Uszkodzenie rozrządu w silniku BMW N47 - porady febi bilstein

Uszkodzenie rozrządu w silniku BMW N47 - porady febi bilstein

person Redakcja 27/01/2022

Eksperci febi bilstein tłumaczą proces naprawy rozrządu łańcuchowego w silniku BMW N47, stosowanym w modelu E61 520d.

 

Silnik pokonał 180 000 km i nagle przestał pracować. Jako przyczynę podejrzewano usterkę łańcucha rozrządu. Łańcuch rozrządu zlokalizowany jest w tylnej części silnika, od strony skrzyni biegów. W celu uzyskania dostępu do łańcucha rozrządu i weryfikacji jego stanu konieczne jest wyjęcie silnika z samochodu.

 

Po wyjęciu silnika zdemontowana została pokrywa zaworów w celu stwierdzenia ewentualnych uszkodzeń. Łańcuch rozrządu nie był widoczny. Po sprawdzeniu okazało się, że znajduje się w dolnej części obudowy rozrządu. Ponadto pięć dźwigienek zaworowych było pękniętych.

 

Podpora wałka rozrządu posiadała duże pęknięcie, co wskazywało na znaczącą siłę skrętną, która została zaabsorbowana przez elementy układu rozrządu. (Zdj. 1)

Zdjęcie 1

Demontaż obudowy łańcucha rozrządu

Po zablokowaniu wału korbowego zdemontowane zostały sprzęgło, koło zamachowe i miska olejowa.

 

Demontaż obudowy łańcucha rozrządu pozwolił stwierdzić kolejne uszkodzenia. Jedno z ogniw górnego łańcucha rozrządu było pęknięte, zęby koła zębatego wysokociśnieniowej pompy paliwa były wyłamane, a prowadnica łańcucha również była pęknięta. (Zdj. 2)

Zdjęcie 2.

Gruntowna kontrola silnika

Jest to typowy przykład uszkodzenia łańcucha w silniku N47.

 

Konieczna okazała się gruntowna kontrola silnika pod kątem ewentualnych innych uszkodzeń. Okazało się, że dolotowy wałek rozrządu nie obraca się swobodnie, był skręcony i nie był właściwie ułożony w łożyskach. Konieczna była jego wymiana.

 

Mając na uwadze ustalone już uszkodzenia, należało koniecznie sprawdzić, czy nie doszło do kolizji tłoków z zaworami dolotowymi i wylotowymi. W tym celu zdemontowano głowicę silnika i sprawdzono zawory. Nie stwierdzono żadnych niepokojących oznak, co potwierdziło, że nie doszło do kontaktu zaworów z tłokami.

 

Po gruntownej weryfikacji stanu silnika wszystkie uszkodzone elementy zostały zakwalifikowane do wymiany.

 

Wymieniając łańcuch rozrządu kluczowe znaczenie ma zastosowanie bez wyjątku wszystkich nowych elementów układu rozrządu. Zaniedbanie tego może mieć bardzo negatywne skutki na pracę silnika.

 

Przeznaczony do tego silnika zestaw łańcucha rozrządu febi nr 102040 zawiera wszystkie elementy niezbędne do przeprowadzenia naprawy. Zestaw obejmuje łańcuch górny i dolny, prowadnice łańcucha, napinacze oraz koła zębate wtryskowej pompy paliwa, wałków rozrządu oraz dyszę oleju do dolnego łańcucha.

 

Zestaw ten odpowiada najnowszym rozwiązaniom technicznym koniecznym do zabezpieczenia łańcucha przed ponownym pęknięciem. Zawiera poprawioną wersję prowadnic łańcucha oraz doskonałej jakości łańcuch z powłoką TRITAN. Powłoka ta redukuje tarcie, a tym samym zmniejsza zużycie mechaniczne, a także zapotrzebowanie na paliwo.

