Umicore otwiera pod Nysą pierwszą w Europie gigafabrykę materiałów akumulatorowych | MOTOFAKTOR

Umicore otwiera pod Nysą pierwszą w Europie gigafabrykę materiałów akumulatorowych

person Maciej Blum 22/09/2022

Otwarta dzisiaj fabryka Umicore jest największym w Europie zakładem produkującym materiały katodowe do baterii samochodów elektrycznych.

 

 

  • Fabryka Umicore w Nysie jest największym w Europie producentem materiałów katodowych do baterii samochodów elektrycznych.
  • Materiały katodowe mają status Tier-1, co oznacza, że są produkowane bezpośrednio dla producentów samochodów elektrycznych.
  • Docelowo materiały katodowe z tej fabryki mają trafiać do samochodów grupy Stellantis oraz Volkswagen, z którym trwają rozmowy.
  • Docelowo wydajność fabryki ma wynosić 200 GWh rocznie.
  • Zakład zasilany jest w 100% z odnawialnych źródeł energii.

 

Uruchomienie nowoczesnego zakładu Umicore jest ważnym krokiem w realizacji strategii oraz ambicji rozwojowych globalnej firmy zajmującej się technologią materiałową i recyklingiem. Inwestycja przyniesie korzyści dla regionu i rozwoju elektromobilności w kraju.

 

Otwarcie zakładu w Radzikowicach czyni Umicore pierwszą firmą w Europie posiadającą kompletny łańcuch dostaw oraz zamknięty obieg materiałów akumulatorowych, w duchu gospodarki zrównoważonej i cyrkularnej. Gigafabryka będzie dostarczać materiały akumulatorowe europejskim klientom Umicore z branży motoryzacyjnej.

Uroczyste przecięcie wstęgi podczas otwarcia zakładu produkcji materiałów katodowych Umicore w Nysie. Od lewej: 1. Kordian Kolbiarz - Burmistrz Nysy; 2. Ralph Kiessling - Executive Vice-President Energy & Surface Technologies; 3. Mathias Miedreich - CEO Umicore; 4. Rick Van Droogenbroeck - Ambasador Królestwa Belgii w Polsce; 5. Marcin Korolec - Prezes Fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych, były pełnomocnik rządu do spraw polityki klimatycznej, były minister środowiska, były wiceminister gospodarki

Motor europejskiej transformacji elektromobilności

Jesteśmy bardzo dumni z otwarcia pierwszego w Europie zakładu produkcji materiałów akumulatorowych. Neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla zakład Umicore w Nysie jest motorem i akceleratorem transformacji elektromobilności w całej Unii Europejskiej. Dzięki temu zakładowi Umicore jest liderem w dziedzinie materiałów akumulatorowych w Europie i oferuje kluczowe składniki odpowiedzialnego oraz zrównoważonego łańcucha wartości dla transportu elektrycznego. Najnowocześniejsze technologie produktów i procesów są dopełnieniem zakładu rafinacji metali oraz produkcji prekursorów materiałów katodowych w Finlandii, a także światowej klasy centrum badawczo-rozwojowego oraz pionierskich działań w zakresie recyklingu baterii w Belgii. Wszystkie te elementy podkreślają pozycję partnera transformacyjnego dla naszych klientów.
Mathias Miedreich, CEO Umicore

Z korzyścią dla regionu

Inwestycja Umicore przyniesie korzyści dla regionu i wesprze pozycję kraju jako lidera w dziedzinie akumulatorów do pojazdów elektrycznych. Zakład w Radzikowicach jest zasilany w 100% zieloną energią z farmy wiatrowej zlokalizowanej w Pągowie.

 

Budowa zakładu rozpoczęła się w 2019 roku, a produkcja została uruchomiona w lipcu tego roku. Roczna zdolność produkcyjna zakładu ma osiągać 20 GWh do końca 2023 roku i 40 GWh w 2024 roku, z potencjałem wzrostu nawet do ponad 200 GWh, czyli 3 mln aut elektrycznych, w drugiej połowie dekady.

 

Ta trajektoria wzrostu wpisuje się w ambicję Umicore, aby do 2030 roku osiągnąć światową zdolność produkcyjną ponad 400 GWh. A ponadto łączy się z ogólną strategią tworzenia w pełni zintegrowanych regionalnych łańcuchów wartości materiałów akumulatorowych na trzech kontynentach. W tym celu Umicore planuje budowę zakładu produkcji prekursorów i aktywnych materiałów katodowych w Kanadzie oraz zwiększenie istniejących mocy produkcyjnych w Azji. W fabryce zatrudnienie znajdzie około 400 osób.

 

Od początku naszej obecności w Nysie zobowiązaliśmy się być dobrym sąsiadem: odpowiedzialnym pracodawcą oraz partnerem dla samorządu i organizacji społecznych. Tworzenie zdrowych i bezpiecznych warunków pracy jest dla nas priorytetem Dariusz Jurczak, site manager Umicore Poland.

 

Uroczystość otwarcia zakładu w Nysie miała miejsce 21 września. Gośćmi wydarzenia były władze lokalne oraz klienci i dostawcy Umicore.

user photo

Autor

Maciej Blum

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).