Wielka Wyprawa Maluchów wystartowała | MOTOFAKTOR

Wielka Wyprawa Maluchów wystartowała

5 lipca br. sprzed Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie wystartowała do Monte Cassino Wielka Wyprawa Maluchów dla Dzieci, by zbierać środki na dzieci poszkodowane w wypadkach drogowych.

Cel zbiórki na ten rok jest ambitniejszy niż podczas poprzedniej, pierwszej wyprawy: zamiast miliona złotych, uczestnicy chcą zebrać milion euro. Wśród załóg znaleźli się m. in. ambasadorzy wyprawy:

  • załoga nr 7 (legendy motorsportu zarówno w rajdach, jak i wyścigach: 94-letni Sobiesław Zasada i 97-letni Longin Bielak)
  • załoga nr 12 (mistrz świata w kategorii WRC-2 Challenger i wicemistrz świata WRC-2 oraz WRC-3 Kajetan Kajetanowicz wraz z pilotką Anetą Kajetanowicz)
  • załoga nr 23 (były pilot rajdowy Krzysztofa Hołowczyca, Maciej Wisławski)
  • załoga nr 33 (w składzie: YouTuber Rezigiusz „reZi” Wierzgoń z ekipą Thunder)
  • załoga nr 101 (w składzie: zwycięzca Rajdu Dakar Rafał Sonik i jego pilot, Marzena Maj)
  • załoga nr 112 (ambasador Inter Cars Bartosz Ostałowski)
  • załoga nr 132 (artysta Stanisław Karpiel-Bułecka)

Wyprawa, której partnerem strategicznym jest Q Service Castrol liczyć będzie 80 załóg i w sumie 110 pojazdów (wliczając zaplecze techniczne). Warto wyróżnić również załogę numer 114, która składać się będzie z kilku par. To przedstawiciele marki Castrol i Inter Cars razem z zespołem Q Service Castrol i Maciejem Oleksowiczem, którzy będą jechali w formie sztafety, sukcesywnie zmieniając się wraz z kolejnymi punktami Wyprawy.

Trasa liczy 3200 km. Wytoczono ją ze stolicy Polski do Zatoru, fabryki Fiata w Tychach, następnie do Zakopanego, przez Słowację, Węgry, Rumunię, Serbię, Bośnię i Hercegowinę, Chorwację, aby w ostatnim etapie dopłynąć promem do Włoch i dotrzeć na metę w Monte Cassino. W sumie Maluchy objadą osiem krajów. 80 startujących fiatów ma mocną symbolikę, ponieważ w tym roku obchodzimy 80. rocznicę zwycięstwa w bitwie o Monte Cassino podczas II wojny światowej.

Małe Fiaty są już w trasie do Monte Cassino, a każdy chętny może wesprzeć ich misję. Wystarczy zasilić Puchę dla Malucha i wejść na stronę aukcji: https://zrzutka.pl/wielkawyprawamaluchow/s/qservicecastrol i wesprzeć zbiórkę załogi 114 – zespołu Q Service Castrol. To jednak nie jedyna forma pozyskiwania finansów. W tej edycji pojawią się również licytacje cennych przedmiotów i pamiątek od sportowców, artystów i osobowości medialnych. Fundusze będą również zbierane przez mikrodonacje przy dokonywaniu regularnych płatności online, a cała kwota zostanie przekazana Fundacji Inter Cars, Fundacji Polskiego Związku Motorowego oraz fundacji Euvic – The Good People.

Wielka Wyprawa Maluchów 2024
fot. Karol Rubeńczyk

Jak każdy długofalowy projekt, tak i ten należy skalować. Przed rokiem w Wyprawie wzięło udział 35 Maluchów. Teraz jest nas ponad dwa razy więcej. Jedziemy dalej i chcemy zebrać większą kwotę. Podróżujemy poczciwymi Maluchami bez klimatyzacji i wygód w wiekowych samochodach. Podejmujemy to wyzwanie, żeby pomóc i mam nadzieję, że z każdym rokiem, wraz z partnerami, będziemy ten projekt rozwijać, bo skala potrzeb w zakresie edukacji, budowy infrastruktury oraz pomocy dla poszkodowanych w wypadkach dzieci jest ogromna. Pomóc może każdy, liczy się każda złotówka przekazana na nasz cel przez serwis zrzutka.pl” – mówił przed startem Rafał Sonik, triumfator Rajdu Dakar w klasyfikacji quadów z roku 2015.

Jedziemy, by zrealizować duży cel. Cała nasza grupa, jak również organizatorzy, uczymy się i wyciągamy wnioski. Chcemy, aby ten projekt się rozrastał. Stawiamy kroki na kolejnych schodkach, co pokazuje zeszłoroczny wyjazd, a także i ten obecny. Zwiększa się liczba uczestników, a także suma pieniędzy, którą chcemy uzbierać. To nasze zadanie: powiedzieć jak największej liczbie osób, że taka wyprawa się odbywa. Celem jest to, że w przyszłości nie zabrakło środków na pomoc dla dzieci. Tak, żeby za 2-3 lata można było rozdysponować choćby i dziesięć milionów złotych, albo i więcej” – stwierdził Bartosz Ostałowski, ambasador Inter Cars i rekordzista Guinnessa w najszybszym drifcie w samochodzie kierowanym stopą, obecny lider klasyfikacji SEMI-PRO sezonu 2024 w Driftingowych Mistrzostwach Polski.

Kajetan Kajetanowicz, Bartosz Ostałowski, Maciej Wisławski.
Kajetan Kajetanowicz, Bartosz Ostałowski, Maciej Wisławski. Fot. Karol Rubeńczyk

To jest na pewno sentymentalna podróż, bo dokładnie takim Maluchem jeździliśmy po Polsce z moimi rodzicami. To był ten sam kolor i niemal identyczne parametry. To więc nie tylko podróż w stronę Monte Cassino, ale także w przeszłość. Przede wszystkim jednak jedziemy dla dzieci – żeby pomagać i uświadamiać, że na drodze musimy być odpowiedzialni, skoncentrowani i ostrożni​” – powiedział Kajetan Kajetanowicz, który oprócz wielkich osiągnięć w WRC, ma również na koncie trzy tytuły rajdowego mistrza Europy, a także cztery razy zostawał mistrzem Polski.

Wsparcie finansowe w ramach Wielkiej Wyprawy Maluchów pomogło w realizacji jednego z flagowych projektów Fundacji Inter Cars, programu „Drogowskaz”, którego celem jest edukacja w zakresie poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego (BRD) dzieci i młodzieży, w szczególności promowanie odpowiedzialnego zachowania na drodze oraz tworzenie bezpiecznej infrastruktury drogowej.

Źródło: Inter Cars

Zdjęcia: Karol Rubeńczyk

 

Chcesz być na bieżąco z naszymi informacjami?

belka Wiadomości Google

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).