Varta planuje masową produkcję ogniw EV | MOTOFAKTOR

Varta planuje masową produkcję ogniw EV

person Adrian Januszkiewicz 22/11/2018

Varta podpisała umowę mającą na celu stworzenie podstaw do masowej produkcji ogniw litowo-jonowych do samochodów elektrycznych.

Umowa została zawarta z niemieckim Fraunhofer Institute, organem naukowo-badawczym. Niemiecki rząd przeznaczył 1 mld euro na wsparcie firm krajowych, które chcą produkować ogniwa akumulatorowe do pojazdów elektrycznych jako sposób na zmniejszenie uzależnienia niemieckich producentów od dostawców z Azji i ochronę miejsc pracy zagrożonych przez odejście od silników spalinowych.

 

Jak wynika z zapewnień Herberta Scheina, dyrektora generalnego firmy Varta, dzięki projektowi badawczemu firma chce uzyskać przewagę techniczną w produkcji ogniw akumulatorowych nad azjatyckimi producentami i prowadzi intensywne rozmowy z odpowiednimi uczestnikami rynku, aby rozszerzyć linię produktów.

 

Jak donoszą źródła Reutersa, Varta, chemiczny gigant BASF (BASFn.DE) i niemiecka spółka zależna Forda, Ford-Werke GmbH, są wśród firm zaangażowanych w rozmowy z ministrem gospodarki Niemiec Peterem Altmaierem na temat budowy lokalnych sojuszów ogniw akumulatorowych.

 

Całe przedsięwzięcie Berlina jest częścią europejskich starań mających na celu stworzenie aliansów baterii, aby przeciwdziałać dominacji chińskich, japońskich i koreańskich firm. Jednak liderzy rynku azjatyckiego już zwiększają produkcję, podnosząc ryzyko przesytu, który może utrudnić wprowadzenie produkcji ogniw akumulatorowych przez europejskich nowych graczy. Pojawiają się też głosy, że Volkswagen jest chętny dołączyć do tworzonego konsorcjum akumulatorowego.

 

Thomas Bauernhansl, dyrektor Fraunhofer Institute ds. Inżynierii Produkcji i Automatyzacji IPA, powiedział, że celem projektu badawczego było stworzenie bardziej zdigitalizowanej linii produkcyjnej, która zmniejszy obecny poziom złomu o 10 procent.

 

Varta jest obecnie jedyną firmą w Niemczech, która ma doświadczenie w masowej produkcji ogniw akumulatorowych, co zmniejsza ryzyko wejścia na rynek w nowych obszarach, takich jak duże ogniwa litowo-jonowe do samochodów elektrycznych, powiedział Bauernhansl.

 

Minister gospodarki Altmaier powiedział, że są zainteresowane strony kilku konsorcjów zajmujących się produkcją ogniw akumulatorowych i że spodziewa się pierwszych konkretnych decyzji inwestycyjnych pod koniec pierwszego kwartału 2019 roku.

 

Źródło: Reuters

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).