Vianode inwestuje 2 mld NOK na fabrykę materiałów akumulatorowych w Norwegii | MOTOFAKTOR

Vianode inwestuje 2 mld NOK na fabrykę materiałów akumulatorowych w Norwegii

person Adrian Januszkiewicz 23/09/2022

Vianode, firma należąca do Elkem, Hydro i Altor, zdecydowała się zainwestować w swoją pierwszą fabrykę do produkcji zrównoważonych materiałów akumulatorowych w Herøya w Norwegii.

 

 

 

Inwestycja o wartości ok. 2 miliardów koron norweskich ma stworzyć nowe miejsca pracy w przemyśle i zapewnić krytyczne materiały do ​​akumulatorów. Decyzja jest ważnym krokiem w kierunku ustanowienia kompletnego łańcucha wartości baterii w Norwegii na rynek europejski.

 

Zakład przemysłowy w Herøya w Norwegii ma produkować grafit anodowy dla około 20 000 pojazdów elektrycznych (EV) rocznie do 2024 roku. Inwestycja ta jest pierwszym etapem większego planu. Budowa zakładu ma być prowadzona równolegle z przygotowaniami do budowy drugiej fazy zakładu, który ma dostarczać materiały akumulatorowe do 2 milionów pojazdów elektrycznych rocznie do 2030 r., pokrywając znaczący udział w światowym rynku pojazdów elektrycznych.

 

Decyzja inwestycyjna to historyczny krok dla Vianode i jej właścicieli oraz uznanie pracy włożonej zarówno przez naszych pracowników, jak i partnerów. Opierając się na silnym wsparciu właścicieli Elkem, Hydro i Altor, Vianode ma teraz solidne podstawy, aby odnieść sukces w budowaniu wiodącej pozycji w przemyśle w zakresie zaawansowanych materiałów akumulatorowych z ekologicznym śladem – mówi Asbjørn Søvik, tymczasowy dyrektor generalny i prezes zarządu Vianode.

 

Materiały grafitowe firmy Vianode są produkowane z do 90% niższą emisją CO2 niż dzisiejsze materiały standardowe. Jak zapewnia producent, mają one unikalne właściwości użytkowe i poprawiają właściwości akumulatorów, w tym szybsze ładowanie, zwiększony zasięg i dłuższą żywotność, a także zwiększone bezpieczeństwo i możliwość recyklingu.

 

Globalny popyt na akumulatory gwałtownie rośnie, napędzany przez zieloną transformację, ale nie ma wystarczającego wzrostu produkcji materiałów akumulatorowych. Europa stoi w obliczu znacznego niedoboru materiałów grafitowych do roku 2030, czemu Vianode ma na celu zaradzić swoimi ofertami o wysokiej wydajności. Producenci samochodów i władze są również coraz bardziej skoncentrowani na zrównoważonym łańcuchu wartości, w którym Vianode ma wyjątkową ofertę z naszym niskim śladem CO2 – mówi Stian Madshus, dyrektor generalny Vianode.

 

Obecnie samochód elektryczny zawiera średnio do 70 kg materiałów grafitowych, stanowiących istotny składnik akumulatora. Produkty Vianode powstają w oparciu o specjalistyczne know-how w procesach wysokotemperaturowych, zamkniętych systemach produkcyjnych, niższym zużyciu energii i dostępie do energii odnawialnej.

 

Vianode prowadzi pilotaż przemysłowy w Kristiansand w Norwegii od kwietnia 2021 r. i ma ambicje ustanowienia wiodącej pozycji przemysłowej w zakresie zaawansowanych materiałów akumulatorowych w Europie i na rynku globalnym.

 

Założona w 2021 roku Vianode zatrudnia około 60 pracowników. Dzisiejsza decyzja inwestycyjna oznacza, że firma będzie rekrutować około 100 nowych pracowników, co daje w sumie około 160 pracowników do końca 2023 roku. W przypadku potencjalnej decyzji inwestycyjnej w fabrykę drugiego etapu liczba ta może podwoić się do 300 pracowników do końca 2026 roku. Łącznie z efektami domina oznacza to łącznie około 1000 miejsc pracy.

 

Źródło: Elkem

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).