Ursus: wyniki finansowe w 2014 r. | MOTOFAKTOR

Ursus: wyniki finansowe w 2014 r.

person Joanna Piszcz 10/03/2015

Największy polski producent ciągników i maszyn rolniczych osiągnął w 2014 r. rekordowy wzrost przychodów i solidne zyski.

W 2014 r. Ursus S.A. osiągnął rekordowy 51,5 proc. wzrost przychodów do poziomu 224,1 mln zł w stosunku do poprzedniego roku. Jest to efekt zwiększenia sprzedaży zagranicznej o 142,9 proc. związany m.in. z realizacją kontraktu w Etiopii (122,2 mln zł). Sprzedaż krajowa wyniosła 102 mln zł, jest to wzrost o 4,3 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. W omawianym okresie spółka wykorzystała moce produkcyjne zakładów na realizację kontraktu etiopskiego, co wpłynęło na ograniczony potencjał produkcyjny przeznaczony na rynek krajowy.

2014 rok podsumowuje 3-letni okres inwestycji w rozwój marki Ursus. W tym czasie z sukcesem wprowadziliśmy do oferty 9 nowych produktów, w tym 7 modeli ciągników w najpopularniejszym segmencie o mocy 50-180KM, rozwinęliśmy zaplecze produkcyjne i badawczo-rozwojowe. Sukcesywnie odbudowujemy pozycję marki Ursus w kraju oraz zajmujemy kolejne przyczółki w ekspansji zagranicznej. Karol Zarajczyk Prezes Ursus S.A.

 

Zysk brutto ze sprzedaży wyniósł w 2014 r. ok. 42,2 mln zł, co daje 189,5 proc. wzrostu rok do roku i 18,9 proc. marży na tym poziomie zysku. Poprawa wyników to głównie efekt realizacji strategii rozwoju oraz działań restrukturyzacyjnych, które wpłynęły na obniżenie kosztów własnych sprzedaży o 36 proc. W 2014 r. spółka koncentrowała się także na dalszym rozwoju sprzedaży zagranicznej w takich krajach jak: Czechy, Słowacja, Węgry, Belgia, Holandia, Słowenia, Chorwacja oraz na rynkach skandynawskich i wschodnich.

 

W ubiegłym roku spółka przeznaczyła ok. 17 mln zł na rozwój oferty i rozbudowę zaplecza produkcyjnego. W roku 2015 Ursus planuje przeznaczyć kolejne 24 mln zł na inwestycje. Jednym z projektów jest budowa miejskiego autobusu elektrycznego dla Lublina, realizowana przez ośrodek badawczo – rozwojowy Ursus R&D. W planach jest także inwestycja w wyposażenie zakładu produkcyjnego w Lublinie.

Rozbudowa zaplecza produkcyjnego i R&D to jeden z naszych priorytetów strategicznych. Chcemy wykorzystać siłę marki oraz potencjał polskich inżynierów i konstruktorów do stworzenia w Lublinie nowoczesnego centrum badawczo - produkcyjnego, aby przywrócić tradycję polskiej motoryzacji sięgającą czasów przedwojennych. Karol Zarajczyk

 

W 2015 r. Ursus planuje również dalszą ekspansję w kraju w związku z poszerzeniem oferty ciągników i dostosowaniem jej do oczekiwań polskich odbiorców oraz rozpoczęcie realizacji drugiej fazy kontraktu na dostawę ciągników do Etiopii (1,5 tysiąca sztuk) o wartości ok. 45 mln dolarów amerykańskich.

 

Źródło: Ursus

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).