Wakacje 2019 z większą liczbą nietrzeźwych kierowców | MOTOFAKTOR

Wakacje 2019 z większą liczbą nietrzeźwych kierowców

Podczas tegorocznych wakacji policja zatrzymała o 1215 nietrzeźwych kierowców więcej niż w roku ubiegłym. Dniem tygodnia, w którym Polacy najchętniej siadali za kierownicę pod wpływem alkoholu, była niedziela.

Kierowanie samochodem pod wpływem alkoholu jest jedną z głównych przyczyn śmiertelnych wypadków drogowych w Unii Europejskiej. W Polsce, z winy nietrzeźwego użytkownika drogi ginie statystycznie jedna osoba dziennie, a dziewięć osób zostaje rannych. Jeśli na naszych drogach zacznie przybywać kierowców jeżdżących po spożyciu alkoholu, liczba ich ofiar również może być większa.

W czasie wakacji zatrzymano więcej nietrzeźwych kierowców niż rok temu

Od 2016 r. do 2018 r. policja zanotowała spadek liczby zatrzymanych w sezonie wakacyjnym nietrzeźwych kierowców. Bilans tegorocznego lata nie wygląda jednak optymistycznie. W okresie od 21 czerwca do 31 sierpnia 2019 r. zatrzymano o 7% więcej osób prowadzących pojazd po spożyciu alkoholu niż w tym samym okresie roku ubiegłego.

W soboty i niedziele częściej jeździmy po alkoholu

Najwięcej kierowców będących pod wpływem alkoholu zatrzymywano w ostatnich dniach tygodnia: niedziele (19,4%) i soboty (18,7%). W dni wolne od pracy częściej organizowane są spotkania towarzyskie, podczas których spożywany jest alkohol, co może przekładać się na liczbę osób nietrzeźwych wsiadających za kierownicę swojego samochodu.

Ofiary śmiertelne wypadków w wakacje 2019 r.

Nietrzeźwi użytkownicy dróg powodują każdego roku około 3 tys. wypadków drogowych. Podczas letnich miesięcy, kiedy na drogach jest wzmożony ruch, dochodzi do nich częściej niż w okresie zimowym.

 

W czasie tegorocznych wakacji policja odnotowała 582 wypadki śmiertelne. Najbardziej niebezpiecznym województwem okazało się być mazowieckie (94 wypadki). Najmniej takich zdarzeń odnotowano natomiast w woj. lubuskim (12).

Co grozi za kierowanie pojazdem po alkoholu?

W Polsce, kierowca który prowadzi pojazd pod wpływem alkoholu, popełnia wykroczenie lub przestępstwo. Za taki czyn, w najlepszym wypadku zostanie ukarany karą grzywny (od 50 zł do 5000 zł), a w najgorszym trafi do aresztu lub więzienia i otrzyma zakaz prowadzenia pojazdów.

 

Bardziej rygorystyczne kary przewidziano w stosunku do nietrzeźwych kierowców, którzy powodują kolizję lub wypadek drogowy.

Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu stanowi podstawę do odmowy wypłaty odszkodowania z polisy OC. Kierowca, który jest sprawcą kolizji lub wypadku musi więc zapłacić za wszystkie szkody z własnej kieszeni.

dyrektor operacyjny Rankomat - Urszula Pazio – Hrapkowicz

 

Za spowodowanie wypadku pod wpływem alkoholu grozi również od 2 do 12 lat więzienia bez możliwości warunkowego zawieszenia kary, wysoka grzywna, a także odebranie prawa jazdy na co najmniej 3 lata.

 

Źródło: rankomat.pl

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).