Total: proste triki przydatne podczas jazdy w terenie | MOTOFAKTOR

Total: proste triki przydatne podczas jazdy w terenie

person Redakcja 13/06/2018

Po zjechaniu z utwardzonej drogi nawet doświadczony kierowca może przecenić swoje umiejętności.

Dlatego dla rosnącej grupy posiadaczy crossoverów i SUV–ów eksperci z Team Total przygotowali kilka praktycznych porad.

 

Konstrukcje samochodów terenowych z założenia przystosowane są do jazdy po niestabilnym terenie. Cała ich tajemnica skrywa się w napędzie na obie osie, wzmocnionym zawieszeniu i płycie podłogowej oraz większym prześwicie. Przez lata ich namiastką były SUV-y, które po części nawiązywały do praktyczności minivanów. Dziś rolę tych ostatnich przejmują crossovery, czyli nieco podniesione i “opancerzone” modele z klasycznego segmentu B i C.

 

Na trend ten nie pozostają obojętni także eksperci z Team Total, którzy od trzech lat towarzyszą kierowcom w ich codziennym życiu. Na podstawie własnych doświadczeń i obserwacji oraz spotkań i rozmów z użytkownikami samochodów przygotowali właśnie szereg porad, dzięki którym jazda w terenie będzie przyjemnością i wspaniałą przygodą. A mają w tym bardzo dużą wiedzę i kompetencje, bowiem autorami są – mechanik samochodowy Adam Klimek, dziennikarz i pasjonat motoryzacji Patryk Mikiciuk oraz kierowca rajdowy i wyścigowy Klaudia Podkalicka.

Crossovery i SUV-y posiadają wiele cech przystosowujących do jazdy w nierównym terenie, jednak w większości są to samochody z napędem na jedną oś. Każdy kierowca chce raz na jakiś czas wypróbować ich możliwości poza drogą asfaltową, co nie zawsze kończy się zgodnie z planem. Trzeba przede wszystkim pamiętać, że jazda nawet w lekkim terenie może diametralnie różnić się od naszych doświadczeń na drodze asfaltowej. Nie zawsze towarzyszące nam na co dzień systemy trakcji będą pomocne, a nagłe hamowanie tuż przed przeszkodą czy mocne wciśnięcie gazu podczas podjazdu może doprowadzić do unieruchomienia czy usterki samochodu. Klaudia Podkalicka kierowca rajdowy i ambasadorka Team Total

 

Tradycyjnie porady Team Total związane z eksploatacją i technikami jazdy przedstawione zostały w formie filmów dostępnych na kanale YouTube:

Tym razem głównym bohaterem została Dacia Duster. Wybór ten nie jest przypadkowy, bowiem w tym sezonie kontynuowany jest cykl rajdów terenowych dla załóg amatorów Dacia Duster Elf Cup. Francuski koncern motoryzacyjny zaleca także stosowanie olejów i płynów eksploatacyjnych marek Total i Elf.

Źródło: Total

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).