Typowe błędy popełniane przy wymianie amortyzatorów | MOTOFAKTOR

Typowe błędy popełniane przy wymianie amortyzatorów

person Redakcja 5/10/2021

Monroe wskazuje 7 największych błędów, które najczęściej przez nieuwagę są popełniane w warsztatach przy wymianie amortyzatorów.

Nieuważny demontaż, bez oznaczenia pozycji śrub

Niektórych amortyzatorów nie sposób zamontować niewłaściwie. Ale niestety w przypadku dużej części jest pewien margines, w ramach którego można popełnić błąd. Nie piszemy o takich spektakularnych wpadkach jak montaż amortyzatora do góry nogami. Tym razem chodzi o nieprecyzyjne zamocowanie go w zwrotnicy (w układach MacPherson).

 

Pośpiech sprawia, że mechanik nie oznaczy położenia śrub regulacyjnych, a później przykręca je tak jak jest najwygodniej. W efekcie samochód traci parametry geometrii kół. Oczywiście – kontrola geometrii jest wskazana po każdej wymianie wybranych elementów zawieszenia, ale wadliwy montaż może spowodować, że odchyłki przekroczą możliwości typowej korekty kątów, czy zbieżności.

Brak wymiany osłon i odbojów

Roztargnienie na etapie zamawiania części sprawia, że zamawia się wyłącznie same amortyzatory bez odbojów i osłon. Oczywiście montaż nowych amortyzatorów ze starymi elementami dodatkowymi lub nawet bez nich też jest możliwy, ale cierpią na tym ich żywotność oraz bezpieczeństwo jazdy. Brak osłon przyspiesza korozję i zanieczyszczenie pyłem, a przypadkowe dobicie na nierówności bez założonych sprawnych odbojów może uszkodzić amortyzator.

Lekceważenie kontroli łożyska kolumny

Wymiana przednich amortyzatorów w układach MacPherson powinna obligatoryjnie obejmować kontrolę i ewentualną wymianę górnego łożyska kolumny. Pominięcie tej procedury może sprawić że po montażu ujawnią się hałasy i klient powróci z reklamacją. Należy pamiętać, że amortyzator należy wymienić po przejechaniu średnio 80 000 km, a zatem powinien być montowany z łożyskiem które posiada podobną rekomendację interwałową.

Zabawa amortyzatorami

Większość popularnych amortyzatorów jest skonstruowana tak, że nie należy ich ściskać ani rozprężać w pozycji poziomej. Lekceważenie tego zalecenia może uszkodzić amortyzator lub przyspieszyć jego zużycie. Warto zauważyć, że amortyzatory są zwykle zapakowane w pozycji ściśniętej i do chwili montażu powinny właśnie w takiej pozostać, a przed samym montażem należy go przepompować kilkukrotnie.

Brak odpowiednich narzędzi

Te problemy zdarzają się coraz rzadziej, ale wciąż występują. Chodzi głównie o właściwe ściskanie sprężyn przy wymianie amortyzatorów w kolumnach MacPherson lub przy blokowaniu chromowanego tłoczyska amortyzatora ostrymi krawędziami szczypiec, by nie obracało się w trakcie dokręcania górnej nakrętki. Poza uszkodzeniem tłoczyska, może dojść do uszkodzenia gwintu na tłoczysku amortyzatora, ponieważ mechanik próbuje za wszelką cenę jakoś załapać nakrętki na kielichu sprężyny.

Zły dobór amortyzatora

Na etapie zamawiania amortyzatorów warto szczegółowo zagłębić się w katalog aby uniknąć błędów w doborze elementów. W wielu modelach samochodów, zwłaszcza dostawczych, amortyzatory występują w kilku wersjach, które mają identyczny kształt ale różnią się charakterystyką.

Niewłaściwe dokręcanie

W wybranych modelach samochodów zaleca się aby elementy zawieszenia dokręcać kiedy samochód stoi już na kołach. Dotyczy to także amortyzatorów. Chodzi o potencjalne ryzyko uszkodzenia elementów gumowych w miejscach mocowania amortyzatora, które dokręcone w niewłaściwej pozycji mogą po opuszczeniu samochodu zostać przeciążone i popękać.

Adam Gołąbek, Technical Services, Training and Warranty Manager, Poland, Baltics & Finland:

Na stronie eu.monroe.com/pl zamieściliśmy przejrzysty poradnik wymiany amortyzatorów. Oto kluczowe punkty wybrane z jego treści:

 

  1. Dokładnie zapoznaj się z instrukcją i wskazówkami montażowymi dołączonymi do opakowania z amortyzatorem.
  2. Oczyść miejsce, do którego zostanie przykręcony amortyzator.
  3. Upewnij się, czy w danym modelu samochodu dokręcanie amortyzatora powinno być wykonane na podnośniku czy też dopiero po opuszczeniu samochodu na koła.
  4. Zwróć uwagę na wszystkie punkty orientacyjne determinujące sposób montażu amortyzatora – unikniesz błędów typu „odwrotny montaż”, „niewłaściwy kąt zamocowania” itp.
  5. Używaj odpowiednich narzędzi, a podczas dokręcania elementów współpracujących z amortyzatorem nie chwytaj szczypcami za tłoczysko amortyzatora!
  6. Po wykonaniu naprawy sprawdź geometrię zawieszenia lub zaleć użytkownikowi jak najszybszą wizytę u diagnosty celem jej wykonania.

 

Źródło: DRiV

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).