Sztuczna inteligencja w produkcji opon Yokohama | MOTOFAKTOR

Sztuczna inteligencja w produkcji opon Yokohama

person Adrian Januszkiewicz 20/12/2021

Yokohama Rubber stosuje nowy system wykorzystujący technologię sztucznej inteligencji do przewidywania wartości kluczowych parametrów opon.

Yokohama Rubber zakończyła prace nad autorskim systemem wykorzystującym sztuczną inteligencję (SI) do przewidywania wartości kluczowych parametrów opon. W listopadzie br. firma rozpoczęła użytkowanie swojego nowego rozwiązania. Oczekuje się, że możliwości systemu w zakresie przeprowadzania dużej liczby wirtualnych eksperymentów pozwolą przyspieszyć proces udoskonalania produkowanych opon przy jednoczesnym obniżeniu jego kosztów. Efekt? Opony o bardziej konkurencyjnych kluczowych parametrach. Ponadto, system ułatwi również pracę mniej doświadczonym technikom odpowiedzialnym za projektowanie nowych produktów.

 

System został opracowany w ramach rozwiązania wykorzystującego sztuczną inteligencję – HAICoLab*. Wykorzystuje on SI do przewidywania wartości kluczowych parametrów opon na podstawie danych wprowadzanych przez osoby odpowiedzialne za ich projektowanie. Chodzi o dane związane ze specyfikacją konstrukcyjną opon, takie jak struktura i kształt, właściwościami fizycznymi, materiałami wykorzystywanymi do produkcji oraz warunkami oceniania gotowego wyrobu. Nowy system pozwala ograniczyć spadek dokładności obliczeń wykonywanych przez SI, który dotychczas stanowił jeden z głównych problemów w procesie projektowania opon.

 

Ponieważ liczba i rodzaje możliwych parametrów projektowych różnią się w zależności od wewnętrznej struktury opony, konieczne jest stworzenie oddzielnych baz danych, na podstawie których sztuczna inteligencja będzie się „uczyć”. Zdarza się, że dokładność obliczeń wykonywanych przez systemy SI uczące się maszynowo w oparciu o wąski zakres danych nie jest satysfakcjonująca. Yokohama rozwiązała ten problem poprzez przeniesienie możliwości przewidywania SI nabytych w innych pokrewnych dziedzinach (uczenie transferowe).

Yokohama Rubber korzysta obecnie z opracowanego przez siebie w grudniu 2020 roku systemu wykorzystującego sztuczną inteligencję do przewidywania właściwości fizycznych materiałów gumowych stosowanych przez spółkę w procesie produkcji opon. Wykorzystanie tego systemu w połączeniu z nowo opracowanym rozwiązaniem pozwalającym na przewidywanie wartości konkretnych parametrów opon usprawni proces przygotowywania szerokiej gamy nowych opon.

 

HAICoLab to nowa koncepcja mającą na celu wspieranie innowacji cyfrowych poprzez ułatwianie współpracy między ludźmi, będącymi źródłem inspiracji i kreatywności, a sztuczną inteligencją, która daje ogromne możliwości przetwarzania danych.

 

Yokohama Rubber dąży do zdobywania nowej wiedzy poprzez tworzenie i gromadzenie danych opartych na hipotetycznych warunkach definiowanych przez ludzi, a następnie zastosowanie SI w celu przewidywania, analizowania i wyszukiwania najbardziej optymalnych wyników. Firma wykorzystuje sztuczną inteligencję w procesach projektowania i udoskonalania opon oraz materiałów, z których zostały wykonane. Przykładowo, w 2017 r. zaprezentowała nową technologię udoskonalania materiałów gumowych, wykorzystującą rozwiązania z dziedziny informatyki materiałowej oraz innowacyjną technologię projektowania.

 

W ramach swojego autorskiego rozwiązania HAICoLab wykorzystuje sztuczną inteligencję do opracowywania innowacyjnych produktów, usług oraz procesów. W ten sposób przyczynia się do realizacji koncepcji „Społeczeństwa 5.0”, zakładającej efektywne wykorzystanie doświadczenia gromadzonego przez ludzi oraz innowacyjnych technologii takich jak sztuczna inteligencja czy Internet Rzeczy.

 

*Skrót od Humans and AI ColLaborate for digital innovation. Termin oznacza dosłownie „Laboratorium do wspólnych badań przeprowadzanych przez ludzi oraz SI”.

 

Źródło: Yokohama

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).