„Wirtualne” kasy fiskalne – trwają prace nad projektem rozporządzenia | MOTOFAKTOR

"Wirtualne" kasy fiskalne - trwają prace nad projektem rozporządzenia

Ministerstwo Finansów proponuje wprowadzenie kas rejestrujących mających postać oprogramowania.

Zgodnie z projektem, nad którym obecnie pracuje Ministerstwo Finansów, możliwe będzie stosowanie kas fiskalnych mających postać oprogramowania. W projekcie proponuje się wprowadzenie możliwości stosowania kas przez podatników, u których wartość sprzedaży bez podatku nie przekroczyła w co najmniej jednym z dwóch poprzednich lat podatkowych równowartości w złotych 10 milionów euro.

 

Jak czytamy w uzasadnieniu do projektu, rozporządzenia, stosowanie kas ma zwiększyć efektywność działań administracji skarbowej w zakresie zwalczania nierejestrowanej sprzedaży detalicznej oraz unikania i uchylania się od opodatkowania w zakresie podatku VAT poprzez wprowadzone mechanizmy kontrolne w czasie rzeczywistym.

 

Kasy te mają stanowić alternatywę dla użytkowanych dotychczas przez podatników kas rejestrujących. Kasy te, tak jak kasy on-line, będą posiadały funkcję przesyłu danych do systemu teleinformatycznego za pośrednictwem sieci telekomunikacyjnej. Pozwoli to na ciągłe, zautomatyzowane i bezpośrednie przesyłanie danych z kas z prowadzonej ewidencji oraz o zdarzeniach fiskalnych, które zaistniały podczas ich użytkowania.

 

Zgromadzone dane mają służyć do celów analitycznych i kontrolnych. System kontroli przekazywania danych dotyczących ewidencji sprzedaży prowadzonej za pomocą kas rejestrujących stanowi jedno z kluczowych narzędzi do walki z tzw. szarą strefą, co przyczynia się do wzmocnienia uczciwej konkurencji wśród przedsiębiorców – uzasadniają autorzy projektu rozporządzenia.

 

Projekt rozporządzenia przewiduje także możliwość wystawiania e-paragonów z wirtualnych kas, pod warunkiem, że klient zgodzi się na otrzymanie takiego paragonu w miejsce papierowego.

 

Projekt dostępny jest TUTAJ

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).