Volkswagen Group China przedstawił prototyp pasażerskiego drona | MOTOFAKTOR

Volkswagen Group China przedstawił prototyp pasażerskiego drona

person Adrian Januszkiewicz 4/08/2022

Volkswagen Group China zaprezentowała w minionym tygodniu pierwszy prototyp elektrycznego drona pasażerskiego o nazwie V.MO.

Prototyp to element strategii badania i przełamywania barier w zrównoważonych koncepcjach indywidualnej elektromobilności. W 2020 roku Grupa Volkswagen w Chinach uruchomiła projekt Vertical Mobility, którego celem jest kolejna generacja rozwiązań mobilności, w tym rynku miejskiej mobilności lotniczej i rozszerzenia ruchu miejskiego na przestrzeń powietrzną. Po intensywnych badaniach, pracach koncepcyjnych i rozwoju, zespół projektowy zbudował pierwszy prototyp – V.MO. Twórcy nadali mu przydomek „Latający Tygrys” ze względu na jego charakterystyczne czarno-złote kolory, które wybrano ze względu na premierę w Roku Tygrysa.

 

Koncepcja prototypu oparta jest na rozwiązaniach wykorzystywanych do jazdy autonomicznej, sięgnięto także po technologię akumulatorów stosowaną dziś w samochodach elektrycznych. Dron w konfiguracji x-wing, o długości 11,2 metra i szerokości 10,6 metra, ma osiem wirników do lotu pionowego i dwa śmigła do lotu poziomego. Grupa Volkswagen ma przeprowadzić jeszcze w tym roku kilka testów w celu optymalizacji koncepcji, a ulepszony prototyp ma wykonać kolejne loty testowe do lata 2023 roku. W produkcyjnej wersji, w pełni elektryczny i zautomatyzowany dron V.MO ma przewozić czterech pasażerów z bagażem na odległość do 200 km.

 

Dzięki temu projektowi przenosimy długą tradycję Volkswagena w zakresie inżynierii precyzyjnej, projektowania i innowacji na kolejny poziom, opracowując produkt premium, który będzie zaspokajał potrzebę mobilności wymagających chińskich klientów. Jest to pionierski projekt, który od początku do końca jest dziełem zespołu młodych chińskich inżynierów. Wykorzystano w nim nowe koncepcje i materiały, przy okazji opracowano nowe standardy bezpieczeństwa. Prezentacja prototypu – V.MO – jest pierwszym krokiem na drodze do miejskich podróży lotniczych i doskonałym przykładem naszej misji ‘Z Chin dla Chin’. Naszym celem jest uruchomienie produkcji takich dronów i, niczym 'Latający Tygrys’, przełamanie kolejnych granic na tym wschodzącym i szybko rozwijającym się rynku nowej mobilności – powiedział dr Stephan Wöllenstein, prezes Grupy Volkswagen w Chinach.

 

Projekt Vertical Mobility wymaga interdyscyplinarnego i innowacyjnego myślenia, a Grupa Volkswagen stworzyła zespół młodych ekspertów, którzy będą go prowadzić. Wspierają ich chińscy partnerzy, w tym Hunan Sunward Technology, spółka należąca do grupy Sunward z Hunan. Firma ta specjalizuje się w rozwoju produktów lotniczych, sprzedaży i usługach i jest liderem na lokalnym rynku lekkich samolotów sportowych.

 

Miejska mobilność lotnicza to szybko powstający rynek, którego celem jest wykorzystanie przestrzeni powietrznej do obsługi połączeń na krótkich i średnich dystansach, zwłaszcza nad i pomiędzy dużymi miastami. W Chinach ma on szansę odegrać znaczącą rolę w transporcie miejskim i międzymiastowym w zatłoczonych megamiastach. W pierwszej fazie komercyjnego wykorzystania, dron V.MO ma być oferowany jako produkt premium dla wymagających chińskich klientów, obeznanych z technologią, na przykład w usługach transportu lotniczego dla VIP-ów. Drony eVTOL mają być w stanie transportować pasażerów szybciej niż obecne konwencjonalne środki transportu naziemnego i być znacznie bardziej od nich elastyczne. W miarę rozwoju projektu Vertical Mobility, Grupa Volkswagen w Chinach ma współpracować z chińskim władzami w celu uzyskania stosownych certyfikatów.

 

Źródło: Volkswagen

user photo

Autor

Adrian Januszkiewicz

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).