Wieloboczna kierownica w zautomatyzowanym BMW iNEXT | MOTOFAKTOR

Wieloboczna kierownica w zautomatyzowanym BMW iNEXT

person Adrian Januszkiewicz 23/07/2019

W BMW iNEXT znajdzie się kierownica, która w wygodny sposób pozwoli kierowcy w razie potrzeby przejąć kontrolę nad pojazdem.

W 2021 r. swoją premierę będzie miało zautomatyzowane BMW iNEXT, które ma być nowym sztandarowym pojazdem niemieckiej marki. Jego zdolności do wysoko zautomatyzowanej jazdy towarzyszyć będą duże zmiany w stylistyce wnętrza, ponieważ wyposażony zostanie w zupełnie nową kierownicę. Jej wieloboczna geometria ma być doskonałym rozwiązaniem przy przechodzeniu z wysoko zautomatyzowanej jazdy do aktywnego prowadzenia. Wyjątkowy kształt kierownicy – zaczerpnięty z motorsportu – ma podnieść komfort wsiadania i siedzenia oraz zapewnić lepszą widoczność zestawu wskaźników. Podobnie jak zakrzywiony ekran wieloboczna kierownica stanowi część pionierskiej stylistyki wnętrza BMW iNEXT.

 

Obręcz kierownicy będzie spłaszczona u dołu i u góry, a zaokrąglone narożniki po bokach mają zapewnić komfortowe oparcie dla dłoni. Zalety tego kształtu mają być widoczne szczególne przy przechodzeniu z wysoko zautomatyzowanej jazdy na aktywne prowadzenie. W porównaniu z okrągłą kierownicą ma ułatwiać to rozpoznanie kąta skrętu kół na podstawie pozycji kierownicy. Przejmując prowadzenie, kierowca będzie mógł natychmiast określić – wizualnie i na dotyk – aktualny kąt skrętu oraz bezpiecznie kontynuować kurs obrany przez BMW iNEXT.

 

Włókna optyczne wbudowane w boki kierownicy będą informować kierowcę za pośrednictwem kolorowych sygnałów o dostępności wysoko zautomatyzowanych funkcji jazdy, a także wskażą konieczność przejęcia prowadzenia. Taka forma interakcji między kierowcą a samochodem jest kolejnym aspektem pionierskiej stylistyki wnętrza w BMW iNEXT.

 

Charakterystyczny kształt kierownicy w BMW iNEXT ma zapewniać również ergonomiczne zalety. Spłaszczenie dolnej części da większy komfort wsiadania i wysiadania. Zwiększy również swobodę ruchów na długich dystansach, umożliwiając kierowcy zginanie zarówno lewej nogi – na przykład podczas korzystania z aktywnego regulatora prędkości – jak i prawej.

 

Co więcej, wieloboczna kierownica jest dopasowana do stylistyki wyświetlacza i elementów obsługi BMW iNEXT. Jej kształt poprawia widoczność deski rozdzielczej z nowym zakrzywionym ekranem. Zarówno pozycja – konsekwentnie zorientowana na kierowcę – jak i kształt kierownicy dają więc optymalną czytelność wskazań graficznych.

 

Źródło: BMW

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).