Toyota i Lexus liderami rynku hybryd w 2018 roku

person Adrian Januszkiewicz 15/01/2019

Według danych Instytutu SAMAR, pośród aut hybrydowych królowały w 2018 roku dwie marki, należące do jednego koncernu: Toyota i Lexus.

Po 12 miesiącach 2018 roku liderem rynku samochodów z napędem hybrydowym pozostaje w Polsce Toyota z liczbą 16 721 zarejestrowanych egzemplarzy hybryd. Tuż za nią plasuje się Lexus z 2 524 samochodami. Najpopularniejszą hybrydą 2018 roku w Polsce jest Toyota C-HR, z wynikiem 5 218 zarejestrowanych egzemplarzy.

Najpopularniejsi producenci hybryd

Japoński koncern Toyota ma łączny udział w polskim rynku na poziomie 80% i pomimo pojawienia się wielu konkurencyjnych modeli z hybrydowym napędem wciąż utrzymuje miażdżącą przewagę. Na trzeciej pozycji znalazło się Audi, nowicjusz w czołówce hybrydowego rankingu, ale już z 2 449 samochodami. Jeżeli kogoś dziwi obecność na tej liście całej gamy modeli marki Audi – warto wyjaśnić, że samochody tego producenta są dostępne z tzw. miękką hybrydą, czyli niewielką instalacją elektryczną, wspomagającą silnik benzynowy podczas jazdy. Z tego samego powodu w rankingu SAMAR-u pojawia się np. Suzuki Swift.

 

Na czwartej pozycji utrzymała się Kia z liczbą 630 zarejestrowanych w 2018 roku aut hybrydowych. Na piątym miejscu jest Mercedes-Benz z liczbą 571 samochodów. Po pierwszym półroczu 2018 roku udało mu się wyprzedzić konkurencyjne BMW. Marka z Bawarii spadła na szóstą pozycję z wynikiem 241 zarejestrowanych samochodów z napędem spalinowo-elektrycznym.

 

Na siódmym miejscu w rankingu utrzymał się po drugim półroczu 2018 roku Hyundai z 212 zarejestrowanymi autami hybrydowymi. Stabilną, ósmą pozycję na rynku ze 182 autami utrzymało Volvo. Na 9. pozycji pojawiło się Mini, rejestrując 107 samochodów, a pierwszą dziesiątkę zamyka Porsche, które zakończyło rok z wynikiem 102 zarejestrowanych samochodów hybrydowych.

 

W danych rejestracyjnych do hybryd zaliczane są zarówno pełne hybrydy, zdolne do jazdy na samym silniku elektrycznym, jak i miękkie hybrydy, czyli tzw. „mild hybrid”, w których silnik elektryczny o niewielkiej mocy jedynie okresowo wspiera pracę motoru spalinowego. Instalacja tego rodzaju pomaga zmniejszyć zużycie paliwa, lecz nie umożliwia jazdy w trybie EV. Miękkie hybrydy posiadają w dowodach rejestracyjnych wpis „paliwo alternatywne – EE” i są oznaczone jako MHEV, dlatego znalazły się w tym zestawieniu na równi z pełnokrwistymi hybrydami.

Najpopularniejsze hybrydowe modele

Najpopularniejszym samochodem hybrydowym 2018 roku w Polsce jest Toyota C-HR z liczbą 5 218 zarejestrowanych egzemplarzy. Crossover Toyoty był absolutnym liderem rynku hybryd przez cały 2018 rok – podobnie zresztą, jak w całym roku 2017. W świetle doskonałych wyników Toyoty, żadnym zaskoczeniem nie będzie fakt, że całą pierwszą piątkę najlepiej sprzedających się hybryd stanowią auta tego japońskiego koncernu.

Na drugim miejscu jest model Auris z wynikiem 4 710 egzemplarzy. Miejsce trzecie należy do miejskiego Yarisa, 3 419 egzemplarzy. Na czwartym jest hybrydowy SUV, RAV4 z wynikiem 3 231 egzemplarzy. Pierwszą piątkę zamyka przedstawiciel klasy premium, Lexus NX z 1 044 autami.

Do pierwszej dziesiątki zakwalifikowały się jeszcze: Kia Niro – 630 aut. Zaraz za nią jest Audi z modelem Q8 – 565 egzemplarzy, Lexus RX – 467 egzemplarzy i znów Audi z modelem A6 i swoją miękką hybrydą (462 samochody) oraz Audi Q7 (435 aut). Dobre wyniki zanotowały także pozostałe modele z gamy Lexusa: IS z wynikiem 431 samochodów (11. miejsce) oraz CT – 395 aut (12. miejsce).

 

Zgodnie z danymi Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR, możemy spodziewać się coraz szybszego wzrostu sprzedaży pojazdów z napędem spalinowo-elektrycznym. Ich popularność idzie w parze ze spadkiem zainteresowania polskich kierowców samochodami z silnikiem Diesla. Coraz ostrzejsze normy emisji spalin wiążą się z coraz większą komplikacją konstrukcji silników wysokoprężnych, uciążliwością i wysokimi kosztami serwisowania, ze względu na konieczność stosowania szybko zatykających się i drogich filtrów DPF, awaryjnych kół dwumasowych, a coraz częściej także niewielkich zbiorników z czynnikiem AdBlue, które ograniczają zasięg i zwiększają częstotliwość wizyt auta w serwisie.

Najpopularniejsza hybryda w Polsce

Podobnie jak w 2017 roku, również w całym roku 2018 najpopularniejszym samochodem z napędem hybrydowym w Polsce jest Toyota C-HR. To przełomowy model dla japońskiej marki. Nie tylko pod względem techniki, ale również stylistyki. Pierwszy w najnowszej historii Toyoty samochód, który swoim wyglądem zjednał sobie tak wielu młodych nabywców. Odważny krok w stronę awangardowych rozwiązań stylistycznych przyniósł spodziewane efekty.

 

Na równi z awangardowym stylem, użytkownicy docenili oszczędny i dynamiczny, spalinowo-elektryczny napęd Toyoty C-HR. Pod maską odmiany Hybrid zamontowano niewysilony, benzynowy silnik 1.8 o mocy 98 KM, pracujący w oszczędnym cyklu Atkinsona, współpracujący z silnikiem elektrycznym i przekładnią planetarną. Cały zestaw legitymuje się mocą 122 KM i zapewnia średnie zużycie benzyny od 3,8 l/100 km. Atutem modelu C-HR jest również wielowahaczowe zawieszenie, pozwalające nie tylko na wygodną i oszczędną, ale również dynamiczną jazdę.

 

Źródło: Toyota

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

FreshMail.pl
 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

FreshMail.pl
 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

FreshMail.pl