Uniwersalna płyta podłogowa VW dla modeli z rodziny ID | MOTOFAKTOR

Uniwersalna płyta podłogowa VW dla modeli z rodziny ID

person Adrian Januszkiewicz 25/09/2018

Volkswagen zaprezentował platformę konstrukcyjną nowych modeli elektrycznych tworzących rodzinę o nazwie ID.

Po raz pierwszy ujawnia też informacje na temat strategii wspólnych platform dla modeli elektrycznych, za pomocą której marka wprowadza w życie wizję zawartą w haśle „ELECTRIC FOR ALL”. Płyta podłogowa modeli ID. – będąca efektem zastosowania modułowej platformy do budowy samochodów elektrycznych (MEB) – jest niepowtarzalną konstrukcją Volkswagena, a jednocześnie dowodem zdecydowania z jakim marka wkracza na drogę elektromobilności.

 

W odróżnieniu od dotychczas stosowanych na rynku, płyta podłogowa ID. nie została przeznaczona pierwotnie do aut z silnikami spalinowymi i jedynie wtórnie przystosowana do potrzeb modeli z napędem elektrycznym, lecz skonstruowano ją od podstaw pod kątem zastosowania wyłącznie w samochodach elektrycznych. Dzięki temu Volkswagen może w pełni wykorzystać potencjał technologiczny tkwiący w tego rodzaju pojazdach. Platforma pozwala mocno różnicować stylistykę i rodzaje poszczególnych modeli – umożliwia konstruowanie aut od kompaktowych po SUV-y i vany.

ID. to kamień milowy rozwoju technologicznego. Będzie to pierwszy w pełni komunikujący się z otoczeniem i przeznaczony do codziennego użytku model elektryczny, na którego zakup będzie stać miliony ludzi. Christian Segner szef działu Volkswagen e-Mobility

 

Wyróżniające się awangardową stylistyką bezemisyjne modele generacji ID. będą uzyskiwały zasięg porównywalny z tym jaki mają dzisiaj samochody z silnikiem benzynowym. Pierwszym autem z nowej rodziny będzie model o nazwie ID., który pojawi się na rynku w 2020 roku. Chodzi o czterodrzwiowy kompakt komunikujący się z otoczeniem, którego cena będzie zbliżona do ceny Golfa z silnikiem Diesla. Wielkość kabiny i możliwość jej dostosowywania do chwilowych potrzeb wykroczą poza znane dzisiaj standardy aut tej klasy. Wnętrze nowego modelu będzie tak przestronne jak wnętrza aut o klasę większych, przy stosunkowo niewielkich wymiarach zewnętrznych. Taki efekt udaje się uzyskać dzięki niezwykle dużemu rozstawowi osi i wynikającym z tego niewielkim zwisom nadwozia. Ponieważ z przodu miejsca nie zajmuje silnik spalinowy, przednią oś pojazdu można maksymalnie przesunąć.

 

W płycie podłogowej ID. można zobaczyć m.in. umieszczone na tylnej osi elektryczny silnik z przekładnią oraz akumulator, który znajduje się w podłodze, przez co nie zabiera miejsca we wnętrzu. Dzięki takiej konstrukcji elektryczny Volkswagen wyróżnia się optymalnym rozłożeniem masy, a to z kolei sprawia, że jego właściwości dynamiczne są jeszcze lepsze. Pasażerowie siedzą w aucie nieco wyżej. Przeniesienie napędu od silnika do tylnych kół odbywa się za pośrednictwem jednobiegowej przekładni. Zasięg auta, zależnie od rodzaju akumulatora, wynosi od 330 do 550 km (wg WLTP). Akumulatory mogą być zasilane na stacjach szybkiego ładowania prądem o mocy do 125 kW – nie należy obawiać się długich postojów na stacji, ponieważ akumulator od zera do 80% pojemności można zasilić energią wciągu zaledwie 30 minut.

 

Modułowa platforma do budowy samochodów elektrycznych tworzy nie tylko techniczną podstawę dla wszystkich modeli rodziny ID., lecz także dla wielu elektrycznych samochodów czterech innych marek koncernu: Audi, Seata, Skody i Volkswagen Samochody Użytkowe. W sumie platforma MEB będzie stosowana przez pięć marek w trzech regionach świata.

Platforma MEB do budowy samochodów elektrycznych to prawdopodobnie najważniejszy projekt w historii Volkswagena jak niegdyś przejście od Garbusa do Golfa. Jest ona podstawą dla ponad 10 milionów elektrycznych aut koncernu, które zostaną wyprodukowane w pierwszym okresie i toruje Volkswagenowi drogę do epoki pojazdów zasilanych energią elektryczną. Thomas Ulbrich Członek Zarządu Marki Volkswagen odpowiedzialny za dział elektromobilności

 

Źródło: Volkswagen

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).