Podsumowanie szczegółowo opisuje osiągnięcia firmy za 2023 rok dotyczące ochrony środowiska, kwestii społecznych i ładu korporacyjnego. Dokument zawiera również „Mapę zrównoważonego rozwoju TMD Friction 2040” – strategię określającą ambitne cele i zadania firmy związane z dalszymi planami na zrównoważony rozwój.
Publikacja pierwszego raportu ESG stanowi kolejny kamień milowy w transformacji TMD Friction w kierunku bezpieczniejszej i bardziej zrównoważonej mobilności przyszłości.
„Jako wiodący producent materiałów ciernych do hamulców, jesteśmy zaangażowani w rozwój branży, inicjowanie zmian i wytyczanie drogi dla zrównoważonej mobilności przyszłości. Koncentrując się na dekarbonizacji, zapewniając odpowiednią kondycję firmy i wspierając inkluzywne miejsca pracy, dążymy do stworzenia bardziej zrównoważonego łańcucha wartości w branży motoryzacyjnej” – mówi David Baines, dyrektor generalny i prezes TMD Friction.
Raport ESG TMD Friction podkreśla postępy poczynione przez firmę w zakresie ochrony środowiska i etycznych praktyk biznesowych. Na przykład w latach 2021-2023 firma zmniejszyła ilość odpadów trafiających na wysypiska o 41 procent, przekraczając swój pierwotny cel ograniczenia ich powstawania o 20 procent w 2023 roku.
W tym samym okresie, dzięki poprawie przestrzegania zasad BHP udało się o 46 procent obniżyć liczbę wypadków powodujących utratę czasu pracy (LTA). Liczba godzin straconych z powodu wypadków i urazów spadła w 2023 roku o 61 procent. We wszystkich oddziałach TMD wdrożono również program wsparcia pracowników, aby dbać ich kondycję zdrowotną i dobre samopoczucie.
Firma podjęła w 2023 roku kilka inicjatyw mających na celu zmniejszenie zużycia energii, a także przejście na energię odnawialną. Od 2021 do 2023 roku ogólne globalne zużycie energii przez TMD Friction spadło o 17%. W 2023 roku koncern nawiązał współpracę z Iberdrolą, jedną z największych firm energetycznych w Europie, w celu zwiększenia udziału energii odnawialnej wykorzystywanej m.in. do produkcji. Dzięki temu partnerstwu TMD Friction jest już na dobrej drodze do osiągnięcia jednego ze swoich kluczowych celów energetycznych: pozyskiwania 100% energii odnawialnej do 2030 roku.
Ponadto w 2023 roku firma zainstalowała 1101 paneli słonecznych na dachu swojej fabryki w Walencji w Hiszpanii. Nowe panele fotowoltaiczne pokryły około 15 procent zapotrzebowania zakładu na energię w 2023 roku. Ogólnie rzecz biorąc, udział energii odnawialnej wykorzystywanej w funkcjonowaniu TMD na całym świecie wzrósł o ponad 100 000 MW.
Jako lider w swojej dziedzinie, TMD Friction przoduje we wprowadzaniu na rynek innowacyjnych produktów, które zmniejszają emisje i wpływ na środowisko. To pierwsza firma, która dostarczyła pozbawione miedzi klocki hamulcowe do pojazdów o wysokich osiągach. Należąca do TMD marka Textar zaprezentowała pionierskie, przełomowe rozwiązanie w postaci lekkich klocków hamulcowych do pojazdów użytkowych. Firma była częścią grupy roboczej pomagającej opracować metodologię i przebieg pomiarów emisji pyłu hamulcowego na potrzeby normy Euro 7, a obecnie pracuje nad rozwiązaniami pozwalającymi zmniejszyć te emisje. TMD Friction odegrała również kluczową rolę w opracowaniu zestawu klasyfikacji ekologicznej/środowiskowej dla materiałów ciernych, który jest obecnie powszechnie uznawaną normą.
Ponadto, regionalne oddziały od dawna prowadzą działania lokalne. Współpracują ze szkołami, angażują się w akcje sprzątania śmieci, wspierają organizacje charytatywne.
„Chociaż nasza podróż w kierunku zrównoważonego rozwoju nie rozpoczęła się od tego raportu, stanowi on znaczący krok naprzód” – podkreśla Lynn Edwards, wiceprezes ds. BHP i zrównoważonego rozwoju w TMD Friction.
W raporcie znalazła się „Mapa zrównoważonego rozwoju TMD Friction 2040”. To strategia określająca cele związane z ESG na przyszłość. Obejmują one wszystkie rodzaje zmian związanych z celami klimatycznymi, od zmniejszenia ilości odpadów i zużycia energii, po dbanie o dobrostan pracowników i zwiększanie odpowiedzialnego pozyskiwania surowców. Firma dąży do poprawy zrównoważonego rozwoju swoich produktów poprzez stosowanie opakowań w 100% nadających się do recyklingu do 2040 roku, a także całkowite wycofanie stosowania miedzi we wszystkich nowych projektach do 2025 roku.
„W TMD Friction zawsze staramy się wychodzić poza standardowe wymagania i przekraczać oczekiwania dotyczące naszych produktów, więc chcieliśmy, aby nasza strategia zrównoważonego rozwoju cechowała się tym samym. Dlatego opublikowaliśmy nasz pierwszy w historii raport ESG. W raporcie chcemy podkreślić to, co osiągnęliśmy do tej pory, jednocześnie wyznaczając ambitne cele na przyszłość. Podsumowanie stanowi kolejny krok na naszej drodze do zrównoważonego rozwoju, mający na celu informowanie naszych klientów, dostawców i partnerów biznesowych o tym, co robimy w tej kwestii. Chcemy zasygnalizować, że stale ulepszamy nasze produkty pod kątem przyszłego modelu mobilności i pokazać, że prowadzimy etyczną działalność. Raport ESG jest tego dowodem” – mówi Lynn Edwards, wiceprezes ds. BHP i zrównoważonego rozwoju w TMD Friction.
Pełny raport ESG (w języku angielskim) jest dostępny na stronie internetowej TMD Friction.
Źródło: TMD Friction