W Polsce nie będzie podatku od aut spalinowych | MOTOFAKTOR

W Polsce nie będzie podatku od aut spalinowych

Rząd zaakceptował kolejną rewizję Krajowego Planu Odbudowy i wycofał się z pomysłu poprzedniej ekipy rządzącej, rezygnując z wprowadzenia opłat od aut spalinowych.

Usunięcie z KPO opłaty rejestracyjnej i środowiskowej od aut spalinowych to jedna ze zmian, jakie przewiduje rewizja Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO). Rada Ministrów przyjęła mandat negocjacyjny do zmiany KPO.

Tym samym rząd upoważnił ministra funduszy i polityki regionalnej do prowadzenia negocjacji z Komisją Europejską oraz do wprowadzania zmian wynikających z ich przebiegu. Przyjęte w rewizji propozycje – przedłożone przez ministra funduszy i polityki regionalnej – będą najpewniej ostatnią zmianą w KPO przed zakończeniem realizacji planu w trzecim kwartale 2026 r.

Rewizja zmniejsza o ok. 21,7 mld zł (5,1 mld euro) część pożyczkową KPO. Z części grantowej planu ok. 6,6 mld zł (1,56 mld euro) przekierowanych będzie na inne inwestycje, w obszary, w których możliwe jest ich efektywne wykorzystanie i rozliczenie do sierpnia 2026 r.

Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz poinformowała o wykreśleniu z KPO opłaty rejestracyjnej i opłaty środowiskowej od samochodów spalinowych.

Nie będzie w KPO podatków, które zostały tam wprowadzone jeszcze w wersji pierwotnej. Są to podatki od samochodów spalinowych i opłaty środowiskowe dla samochodów użytkowanych przez przedsiębiorców. Zastępujemy to reformami, które otwierają możliwości dla paliwa, dla którego Polska ma duży potencjał i może to zmienić polski miks energetyczny. Są to reformy dotyczące aukcji dla biometanu, gazociągu bezpośrednich dla biogazu, biogazu rolniczego i biometanu. A więc zamiast karania i podatków, będzie rozwój i opłacalne paliwo” – mówiła minister Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz podczas konferencji prasowej.

baner zapis na newsletter

Wiceminister funduszy i polityki Jan Szyszko poinformował, że we wtorek 30 września rozpoczną się rozmowy z Komisją Europejską w sprawie rewizji KPO.

Pierwsza runda negocjacji przyjętej dzisiaj przez rząd rewizji odbędzie się we wtorek. Jadę do Brukseli razem z wiceministrami klimatu i energii, aby porozmawiać o zastępstwie dla „podatku Morawieckiego”. Konkretnie zmieniamy logikę tej reformy. Nasi poprzednicy proponowali przeprowadzenie transformacji energetycznej kosztem użytkowników samochodów spalinowych. My proponujemy ją przeprowadzić z korzyścią dla polskiej gospodarki przez reformy systemowe zielonych źródeł energii, które nie obciążają Polaków kosztami tej transformacji” – powiedział na konferencji prasowej wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jan Szyszko.

Wiceminister poinformował także, że jesienią spodziewany jest z Brukseli przelew w wysokości 26 mld zł w ramach czwartego i piątego wniosku o płatność z KPO, który jest obecnie w ocenie KE.

Przyjęte przez Radę Ministrów zmiany w KPO, zostały 26 września br. formalnie przekazane w formie wniosku o rewizję do Komisji Europejskiej, która ma dwa miesiące na ich ocenę. Ok. 25 listopada br. spodziewane jest wydanie przez Kolegium Komisarzy decyzji w sprawie oceny rewizji. Ok. połowy grudnia br. Rada UE ds. Gospodarczych i Finansowych (ECOFIN) powinna przyjąć projekt zmienionej decyzji wykonawczej Rady UE zatwierdzającej zmiany w polskim KPO, co formalnie zakończy proces jego rewizji.

Źródło: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej 

 

Chcesz być na bieżąco z informacjami? Obserwuj nas w wiadomościach Google:

belka Wiadomości Google