Ursus: elektryczny traktor ze wsparciem wojewody i lubelskich uczelni | MOTOFAKTOR

Ursus: elektryczny traktor ze wsparciem wojewody i lubelskich uczelni

person Adrian Januszkiewicz 21/12/2016

Spółka Ursus podpisała listy intencyjne z wojewodą lubelskim i dwoma uczelniami w Lublinie na realizację projektu elektrycznego ciągnika rolniczego.

List intencyjny podpisany przez wojewodę lubelskiego, Przemysława Czarnka ze spółką Ursus, ma na celu realizację projektu pod nazwą: “Innowacyjny system elektromobilnego napędu ciągnika rolniczego skojarzonego z OZE i siecią energetyczną”. Zaś list intencyjny podpisany w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim z Uniwersytetem Przyrodniczym w Lublinie i Politechniką Lubelską służy utworzeniu konsorcjum, którego zadaniem będzie opracowanie konstrukcji elektrycznego ciągnika wraz z towarzyszącą mu infrastrukturą i wykorzystaniem energii odnawialnych.

 

Ursus stale realizuje projekty, które kreują zmiany pożądane z punktu widzenia rozwoju polskiej gospodarki. Dzięki nowoczesnemu laboratorium Ursus R&D w Lublinie, Grupa tworzy produkty innowacyjne, zaawansowane technologicznie i potrafiące sprostać wymaganiom rynku. Ursus kontynuuje strategię rozwoju. W ramach poszerzania oferty produktowej oraz rozbudowy zaplecza produkcyjnego zrealizuje w tym roku inwestycje na kwotę ok. 24 mln zł.

Szczególnie mocno koncentrujemy się na ekologicznych środkach transportu. Chcemy być w czołówce europejskich graczy na tym rynku. Od kilku lat z sukcesem rozwijamy dział środków transportu zasilanych „zieloną” energią. Elektryczny ciągnik, który chcemy stworzyć będzie doskonale komponował się z pozostałymi produktami spółki, łącząc tradycję z innowacyjnością, w oparciu o najnowsze trendy zielonej energii. Karol Zarajczyk prezes spółki Ursus, podczas uroczystego podpisania listu intencyjnego wraz ze Zbigniewem Grądzkim, prorektorem ds. Nauki Wdrożeń i Współpracy Międzynarodowej Uniwersytetu Przyrodniczego, i Henryką Danutą Stryczewską, dziekanem Wydziału Elektrotechniki i Mechaniki Politechniki Lubelskiej

 

W tej chwili Ursus oferuje dwa elektryczne autobusy – modele City Smile i Ekovolt, a także napędzany wodorem City Smile Fuel Cell Electric Bus. Stanowią one odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na innowacyjne i ekologiczne środki komunikacji. W tej chwili Grupa jest w stanie produkować 100 autobusów rocznie.

Chcielibyśmy, by za 3-4 lata, Ursus produkował około 500 elektrycznych autobusów i trolejbusów rocznie. Chcemy także kontynuować rozwój produkcji autobusów hybrydowych. Karol Zarajczyk

 

Dalszy rozwój segmentu pojazdów elektrycznych będzie kosztował Ursus kilkadziesiąt milionów złotych. Polskie władze widzą potencjał w ekologicznych środkach transportu, zatem spółka spodziewa się wsparcia publicznego dla produkcji takich rozwiązań.

Liczymy, że połowę środków pozyskamy z funduszy unijnych, które będzie przydzielało Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu INNOMOTO. Wszystkie zyski, które generujemy ze sprzedaży ciągników w Afryce inwestujemy obecnie w elektromobilność. Karol Zarajczyk

 

We wrześniu 2016 Ursus zaprezentował prototyp elektrycznego samochodu dostawczego, który za swoją bardzo niską emisję hałasu może być w przyszłości wykorzystywany do nocnych dostaw, a także przez firmy komunalne. W ciągu najbliższych 2-3 lat projekt ma być gotowy do produkcji. Będzie to zatem pierwszy w pełni polski elektryczny samochód dostawczy o masie do 3,5 t, który spełni homologację do poruszania się po europejskich drogach, wielkością podobny do Fiata Scudo. W celu stworzenia nowego pojazdu Ursus zawiązał konsorcjum z takimi polskimi firmami jak: AMZ Kutno, Impact Automotive Technologies czy Instytut Napędów i Maszyn Elektrycznych KOMEL.

 

Źródło: Ursus

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).