 

Głowica silnika została przygotowana do zmontowania z wykorzystaniem nowej podpory wałka rozrządu, nowego wałka rozrządu oraz nowych dźwigienek zaworowych (febi nr 30132). Uwaga: nie wolno przekraczać momentu dokręcania śrub mocujących, który maksymalnie powinien wynosić 20 Nm. Przed montażem należy przesmarować łożyska wałka rozrządu.

 

Głowica została następnie zmontowana i przykręcona do bloku silnika z wykorzystaniem nowych śrub (febi 39805).

 

Następnie skontrolowano fazy rozrządu wałków rozrządu i wału korbowego. Ma to kluczowe znaczenie dla poprawnej pracy silnika. Koła zębate wałków rozrządu posiadają oznaczenia faz rozrządu, które znajdują się naprzeciwko siebie, równolegle do głowicy silnika. (Zdj. 3) Pozycja wału korbowego jest ustalona przy pomocy trzpienia w ściągniętym kole zamachowym. Eksperci febi zalecają tymczasowy demontaż w celu sprawdzenia poprawnego zablokowania.

Zdjęcie 3.

Najpierw zamontowano dolny łańcuch z nowym kołem zębatym pompy paliwa, a następnie przy pomocy przeznaczonych do tego śrub przykręcono szyny prowadzące.

 

Zamontowano napinacz hydrauliczny, a wcześniej upewniono się, że wszystkie powierzchnie styku z blokiem silnika zostały oczyszczone. Zamontowano dolny łańcuch oraz koło zębate pompy oleju zwracając uwagę na kierunek montażu.

 

Na koło zębate pompy wtryskowej oraz koło zębate dolotowego wałka rozrządu założono górny łańcuch rozrządu. Teraz można założyć prowadnicę górnego łańcucha rozrządu. Na gwinty należy nałożyć preparat zabezpieczający, który pozwoli uniknąć odkręcenia się śrub w trakcie pracy silnika.

 

Po zamontowaniu wszystkich łańcuchów z napinacza hydraulicznego usunięto kołek blokujący, co pozwoliło dosunąć łańcuch we właściwą pozycję.

 

Przy łańcuchach znajdujących się we właściwej pozycji oraz zablokowanym kole zamachowym, sprawdzono ustawienie oznaczeń ACC na głowicy silnika. Ze względu na to, że wszystko było w porządku, koło zębate wałka rozrządu zostało dokręcone trzema śrubami mocującymi. Jeżeli ustawienie nie jest poprawne, można je skorygować obracając przy pomocy klucza 32 mm wylotowy wałek rozrządu.

 

Po zakończeniu montażu zestawu łańcucha rozrządu febi nr 102040 kilkakrotnie ręcznie obrócono wał korbowy w celu upewnienia się, że silnik pracuje bez oporów. (Zdj. 4)

Zdjęcie 4.

Zestaw łańcucha rozrządu febi

Założona została obudowa rozrządu z nową uszczelką i uszczelniaczem wału korbowego.

 

Po złożeniu wszystkich elementów rozrządu, przed włożeniem jednostki do komory silnika, zostały zamontowane wszystkie pozostałe podzespoły.

 

Po zmontowaniu silnika wymieniono filtr oleju, a następnie zalano olej silnikowy o odpowiedniej specyfikacji. Regularna wymiana oleju i jego filtra ma kluczowe znaczenie dla wysokiej trwałości wszystkich elementów silnika, w szczególności łańcucha rozrządu, który wymaga stałego smarowania.

 

Po zamontowaniu jednostki napędowej i napełnieniu układu chłodzenia świeżym płynem chłodzącym, silnik został uruchomiony, a następnie sprawdzony pod kątem poprawnego działania oraz ewentualnych wycieków.

 

Następnie przeprowadzono test drogowy, który potwierdził, że samochód jest gotowy do pokonywania kolejnych kilometrów i przynoszenia radości z jazdy.

 

Cały asortyment łańcuchów rozrządu dostępny jest na stronie: partsfinder.bilsteingroup.com.

 

Marka febi należy do bilstein group – organizacji skupiającej kilka innych ugruntowanych marek. Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.bilsteingroup.com.

 

Źródło: febi bilstein

user photo

Autor

Redakcja

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).