TOMEX Hamulce i Narodowe Centrum Badań Jądrowych nawiązują współpracę | MOTOFAKTOR

TOMEX Hamulce i Narodowe Centrum Badań Jądrowych nawiązują współpracę

person Adrian Januszkiewicz 22/06/2022

TOMEX Hamulce wspólnie z działającym w NCBJ Centrum Doskonałości NOMATEN prowadzi badania materiałowe projektowanych przez siebie okładzin ceramicznych.

 

Firma TOMEX wybrała Narodowe Centrum Badań Jądrowych i Centrum Doskonałości NOMATEN jako partnera w badaniach tzw. „trzeciego ciała” tworzącego się na powierzchni tarczy hamulcowej i jego wpływu na efektywność pracy i komfort jazdy hybrydowych okładzin hamulcowych. Badaniami kierować będzie dr Iwona Jóźwik, szefowa grupy badawczej Materials Characterization.

 

Zespół naukowców NOMATEN podda analizie powierzchnie próbek wyciętych fragmentów tarcz hamulcowych oraz opracuje raport dla TOMEX Hamulce – mówi dr Iwona Jóźwik – Nasze prace obejmą obrazowanie mikrostruktury powierzchni techniką skaningowej mikroskopii elektronowej (SEM) oraz analizę składu pierwiastkowego metodą spektroskopii promieniowania X z dyspersją energii (EDS) w wybranych obszarach powierzchni dostarczonych próbek – wylicza szefowa grupy badawczej charakteryzacji materiałów.

 

Park infrastruktury badawczej naszej jednostki obejmuje szereg najnowocześniejszych w Polsce urządzeń – m.in. dyfraktometr rentgenowski Bruker AXS (Advanced X-Ray Solutions) D8 Advance Diffractometer oraz skaningowy mikroskop elektronowy Helios 5 UX (ThermoFisher Scientific).

 

Skaningowy mikroskop elektronowy Helios 5 UX (ThermoFisher Scientific)

 

Otrzymane długofalowe wsparcie Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (FNP) oraz Komisji Europejskiej usprawni badania nad materiałami odpornymi na ekstremalne warunki  (m.in. wysokie temperatury czy korozję).

 

Obszarem badań i rozwoju w TOMEX Hamulce kieruje Maciej Szlichting.

 

Nasz Dział R&D marki jest skoncentrowany na rozwoju klocków hamulcowych oraz technologii ich produkcji. Do naszych największych sukcesów należą opracowanie i wdrożenie nowoczesnego kompozytu ciernego tj. materiału hybrydowego do produkcji klocków hamulcowych oraz opracowanie wysokowydajnej, innowacyjnej technologii prasowania klocków hamulcowych HybriTech – wylicza kierownik R&D firmy TOMEX Hamulce.

 

Podkreśla również znaczenie współpracy z sektorem nauki.

 

W naszej pracy chętnie wspieramy się potencjałem i aktywnością uczelni wyższych czy instytutów badawczych, uważając iż takie współdziałanie pozwala uzyskać przewagę konkurencyjną zapewniając jednocześnie tak pożądany efekt synergii, dzięki czemu jesteśmy w stanie zapewnić i dostarczać najlepszej jakości produkty naszym klientom w całej Europie i nie tylko.

 

Źródło: TOMEX Hamulce

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).