To był tydzień! (2) | MOTOFAKTOR

To był tydzień! (2)

person Redakcja 12/01/2020

Najważniejsze wydarzenia w polskiej (i nie tylko) branży aftermarketowej w dniach 6-12 stycznia 2020 r.

Drugi tydzień 2020 roku, to były przede wszystkim wydarzenia z Las Vegas, gdzie odbyły się kolejne targi CES. ZF skupił uwagę gości targów na swojej wizji autonomicznej mobilności. Bosch prezentował swoje koncepcje wykorzystania sztucznej inteligencji w różnych dziedzinach życia, w tym w motoryzacji. Goodyear ogłosił utworzenie funduszu Goodyear Ventures przeznaczonego na inwestycje w rozwiązania w zakresie mobilności, a Hella ogłosiła partnerstwo z amerykańskim start-upem Oculii mające na celu opracowanie nowych technologii radarowych do jazdy wspomaganej i zautomatyzowanej. Dodatkowo EVBox zaprezentował na targach ładowarkę EVBox Troniq 100 oraz przeprojektowaną ultraszybką ładowarkę HPC EVBox Ultroniq.

 

Oprócz targów CES 2020 ważnym tematem poruszanym w tygodniu była kwestia BDO. Rzecznik MSP poprosił w liście otwartym Ministerstwo Klimatu o zmiany w tej kwestii, w tym o przesunięcie o pół roku obowiązku korzystania z Bazy przez przedsiębiorców i zezwolenie na prowadzenie papierowej ewidencji do tego czasu. Ostatecznie ten drugi punkt prośby RMSP został pod koniec tygodnia uchwalony przez Sejm w nowelizacji ustawy o odpadach oraz ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

 

Innym ważnym tematem tygodnia były efekty nowych uprawnień dla drogówki, która od Nowego Roku może w trakcie kontroli sprawdzić stan licznika pojazdu i porównać go z danymi w bazie CEPiK. O pierwszych przypadkach pojazdów przyłapanych z przekręconym licznikiem pisaliśmy we wtorek i środę. Rosnąca lista tego typu pojazdów poruszających się po polskich drogach skłoniła Ministerstwo Cyfryzacji do spisania rozporządzenia, na mocy którego będzie można m.in. sprawdzić w bazie CEPiK czy używany pojazd ma przekręcony licznik jeszcze przed jego zakupem. Obecnie jest ono na etapie konsultacji publicznych.

 

Drugi tydzień stycznia obfitował też w wydarzenia biznesowe. Auto Partner opublikował wyniki finansowe za grudzień 2019. Tomex i PGM podsumowali miniony rok przedstawili cele na ten obecny.

 

Doszło też do pewnych zmian personalnych i nie tylko w kilku firmach. Clement de Valon został nowym Wiceprezesem w TMD Friction. Tenneco ogłosiło zmiany personalne i strukturalne dla wzmocnienia swojego zaangażowania w planowane wydzielenie DRiV-a od New Tenneco. Za to ABB w Polsce dokonało zmian organizacyjnych.

 

LKQ Corporation zawarła ostateczną umowę sprzedaży udziałów w dwóch czeskich firmach dystrybucji części samochodowych na rzecz Grupy SAG. Z kolei spółka AS-PL ponownie znalazła się w rankingu “Gazele Biznesu”.

 

WABCO rozbudowało Centrum R&D we Wrocławiu, a Hella BHAP Electronics uruchomiła fabrykę w chińskim Zhenjiang.

 

Na koniec warto też wspomnieć, że rozpoczęły się zapisy do IX edycji Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników, których partnerem będzie m.in. Ferdinand Bilstein.

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).