Używane części trafiają do Polski | MOTOFAKTOR

Polska wciąż pozostaje w tyle za Europą, jeśli chodzi o gospodarkę o obiegu zamkniętym, nawet w branży motoryzacyjnej.

Europa podejmuje działania które mają „zamknąć obieg” i rozwinąć gospodarkę neutralną pod względem emisji dwutlenku węgla, efektywną pod względem wykorzystania zasobów surowców i konkurencyjną. Na tle Europy wypadamy nadal słabo, nawet w tak innowacyjnych branżach jak motoryzacja, choć moglibyśmy wyznaczać standardy zamiast gonić peleton.

Wzorem matki natury

Założeniem gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ) jest to, że powinna się ona wzorować na przyrodzie, w której nic nie ginie. Model taki pozwala zachowywać zasoby w obrębie gospodarki – kiedy cykl życia produktu dobiega końca, ma następować jego ponowne wielokrotne wykorzystanie w sposób produktywny.

 

Firmy i całe sektory zmuszane są coraz częściej do ponownego wykorzystywania dostępnych na rynku zasobów z uwagi na problemy z pozyskiwaniem surowców. Do takiego podejścia „zachęcają” także (i słusznie) działania legislacyjne. Czasami jednak przepisy, a dokładniej ich brak, uniemożliwiają sprawne wdrożenie w życie gospodarki cyrkularnej. Przykładem niech będzie tutaj branża motoryzacyjna w Polsce i problem z jakim borykają się profesjonalni regeneratorzy części motoryzacyjnych.

Polska importerem używanych części samochodowych

W GOZ w motoryzacji wpisują się zwłaszcza firmy zajmujące się profesjonalną regeneracją części motoryzacyjnych. Wiele takich firm działa w Polsce, przykładem mogą tutaj być Lauber, Valeo, BorgWarner, TurboTec i wiele innych.

 

Niestety firmy te mają bardzo poważny problem. Muszą one sprowadzać używane rdzenie, czyli części używane wykorzystywane w procesach regeneracji zza granicy, gdyż nie są w stanie pozyskać surowca w Polsce. Nie wykorzystujemy więc krajowego potencjału, tylko „czyścimy” inne kraje. Wynika to po części z tego, że na stacje demontażu pojazdów nie ma nałożonego obowiązku odsprzedaży wymontowanych części do profesjonalnych regeneratorów, a nad nielegalnymi punktami demontażu pomimo wysokich kar nie jesteśmy w Polsce w stanie zapanować.

 

Zamiast jednak być poddawane profesjonalnej regeneracji, przywracającej właściwości, części te trafiają na portale internetowe czy szroty wpływając negatywnie na bezpieczeństwo na polskich drogach. Czy komuś zależy na takim stanie rzeczy? Pewnie tylko podmiotom przedkładającym zyski za wszelką cenę ponad bezpieczeństwo. Jednak dopóki nie naprawimy tego wadliwie funkcjonującego modelu będziemy się kręcić w kółko, a nie zamykać koło gospodarki cyrkularnej, co pozwoliłoby nam gonić europejski i światowy peleton.

 

Szkoda, bo procesy regeneracji dotyczą coraz większej ilości podzespołów, takich jak rozruszniki, alternatory, zaciski hamulcowe, przekładnie kierownicze, turbosprężarki, pompy różnego rodzaju i wiele innych.

W kraju, w którym legalnie demontuje się około 500 tysięcy pojazdów i gdzie samych pojazdów osobowych naprawia się wymieniając części, kolejne 17 milionów pojazdów, sprowadzanie części do regeneracji wydaje się absurdem. Powinien istnieć katalog części, które podobnie jak na przykład akumulatory powinny być objęte systemem kaucyjnym. Kupując nową czy też regenerowaną część zamienną powinniśmy oddawać starą pod rygorem uiszczenia wyższej ceny. Również stacje demontażu pojazdów powinny być zobowiązane do sprzedaży części nadających się do regeneracji do firm zajmujących się profesjonalną regeneracją zamiast zasilać takimi częściami szroty czy też aukcje internetowe. Alfred Franke Prezes Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych

 

Podczas gdy w Europie i na świecie GOZ jest ważnym wyzwaniem (łatwiejsze już zostały przezwyciężone), często wymaga podjęcia większego ryzyka, przezwyciężenia problemów technologicznych, większej kreatywności i nowatorskiego spojrzenia na zastane procesy produkcyjne. W Polsce, przynajmniej jeśli chodzi o motoryzację borykamy się z tak elementarną kwestią jaką jest umożliwienie niezakłóconej regeneracji przy wykorzystaniu naszych „rodzimych” części używanych (core’ów) wykorzystywanych do regeneracji.

Mimo działań podejmowanych przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii widać jasno, że w Polsce jest jeszcze wiele do zrobienia w kwestii gospodarki zamkniętej. Problemem powinno się zająć także Ministerstwo Infrastruktury, byśmy mogli faktycznie zadbać o środowisko i przy okazji poprawić funkcjonowanie branży motoryzacyjnej. Alfred Franke

 

SDCM już wcześniej, zainicjowało projekt polegający na ułatwianiu nawiązywania ścisłej współpracy pomiędzy firmami dokonującymi legalnego demontażu pojazdów, a firmami zajmującymi się profesjonalną regeneracją części zamiennych. Wydaje się jednak niestety, że bez działań na poziomie systemowym, projekty takie tylko w niewielkim zakresie mogą wywołać zmiany.

 

Źródło: SDCM

user photo

Autor

Adrian Januszkiewicz

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).