Ursus na minusie po roku 2018 | MOTOFAKTOR

Ursus na minusie po roku 2018

person Adrian Januszkiewicz 29/04/2019

Grupa Ursus zamknęła ubiegły rok przychodami na poziomie 214,6 mln zł - to spadek o blisko 15 proc.

Zarząd Grupy Kapitałowej Ursus opublikował jej skonsolidowane sprawozdanie za rok 2018. Są one wyraźnie niższe od  niż te opublikowane za 2017 r. Zarząd Grupy podkreśla jednak, że za część spadków odpowiadają dokonane w uzgodnieniu z audytorem odpisy aktualizujące i utworzone rezerwy. W efekcie na poziomie jednostkowym Ursus S.A. miała w 2018 r. 86,8 mln zł przychodów ze sprzedaży (spadek o 171,8 mln zł r/r), a jej wynik netto był ujemny i wyniósł minus 104,3 mln zł wobec 4,3 mln zł straty netto przed rokiem. Wyniki te pokrywają się z ogłoszonymi wcześniej szacunkami. W ujęciu skonsolidowanym, a więc uwzględniającym wyniki spółek zależnych, w tym Ursus Bus S.A., przychody ze sprzedaży wyniosły 214,6 mln zł (spadek o 62,9 mln zł r/r), a wynik netto był ujemny i wyniósł minus 150,7 mln zł.

 

Rok 2018 przyniósł dla Grupy Kapitałowej Ursus duże zmiany, ponieważ w związku z zachodzącymi negatywnymi zdarzeniami wokół niej zarząd zdecydował się na złożenie wniosku o otwarcie przyspieszonego postępowania układowego wobec spółki, co sąd rozpatrzył pozytywnie. Zarząd postanowił skorzystać z obowiązującego od początku 2016 roku Prawa Restrukturyzacyjnego w celu uzdrowienia biznesu z korzyścią dla jego wierzycieli, ale również z myślą o pracownikach, kontrahentach i innych interesariuszach, na których wpływa działalność Grupy.

Mamy perspektywiczny portfel zamówień, zarówno w obszarze produkcji traktorów i maszyn rolniczych, jak również produkcji autobusów, których realizacja może przynieść istotne korzyści w przyszłości. Dlatego nie mogliśmy pozwolić, by kumulacja niesprzyjających zdarzeń pokrzyżowała nam dalsze plany rozwoju naszej Spółki. Stąd też, abyśmy mogli szybko przejść do realizacji planu naprawczego i wykorzystania potencjału drzemiącego w Spółce, wybraliśmy przyspieszone postępowanie układowe. Jest ono jednym z czterech możliwych typów restrukturyzacji. Cechuje je wiele uproszczeń, które przy czynnej oraz dobrej współpracy z wierzycielami i rynkiem mają za zadanie doprowadzić do zawarcia układu w możliwie jak najkrótszym czasie. To zdecydowany atut dla wierzycieli, gdyż dużo szybciej niż w innych rodzajach postępowań restrukturyzacyjnych mogą uzyskać korzyści z zawartego układu. Integralną częścią każdego postępowania jest złożenie do sądu planu restrukturyzacyjnego, który na początku kwietnia 2019 zdecydowaliśmy się zmodyfikować i uszczegółowić, aby możliwie najpełniej wykorzystywał on możliwości produkcyjne i strategiczne Spółki (i całej GK), ale też był optymalny dla naszych wierzycieli. Tomasz Zadroga Prezes Zarządu Ursus S.A. w restrukturyzacji w liście do akcjonariuszy Grupy

 

Mimo niesprzyjającej sytuacji Grupy, zarząd jest dobrej myśli, jeśli chodzi o najbliższą przyszłość.

Zdajemy sobie sprawę z tego, że przed nami jeszcze długa i wyboista droga do odzyskania wiarygodności biznesowej i płynności finansowej. Wierzymy jednak, że we wspólnym interesie naszych wierzycieli, kontrahentów, pracowników, ale też inwestorów, jest jak najszybsza sanacja naszego biznesu. Tylko zoptymalizowana Grupa Kapitałowa skupiająca się na rozwoju i sprzedaży rentownych produktów oraz prowadząca efektywną ekspansję zagraniczną, jest w stanie generować przepływy operacyjne, które w pierwszej kolejności posłużą zaspokojeniu naszych wierzycieli, a w kolejnym pozwolą powrócić do realizacji projektów rozwojowych. Bardzo liczymy na to, że w tej walce o odbudowanie Ursusa nasi interesariusze będą nas mądrze wspierać. Ursus ma wszelkie podstawy, by trwająca już 125 lat historia marki nadal trwała. Tomasz Zadroga

 

Pełna treść skonsolidowanego sprawozdania Grupy znajduje się pod linkiem.

 

Źródło: Ursus S.A.

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).