Unikalne ogumienie P Zero dla Ferrari Monza | MOTOFAKTOR

Unikalne ogumienie P Zero dla Ferrari Monza

person Adrian Januszkiewicz 3/10/2018

Na Paris Motor Show samochody Ferrari Monza SP1 i SP2 zaprezentują opony specjalnie opracowane, aby sprostać charakterystyce limitowanych samochodów sportowych.

Tradycyjna współpraca Pirelli i Ferrari rozpoczyna kolejny rozdział inspirowany przez otwarte samochody wyścigowe z lat 50-tych dwudziestego wieku, które przeniesiono do teraźniejszości dzięki najnowszej technologii z Maranello: Ferrari Monza SP1 i SP2. Te samochody z limitowanej edycji – podkreślające nową serię “Icon” – ponownie interpretują otwarte pojazdy, które dominowały w Mille Miglia i World Sports Car Championship.

 

Pirelli stworzyła unikalną oponę P Zero dla Ferrari Monza SP1 i SP2, spełniając precyzyjne wymogi projektu samochodów: opony o średnicy 21 cali. Ten wybór został dokonany po raz pierwszy w historii Ferrari, co przysporzyło inżynierom Pirelli dodatkowego wyzwania, jakim było zaoferowanie typowego i kojarzonego z marką Ferrari poziomu sztywności, komfortu i osiągów, pomimo rekordowego rozmiaru obręczy. Przednie opony P Zero mają również kluczowe zadanie, jakim jest wierne przekazywanie informacji do kierowcy, o tym jak przebiega droga, aby zmaksymalizować przyjemność z jazdy. Ponadto, dedykowane opony musiały zostać dostosowane do wymogu utrzymania na minimalnym poziomie masy nowych samochodów. Aby to osiągnąć, zamiast tradycyjnych wzmocnionych materiałów, obszar oplotu został przeprojektowany, tak by zachować boczną sztywność przy jednoczesnej minimalizacji wagi: to rozwiązanie pozwoliło zaoszczędzić 1,2 kg. Opony Pirelli P Zero dla Ferrari Monza to 275/30 R21 z przodu i 315/30 R21 z tyłu.

Ferrari i Pirelli

Znakomite relacje pomiędzy Pirelli i Ferrari przetrwały dziesięciolecia. Ferrari 500, z którym Alberto Ascari wygrał dwa kolejne tytuły Formuły 1 w 1952 i 1953 roku, a także Ferrari 375 Plus, które triumfowało w 1954 w 24-godzinnym wyścigu Le Mans, wyposażono w opony Pirelli. W pamięci wielu fanów motoryzacji pozostanie współpraca między obiema włoskimi firmami przy legendarnym F40 z 1987 roku. Po raz pierwszy Pirelli stworzyła P Zero zaprojektowane specjalnie dla V8 biturbo z Maranello, torując drogę dla całej rodziny szytych na miarę opon przeznaczonych do samochodów drogowych. Większość najszybszych Ferrari wykorzystywało opony Pirelli jako oryginalne wyposażenie, w tym F12TDF, LaFerrari i FXX-K i wiele innych.

 

Owocna współpraca między markami nie ogranicza się tylko do drogi. Prestiżowa seria wyścigów Ferrari Challenge była zaopatrywana wyłącznie przez Pirelli od jej powstania w 1993 roku. Pirelli Collezione dodatkowo oferuje opony do klasycznych modeli Ferrari, łącząc nowoczesną technologię z oryginalnym wyglądem. Jednym z przykładów jest opona Pirelli Stelvio, która została zaprojektowana wyłącznie dla najcenniejszego samochodu na świecie: Ferrari 250 GTO. Obecnie historia współpracy między markami pisana jest dalej.

 

Źródło: Pirelli

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).