Total: producent odpowiada na wyzwania downsizingu | MOTOFAKTOR

Total: producent odpowiada na wyzwania downsizingu

person Joanna Piszcz 27/10/2017

Koncern Total zmodyfikował w tym celu olej Quartz poprzez wzbogacenie jego bazy o unikalną formułę Age Resistance Technology.

Troska o ochronę środowiska postawiła przed producentami samochodów zupełnie nowe wyzwania. Część prac powierzono konstruktorom jednostek napędowych, które muszą być nie tylko oszczędne w zużyciu paliwa, ale i lżejsze. Rezultat ten osiągnięto przede wszystkim poprzez redukcję liczby cylindrów oraz zmniejszenie pojemności skokowej. Jednocześnie utrzymano osiągi silnika poprzez zastosowanie turbosprężarki, sprężarek mechanicznych i wtrysku bezpośredniego. W nomenklaturze technicznej działania te nazwano downsizingiem jednostek napędowych.

 

Obciążenia silnika można porównać do takich, jakim poddawane są silniki podczas wyścigów i rajdów samochodowych. Gdyby zastosowano w nich konwencjonalny olej, uległby on szybszemu zużyciu, a tym samym wymagałby o wiele częstszej wymiany. Dla kierowcy oznaczałoby to wyższe koszty serwisowania pojazdu, a zaniechanie tego mogłoby doprowadzić do trwałego uszkodzenia silnika.

 

Aby pogodzić zachowanie optymalnej ochrony mocniej obciążonego silnika przy utrzymaniu dotychczasowych przebiegów samochodu, inżynierowie z koncernu Total sięgnęli po swoje bogate doświadczenia z dziedziny motorsportu. Jako bazę postanowili wykorzystać, znany doskonale kierowcom na całym świecie, olej Quartz, który wzbogacono o unikalną formułę Age Resistance Technology (ART).

Downsizig silników spełnia postawione wymagania w zakresie redukcji zużycia paliwa i emisji CO2. Jednak przy jednoczesnym utrzymaniu osiągów samochodu, mniejsza i lżejsza jednostka napędowa poddawana jest wyższym ciśnieniom roboczym oraz temperaturom. Takie warunki pracy szybko doprowadzą do degradacji właściwości oleju, jego utlenienia i rozbicia struktury molekularnej, a tym samym zwiększenia oporu smarowania i powstawania zanieczyszczeń oraz osadów. Dlatego w takich silnikach trzeba stosować odpowiedni olej. Stworzenie specjalnej formuły Age Resistance Technology dla olejów QUARTZ oznaczało wprowadzenie zmiany w technologii zastosowanych baz i dodatków. Zaowocowało to doskonałą ochroną silnika przed tymi negatywnymi zjawiskami. Andrzej Husiatyński Kierownik działu technicznego w Total Polska

 

Olej Quartz z formułą ART, jak każdy produkt Total przed dopuszczeniem do sprzedaży, przeszedł serię wewnętrznych testów laboratoryjnych oraz testów na hamowniach silnikowych. W ich wyniku stosowanie tego oleju redukuje powstawanie osadów aż o 18 proc. poniżej normy wyznaczonej przez ACEA. Z kolei bezpośrednie badania przeprowadzone przez to Stowarzyszenie Europejskich Producentów Samochodów potwierdziły wydłużenie żywotności oleju, a tym samym optymalną ochronę mechaniczną, aż o 64 proc.

 

Źródło: Total

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).