorocznych Golfów przybyło w naszej bazie 576. Od 2019 r. produkowana jest już ósma generacja tego modelu.

Jeżdżę Dieslem

Ponad 39 tysięcy (39 266) z wszystkich zarejestrowanych w ubiegłym miesiącu samochodów osobowych tankuje olej napędowy. To znów w dużej mierze samochody sprowadzane z Niemiec (17 217). I chyba znów zgodnie z przewidywaniem – to głównie Volkswageny (3277). Najstarszy to Caravelle z 1989 roku. To jedna z wersji samochodów trzeciej generacji Volkswagena Transportera.

Elektromobilni

We wrześniu przybyło nam niemal dwieście samochodów (192) zasilanych energią elektryczną. Top 3 to Nissan (39), BMW (35) i Renault (22). Wszystkie to pojazdy nie starsze niż 8 lat. Co ciekawe, poza Mazowszem (54), najwięcej elektryków zarejestrowano na Pomorzu (27) i Małopolsce (26)

Prezentowaliśmy już najstarsze auta zarejestrowane w ciągu ostatniej dekady, przyjrzeliśmy się też samochodom specjalnym, sprawdziliśmy również skąd Polacy sprowadzają samochody. Baza CEPiK to kopalnia wiedzy o pojazdach, które jeżdżą po naszych drogach. Taką kopalnią wiedzy o autach jest też nasza e-usługa Historia Pojazdu. Przygotowaliśmy ją dla wszystkich, którzy planują zakup używanego pojazdu zarejestrowanego w Polsce. Otrzymywane dzięki niej dane mogą pomóc w ocenie stanu technicznego pojazdu oraz potwierdzeniu wiarygodności oferty sprzedawcy. Marek Zagórski minister cyfryzacji

 

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).