Trzy kwartały spadków w rejestracjach nowych pojazdów – dane KPMG i PZPM | MOTOFAKTOR

Trzy kwartały spadków w rejestracjach nowych pojazdów - dane KPMG i PZPM

person Redakcja 7/11/2022

Jak wskazuje najnowszy raport kwartalny KPMG i PZPM, liczba rejestracji nowych samochodów osobowych spadła o 9% w ciągu trzech kwartałów 2022 r.

 

  • W okresie od stycznia do września 2022 roku w Polsce zarejestrowano 317 tys. nowych samochodów osobowych – o 9% mniej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku
  • Gorsze wyniki sprzedaży zanotowano również w segmencie samochodów dostawczych, przyczep i naczep, autobusów oraz motorowerów
  • Wciąż rośnie, choć zdecydowanie wolniej niż w poprzednich kwartałach, sprzedaż samochodów osobowych z napędami alternatywnymi, których w ciągu dziewięciu miesięcy br. w Polsce sprzedano 128 tys., co oznacza wzrost o 7,2% r/r.
  • Pod względem liczby wyprodukowanych pojazdów nieco lepsze wyniki odnotowały fabryki motoryzacyjne w Polsce. W ciągu dziewięciu miesięcy 2022 roku w Polsce wyprodukowano ogółem 335,4 tys. pojazdów – o 3,5% więcej niż w poprzednim roku
  • Więcej informacji w polskiej (i nie tylko) branży aftermarketowej i motoryzacyjnej znajdziesz na stronie głównej Motofaktora. Jeśli chcesz być na bieżąco z najważniejszymi wiadomościami z branży — zapisz się na nasz newsletter

 

Po trzech kwartałach 2022 roku liczba rejestracji nowych samochodów osobowych w Polsce wyniosła 317 tys. pojazdów i jest o 9% niższa w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Klienci instytucjonalni, do końca września br. zarejestrowali 223,2 tys. pojazdów (spadek o 14% r/r). W segmencie klientów indywidualnych w omawianym czasie zarejestrowano 93,5 tys. samochodów, o 5,2% więcej niż w ciągu trzech kwartałów 2021 roku.

 

Producenci samochodów osobowych marek popularnych sprzedali w Polsce w analizowanym okresie 245 tys. pojazdów, co oznacza spadek sprzedaży o 12%. Z kolei w segmencie aut osobowych marek premium+ odnotowano niewielki wzrost (o 2%). Po trzech kwartałach 2022 roku zarejestrowano 72 tys. pojazdów z tego segmentu.

 

Niestety, trzy kwartały tego roku pokazują, że spowolnienie gospodarcze zaczyna być faktem. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że większość samochodów w Polsce jest kupowana do firm, a w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy tego roku zarejestrowano o 9% mniej samochodów osobowych i o 17% mniej samochodów dostawczych, a liczba pojazdów ciężarowych pozostaje praktycznie na poziomie zeszłego roku – to widać, że przedsiębiorcy obawiają się nadejścia gorszych czasów. W porównaniu do najlepszego – 2019 roku uśredniony spadek wynosi około 25%. To bardzo dużo i niestety ten wynik przekłada się na zmniejszenie liczby nowoczesnych, bezpiecznych i przyjaznych środowisku samochodów na polskich drogach. Oznacza to również kłopoty dla serwisów, bo w ciągu ostatnich trzech lat na drogi nie trafiło prawie pół miliona samochodów – mówi Jakub Faryś, Prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego.

Wyhamowuje sprzedaż samochodów z napędami alternatywnymi

Spowolnienie jest widoczne także wśród samochodów osobowych z napędami alternatywnymi. Chociaż w tej kategorii odnotowano wzrost wolumenu sprzedaży o 7,2% r/r z wynikiem 128 tys. sztuk w trzech kwartałach 2022 roku, to dynamika wyraźnie mniejsza niż w ubiegłych kwartałach. Niezmiennie przeważającą większość rynku stanowiły hybrydy, których zarejestrowano zaledwie 4,5% więcej r/r (103,4 tys. sztuk). W dalszym ciągu największy wzrost liczby nowych rejestracji zanotowały samochody elektryczne.

 

Najsilniejszy wzrost sprzedaży zanotowano w grupie samochodów elektrycznych. Do końca września 2022 roku sprzedano blisko 8 tys. tego typu aut, o 94,2% więcej niż w ciągu dziewięciu miesięcy 2021 roku. Wartości te potwierdzają stały trend rozwojowy na rynku pojazdów bateryjnych pomimo wyhamowania dynamiki wzrostu sprzedaży samochodów z napędem hybrydowym. Spośród napędów alternatywnych spadek o 2% odnotowano natomiast jedynie w liczbie rejestracji samochodów osobowych napędzanych LPG – mówi Mirosław Michna, Partner w Dziale Doradztwa Podatkowego, Lider doradztwa dla sektora motoryzacyjnego w KPMG w Polsce.

Spadki sprzedaży samochodów dostawczych, przyczep i naczep oraz motorowerów

Na rynku samochodów dostawczych liczba rejestracji w pierwszych trzech kwartałach 2022 roku zmniejszyła się o 17% r/r i wyniosła niespełna 46 tys. szt. Spadek liczby rejestracji dotyczył zarówno klientów instytucjonalnych (-19,3% r/r), jak i klientów indywidualnych (-0,8% r/r).

 

W 2021 roku liczba rejestracji nowych przyczep i naczep niemal się podwoiła i osiągnęła rekordowy poziom. Trzy kwartały 2022 roku przyniosły prawie 21 tys. nowych rejestracji przyczep i naczep, czyli o 12% mniej r/r. Gorszą o 4,4% sprzedaż zanotowały również motorowery, których zarejestrowano 9,7 tys.

Produkcja pojazdów samochodowych w Polsce wzrosła o 3,5%

Od stycznia do września 2022 roku wyprodukowano w Polsce o 3,5% więcej pojazdów samochodowych niż w tym samym okresie poprzedniego roku. Spadek odnotowano w produkcji samochodów osobowych – o 8,4% r/r, natomiast z fabryk w Polsce wyjechało w tym czasie o 23,1% więcej samochodów dostawczych i pojazdów ciężarowych niż przed rokiem.

 

Pełną wersję raportu można otrzymać poprzez zgłoszenie zainteresowania na adres biuroprasowe@kpmg.pl oraz anna.materzok@pzpm.org.pl.

 

Źródło: KPMG/PZPM

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).