Udany wyjazd wakacyjny – wskazówki Shell | MOTOFAKTOR

Udany wyjazd wakacyjny - wskazówki Shell

person Redakcja 29/06/2023

Przepisem na udany wyjazd jest odpowiednie przygotowanie pojazdu, zaplanowanie podróży i przestrzeganie zasad ruchu drogowego, o czym przypomina Shell.

 

Każdy kierowca powinien – bez względu na porę roku – systematycznie kontrolować stan techniczny swojego samochodu. Do podstawowych czynności należy sprawdzenie ciśnienia w kołach, działania świateł i poziomu oleju silnikowego. Przed wakacyjnym wyjazdem warto rozszerzyć ten zakres między innymi o koło zapasowe, pióra wycieraczek, płyn w układzie hamulcowym i chłodzenia, system wentylacji czy klimatyzacji oraz zawartość bagażnika. Co powinno się w nim znaleźć?

 

Przede wszystkim trójkąt ostrzegawczy i sprawna gaśnica. To obowiązkowe elementy wyposażenia samochodu osobowego. Zestaw warto uzupełnić o apteczkę zawierającą komplet bandaży, plastrów, kompresów, chusty trójkątnej czy rękawic. I rzecz najważniejszą – instrukcję udzielania pierwszej pomocy. Dobrze przypomnieć sobie jej zasady, bowiem do podjęcia czynności ratunkowych zobligowana jest każda osoba będąca na miejscu wypadku. Za takie działanie uważa się też wezwanie pomocy pod numerem alarmowym 112. Wymienione powyżej przedmioty powinny być łatwo dostępne w każdej sytuacji.

Dodatkowe wyposażenie bagażnika

Ponadto w bagażniku samochodu powinien się znaleźć lewarek, klucz do odkręcania kół, hak i linka holownicza, zestaw żarówek zapasowych oraz co najmniej jedna kamizelka odblaskowa (a najlepiej dla wszystkich osób). Należy ją założyć przy wysiadaniu z samochodu w sytuacji awaryjnej. Co więcej, żyjąc na co dzień w mieście nie każdy pamięta, że poruszając się po zmroku poboczem poza terenem zabudowanym należy używać elementów odblaskowych. Posiadanie kamizelek będzie więc podwójną korzyścią.

 

Cezary Wyszecki, Doradca Techniczny w dziale Sprzedaży Dystrybucyjnej środków smarnych w Shell Polska
Cezary Wyszecki, Doradca Techniczny w dziale Sprzedaży Dystrybucyjnej środków smarnych w Shell Polska, Fot. Shell Polska

Podczas dłuższej niż zwykle podróży zaskoczyć nas może konieczność uzupełnienia oleju silnikowego. Zaniechanie tej czynności i kontynuowanie jazdy doprowadzi do poważnej awarii jednostki napędowej, a co za tym idzie nieplanowanych wydatków. Dlatego warto do bagażnika włożyć jednolitrowe opakowanie właściwego oleju silnikowego na tzw. dolewki. Poziom oleju sprawdzamy za pomocą bagnetu przy wyłączonym i zimnym silniku. Drugim najczęściej uzupełnianym produktem w samochodzie jest płyn w układzie chłodzenia. Jego optymalny stan zawiera się pomiędzy wskazaniem minimum a maksimum na zbiorniczku wyrównawczym. W okresie letnim możemy go zastąpić nawet zwykłą wodą. W obu przypadkach będą to działania doraźne, znalezienie przyczyny utraty oleju lub płynu najlepiej powierzyć mechanikowi – mówi Cezary Wyszecki, Doradca Techniczny w Dziale Olejowym Shell Polska.

 

Shell oferuje do silników samochodów osobowych gamę olejów Helix, w których stosuje się unikalną syntetyczną bazę olejową produkowaną z gazu ziemnego (GTL). Do układu chłodzenia dostępne są płyny Shell Coolant w postaci gotowej do użycia lub koncentratu.

Strategia podróży samochodem

Planowanie wakacyjnych podróży jest dziś banalnie proste. Do większości miejsc dojechać można drogą ekspresową lub autostradą, a w każdym smartfonie zainstalowana jest nawigacja. Przed wyruszeniem w trasę warto zastanowić się nad tym, w jakiej części dnia przyjdzie nam jechać. Im dalej do celu, tym lepiej wyjechać jak najwcześniej. Ważniejsze jednak jest odpowiednie przygotowanie siebie i pasażerów. Podstawa to nawodnienie organizmu i zjedzenie lekkiego posiłku.

 

W trakcie dalszego wyjazdu samochodem należy co 2-3 godziny zrobić przerwę. Jak pokazują badania, sprawność psychomotoryczna zmęczonego kierowcy podobna jest do stanu osoby nietrzeźwej. Na miejsce postoju najlepiej wybrać stację paliw, bo mamy zapewnione zaplecze sanitarno-gastronomiczne. Czas ten poświęćmy również na aktywność fizyczną, jak krótki spacer czy zrobienie kilku skłonów i przysiadów. Zachęćmy do tego naszych pasażerów. Na koniec przeprowadźmy optyczną ocenę ciśnienia w kołach i działania świateł oraz przetrzyjmy przednią szybę. Tych kilka czynności poprawi komfort i bezpieczeństwo dalszej podróży – radzi Cezary Wyszecki z Shell.

 

W przypadku poruszania się samochodem elektrycznym, kluczowe jest zaplanowanie przerw na ładowanie pojazdu. Skorzystanie z ładowarki jest możliwe również na wybranych stacjach paliw Shell.

 

Korzystając z dróg szybkiego ruchu – ekspresówek i autostrad – należy pamiętać o opłatach obowiązujących dla pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 ton. W samochodach osobowych łatwo ją przekroczyć podpinając do haka przyczepkę z łódką czy przyczepę kempingową. Miłym akcentem tegorocznych wakacji jest zniesienie, od 1 lipca, opłat za przejazd odcinkami autostrad A2 Konin – Stryków i A4 Wrocław – Sośnica. Ale uwaga, dotyczy to wyłącznie pojazdów do 3,5 t.

Przepisy drogowe za granicą Polski

Osoby wyjeżdżające samochodem za granicę często zastanawiają się nad lokalnymi przepisami dotyczącymi wyposażenia. Nawet na terenie Unii Europejskiej nie są one jednolite, ale stosowne rozwiązanie zostało zapisane w Konwencji Wiedeńskiej. Według niej to co obowiązkowe określa przepis kraju, w którym został zarejestrowany pojazd.

 

Niemniej trzeba dokładnie przejrzeć listę rzeczy czy czynności, których zabrania lokalne prawo. Na przykład w Austrii, Luksemburgu czy Szwajcarii nie wolno używać popularnych w Polsce kamerek samochodowych. W wybranych krajach należy mieć w samochodzie apteczkę, zapasowe żarówki i komplet kamizelek odblaskowych dla wszystkich osób w aucie. Co ważne, w przypadku obcokrajowca kontrola drogowa zakończona mandatem wiąże się z koniecznością zapłacenia kary na miejscu.

 

Źródło: Shell

user photo

Autor

Redakcja

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).