UE wprowadza cła na chińskie elektryki | MOTOFAKTOR

UE wprowadza cła na chińskie elektryki

Komisja Europejska ujawniła poziom stawek tymczasowego cła, jakie chce nałożyć na import pojazdów elektrycznych z Chin.

W ramach toczącego się dochodzenia Komisja Europejska stwierdziła, że ​​chińscy producenci pojazdów elektrycznych korzystają z nieuczciwego subsydiowania przez Pekin, co stwarza ryzyko wyrządzenia szkody gospodarczej unijnym producentom EV. W związku z tym Komisja skontaktowała się z władzami chińskimi, aby omówić te ustalenia i możliwe sposoby rozwiązania problemu. Komisja ujawniła poziom tymczasowych ceł, jakie nałożyłaby na pojazdy elektryczne importowane z Chin.

Jeżeli rozmowy z władzami chińskimi nie zakończą się pozytywnie, tymczasowe cła wyrównawcze na chińskie pojazdy elektryczne o napędzie akumulatorowym (BEV) zostaną wprowadzone od 4 lipca br. w formie ustalonej przez organy celne każdego państwa członkowskiego.

Indywidualne cła, jakie Komisja Europejska nałożyłaby na trzech chińskich producentów, byłyby następujące:

  • BYD: 17,4%
  • Geely: 20%
  • SAIC: 38,1%

Inni producenci pojazdów elektrycznych z Chin, którzy współpracowali w dochodzeniu Komisji, zostaliby objęcie cłem w wysokości 21%. Wszyscy pozostali producenci pojazdów BEV w Chinach, którzy nie współpracowali w dochodzeniu, podlegaliby cłu w wysokości 38,1%.

Cła w tej wysokości prawdopodobnie nie będą problemem dla producentów z Chin, ale spowodują wzrost cen pojazdów na rynku europejskim. Może to również spowodować podobne działanie ze strony Chin w stosunku do producentów z Europy. Dodatkowo, chińscy producenci samochodów inwestują w Europie, a kraje europejskie zabiegają o nowe inwestycje. Chociażby Geely, które ma dostarczyć platformę do polskiego samochodu elektrycznego Izera, czy BYD, które uruchomiło fabrykę na Węgrzech i wkrótce z trzema modelami EV debiutuje w Polsce.

Informacja KE: https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/pl/ip_24_3231

Źródło: Komisja Europejska

Chcesz być na bieżąco z naszymi informacjami?

belka Wiadomości Google

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).