Uszczelki motocyklowe | MOTOFAKTOR

Uszczelki motocyklowe

person Redakcja 20/04/2018

Niezwykle ważną, choć mocno niedocenianą, a czasami nawet zapominaną częścią eksploatacyjną we wszystkich pojazdach są uszczelki.

Większość użytkowników kojarzy uszczelki z tym, co znajduje się na nadwoziu pojazdu, czyli w przypadku samochodów są to uszczelki drzwi, klapy silnika i bagażnika. W przypadku motocykli m.in. uszczelniacze przedniego zawieszenia lub przednich amortyzatorów/teleskopów. Większość z nas nie zdaje sobie sprawy, albo po prostu nie wie, że temat uszczelek jest nieco bardziej złożony i skomplikowany.

Odpowiednio funkcjonujące, dobrej jakości uszczelki zapewniają prawidłową eksploatację pojazdu oraz komfort i bezpieczeństwo podróżujących. Sprawdzenie stanu uszczelek i uszczelniaczy w motocyklu, skuterze, quadzie sugerujemy każdemu naszemu klientowi przed rozpoczęciem sezonu. To, że pojazd 'zimował' w garażu wcale nie oznacza, że się nie zużywał. Niestety uszczelki są mocno narażone m.in. na wilgoć. Jacek Sola manager rynku motocyklowego w Auto Partner S.A.

 

Tak jak nazwa wskazuje, uszczelki odpowiadają za uszczelnienie (odseparowanie) dwóch różnych układów wzajemnie współpracujących. Uszczelki mają za zadanie zapobiegać wyciekom płynów eksploatacyjnych, środków smarnych pomiędzy układami współpracującymi i poddanymi obciążeniom oraz przed przedostaniem się nieczystości zewnętrznych (kurzu/pyłu/brudu) do danego układu (np. uszczelka pokrywy alternatora), pod wpływem różnicy ciśnień powstających w wyniku pracy silnika spalinowego oraz urządzeń mechanicznych.

W ofercie Auto Partner mamy uszczelki Centauro, wysokiej jakości produkt włoskiej marki. Jesteśmy ich wyłącznym dystrybutorem w Polsce. Jacek Sola

 

Uszczelki znajdują zastosowanie w celu utrzymania:

 

  • obiegu cieczy (układ hydrauliczny)
  • obiegu gazu lub gazów (układ pneumatyczny)
  • czystości układu (np. uszczelka pokrywy alternatora)

 

Uszczelki motocyklowe dzielimy w zależności od miejsca występowania:

 

  • uszczelki silnikowe (sprzedawane najczęściej w kompletach na cały silnik) – w ich skład wchodzą elementy uszczelniające m.in: pokrywę zaworów, głowicę silnika, cylinder, zawory, kolektor ssący oraz wydechowy. Uszczelki silnikowe można zakupić również w tzw. zestawach TOP-END (zestaw uszczelek na górę silnika, czyli od głowicy cylindra włącznie – w górę). Uszczelki można też nabywać pojedynczo: pokrywa sprzęgła, alternatora, zaworów, podstawy cylindra w zależności od wykonywanej pracy serwisowej. Również dostępne w ofercie Auto Partner.
  • uszczelki układu wydechowego – w ofercie Auto Partner znajdują się uszczelki kolektora wydechowego oraz uszczelki tłumika.
  • simmeringi zawieszenia – uszczelniacze olejowe lag (teleskopów amortyzatora), uszczelniacze przeciwpyłowe.

 

Uszczelki motocyklowe mogą być wykonane z metali miękkich, tworzyw sztucznych, są także uszczelki naturalne np. ze skóry.

 

Wymiana uszczelek motocyklowych, dla sprawnego i doświadczonego mechanika, nie jest czynnością trudną. Przy wymianie uszczelek należy zachować czystość i wykazać się dokładnością. Wszystko po to, aby starannie oczyścić powierzchnie łączenia poszczególnych elementów, a także starannie spasować elementy łączone. Dużym wyzwaniem jest wymiana uszczelki pod głowicą. Zanim przystąpi się do tej czynności warto upewnić się, że ww. element faktycznie uległ uszkodzeniu. Na rynku istnieją odpowiednie testery pozwalające stwierdzić czy występuje zjawisko tzw. przedmuchów z komory spalania silnika do układu chłodzenia jednostki napędowej.

Ciekawą sprawą są uszczelniacze lag motocyklowych. Ich zużycie rozpoznamy po wyciekach oleju (tzw. pocenie goleni amortyzatora). Wtedy należy bezwzględnie wymienić uszkodzony element. Uszkodzone uszczelniacze, wyciekający na goleń amortyzatora i spływający na zacisk i tarczę hamulcową – olej, nie tylko obniżają sprawność układu hamulcowego, ale mogą być przyczyną poważnego wypadku motocyklowego. Jacek Sola

 

Warto pamiętać o tym, że nie tylko uszkodzony uszczelniacz objawia się “poceniem” goleni amortyzatora. Winowajcą może być krzywy lub porysowany teleskop.

Warto zwracać uwagę na wszelkie ewentualne wycieki pojazdu. Od poziomu szczelności poszczególnych układów zależy nasze bezpieczeństwo, a także dbałość o środowisko naturalne. Jacek Sola

 

Uszkodzenia uszczelek w silniku pojazdu najłatwiej rozpoznać po wyciekach (“gołym okiem”) – wskazują na nie plamy oleju pod motocyklem lub na jego elementach. Specyficznym zjawiskiem jest uszkodzenie uszczelki pod głowicą, które może objawiać się m.in. nadmiernym dymieniem z układu wydechowego, a także nierówną pracą silnika. Nieprawidłowa praca silnika to też m.in. spadek kompresji na jednym z cylindrów.

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).