Używane pojazdy ciężarowe – ClassTrucks radzi | MOTOFAKTOR

Używane pojazdy ciężarowe - ClassTrucks radzi

Panujące realia rynkowe i geopolityczne sprawiają, że rynek używanych pojazdów ciężarowych zyskuje na znaczeniu. ClassTrucks radzi na co uważać kupując taki pojazd.

W obliczu globalnych zakłóceń w łańcuchach dostaw, gdy popyt na nowe ciężarówki przekracza ich podaż, ważną opcją staje się rynek używanych pojazdów ciężarowych. Specjaliści z ClassTrucks, eksperci w sprzedaży używanych ciągników siodłowych oraz naczep, zebrali istotne informacje i wskazówki dla potencjalnych nabywców, mające ułatwić im proces podejmowania decyzji. Rady te obejmują zarówno kwestie przygotowania pojazdów do sprzedaży, jak i aspekty istotne do uwzględnienia podczas dokonywania inspekcji pojazdów.

Europejski rynek pojazdów ciężarowych

W 2023 roku popyt na nowe pojazdy ciężarowe wzrósł o 16,3% w porównaniu do roku 2022. Jednakże, z powodu problemów z dostawami i rosnących kosztów produkcji, ceny tych pojazdów znacznie wzrosły. Wysokie koszty i opóźnienia w dostawach spowodowane zakłóceniami w łańcuchach dostaw znacząco wpłynęły na dostępność pojazdów. Dodatkowo, wyższe ceny surowców przyczyniają się do ograniczenia dostępności nowych pojazdów ciężarowych dla wielu potencjalnych nabywców.

Obecna sytuacja na rynku przewozów drogowych, charakteryzująca się nadwyżką zdolności przewozowych i zmniejszonym popytem na transport towarów, zniechęca firmy logistyczne do zakupu nowych pojazdów ciężarowych oraz rozbudowy flot. W związku z tym, wielu z nich zwraca swoją uwagę na rynek używanych pojazdów ciężarowych, który oferuje efektywne kosztowo i natychmiastowe rozwiązania.

Dokumentacja ma duże znaczenie

Pojazdy ciężarowe używane muszą być wysokiej jakości i niezawodne, zapewniając kupującym oczekiwany standard, a także bezpieczeństwo podczas użytkowania. Staranne przygotowanie pojazdu przed sprzedażą oraz dokładne sprawdzenie przed zakupem są kluczowe dla osiągnięcia znaczącego zwrotu z inwestycji.

Efektywny zakup pojazdu wymaga uwzględnienia wielu istotnych czynników, takich jak stan nadwozia, podwozia, silnika, układów elektrycznych i innych elementów, zgodnie z wytycznymi producenta. Ważne jest również zapewnienie, że dokumentacja i zapisy serwisowe są kompleksowe, spójne i autoryzowane przez odpowiednie instytucje. Sprzedający powinni dostarczyć kupującemu pełną historię serwisową, w tym rachunki za wszelkie przeprowadzone naprawy.

„Właściwa, oficjalna dokumentacja musi zawierać też certyfikat przeglądu technicznego, polisę ubezpieczeniową, certyfikat przeglądu tachografu, dowód rejestracyjny oraz COC (Certyfikat Zgodności), który zapewnia, że pojazd spełnia wymagania techniczne Unii Europejskiej (UE)” – wyjaśnia Simas Erslavas, Transport Fleet Manager, ClassTrucks.

Fot. Girteka

Lista kontrolna dla kupujących

Kupując używany pojazd ciężarowy, nabywcy powinni być w stanie ocenić jego niezawodność, wydajność i zgodność z przepisami. Eksperci ClassTrucks wskazują na 3 kluczowe obszary, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę podczas zakupu:

Stan techniczny i zmiany konstrukcyjne:

  • Sprawdzenie stanu silnika, skrzyni biegów, hamulców i zawieszenia pod kątem zużycia lub uszkodzeń.
  • Skontrolowanie czy nie ma rdzy, uszkodzeń lub osłabienia kluczowych elementów nośnych i konstrukcyjnych samochodu oraz śladów wcześniejszych napraw.
  • Wykorzystanie szczegółowej listy kontrolnej, tak aby uwzględnić wszystkie kluczowe elementy i zminimalizować ryzyko.

Efektywność eksploatacyjna:

  • Ocena zużycia paliwa i zgodność z normami emisji spalin
  • Przeprowadzenie jazdy próbnej, aby ocenić prowadzenie, komfort i osiągi w różnych warunkach.

Zgodność i certyfikacja:

  • Należy upewnić się, że sprzedający pojazd dostarczył certyfikat przeglądu technicznego, polisę ubezpieczeniową, certyfikat przeglądu tachografu, dowód rejestracyjny oraz certyfikat COC.
  • Konieczne jest sprawdzenie, czy cała dokumentacja jest aktualna, co ma zagwarantować jej zgodność z przepisami.

Klienci, którzy stosują się do tych wskazówek, mogą podejmować świadome decyzje i wybierać solidne używane ciężarówki o wysokiej jakości. Dokładne weryfikacje i kontrole zapewniają, że zakupiony pojazd spełnia niezbędne standardy i przepisy operacyjne.

Dla lepszej jakości i niezawodności

Podczas przeglądu technicznego pojazdu ciężarowego przed zakupem, eksperci ClassTrucks zalecają skorzystanie z autoryzowanych systemów diagnostycznych do oceny stanu silników i innych kluczowych podzespołów, aby upewnić się, że spełniają wymagane standardy. Konieczne jest także udokumentowanie i zweryfikowanie przeglądów oraz napraw. Potencjalni nabywcy powinni pamiętać, że wszelkie prace naprawcze, niezależnie od czasu wykonania, powinny być dokładnie zarejestrowane i przechowywane. Dokumentacja ta zapewnia przejrzystość oraz pełną historię serwisową pojazdu.

Wygodne "stanowisko pracy" dla kierowców zawodowych

Innym istotnym elementem do uwzględnienia są nowoczesne ulepszenia wewnątrz kabiny, takie jak systemy wspomagające kierowcę oraz rozwiązania poprawiające bezpieczeństwo podczas jazdy. W dzisiejszych czasach coraz bardziej popularne stają się pojazdy wyposażone w elektronicznych asystentów kierowcy mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drodze.

„Stan wnętrza ciężarówki ma duży wpływ na komfort i funkcjonowanie kierowcy. Prawidłowo zamocowane panele wewnętrzne i wymienione schowki mogą przynieść dodatkową wartość kierowcom. A jeśli przygotowanie ciężarówki obejmuje pełne chemiczne czyszczenie wnętrza i zapewnienia czystości, możemy być pewni, że kupujemy samochód najwyższej jakości” – podkreśla Erslavas.

Źródło: Girteka

 

Chcesz być na bieżąco z naszymi informacjami? 

belka Wiadomości Google

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).