Woop Automotive: polskie warsztaty wciąż ‘wiszą’ na linii | MOTOFAKTOR

Woop Automotive: polskie warsztaty wciąż 'wiszą' na linii

person Adrian Januszkiewicz 7/05/2018

Jak pokazuje badanie Woop Automotive przeprowadzone w ponad 200 warsztatach samochodowych, zamówienia na motoczęści najczęściej składane są telefonicznie.

Respondenci, zapytani o najczęstsze sposoby zamawiania potrzebnych komponentów, przy pomocy ankiety wielokrotnego wyboru, zdecydowanie najczęściej wybierali telefon – odpowiedź ta zyskała aż 88 proc. głosów.

Telefonicznie, osobiście, a może online?

Drugim, najchętniej wybieranym sposobem zawierania transakcji przez reprezentantów krajowej branży warsztatowej były osobiste odwiedziny w oddziale dostawcy – tę opcję wskazało bowiem 57 proc. uczestników badania. Elektroniczne formy komunikacji handlowej cieszą się mniejszym zainteresowaniem. Warto zwrócić uwagę, iż zamówienia przy pomocy poczty e-mail składa 22 proc. respondentów. Dokładnie taki sam odsetek właścicieli warsztatów wykorzystuje do tego celu internetowe serwisy umożliwiające zakup autoczęści, udostępniane przez dystrybutorów.

 

Z całą pewnością “z obiegu” wychodzi już fax, którego użycie deklaruje jedynie 4 proc. ankietowanych, zaś na portalach aukcyjnych pożądanych produktów szuka tylko 3 proc. z nich.

Jak można zauważyć, w polskiej branży warsztatowej wciąż dominują tradycyjne metody komunikacji i składania zamówień, jednak biorąc pod uwagę dobry poziom informatyzacji stacji naprawczych i wyższą funkcjonalność narzędzi online sytuacja powinna systematycznie ulegać zmianie. Warto także zwrócić uwagę na pewną prawidłowość wynikającą z efektów naszej analizy - im większy warsztat, tym wyższe wykorzystanie Internetu do celów wymiany handlowej. Karol Prozner twórca i prezes zarządu platformy Woop Automotive

 

W przypadku najmniejszych warsztatów zatrudniających do 2 pracowników, składanie zamówień online zadeklarowało 13 proc. respondentów. Dla warsztatów, w których pracuje od 2 do 5 osób odsetek ten wrósł już do 31 proc., zaś w dla warsztatów o skali zatrudnienia przekraczającej 5 pracowników – 40 proc.

Wynika to z faktu, że im więcej osób zatrudnia dana stacja naprawcza, oraz im więcej zleceń obsługuje, tym dysponuje mniejszą ilością czasu na obsługę wszystkich procesów związanych z zamówieniami. Tutaj z pomocą przychodzą więc automatyzujące je rozwiązania internetowe, którym jednak w większości wciąż brakuje pewnych funkcjonalności, choćby takich jak gromadzenie ofert wielu dostawców w jednym miejscu czy możliwość rozmowy z nimi w czasie rzeczywistym. Karol Prozner

Sektor ciężarowych najbliżej online’u?

Wnioskiem wynikającym z badania Woop Automotive jest także fakt, iż po rozbiciu stopnia wykorzystania w procesach składania zamówień narzędzi internetowych na dwa segmenty okazuje się, iż w przypadku warsztatów specjalizujących się w serwisowaniu pojazdów ciężarowych wynosi on niemal 40 proc. To znacznie więcej niż w drugim sektorze – warsztatów wyspecjalizowanych w obsłudze autobusów, gdzie odsetek ten wyniósł 20 proc.

 

Źródło: Woop Automotive

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).