Światowe premiery Continental w Szanghaju | MOTOFAKTOR

Światowe premiery Continental w Szanghaju

person Adrian Januszkiewicz 22/04/2021

Continental zaprezentował się jako firma technologiczna w dziedzinie zrównoważonej i połączonej mobilności na targach Auto Shanghai 2021.

W 150-lecie swojego istnienia Continental prezentuje wiele innowacyjnych rozwiązań programowych i sprzętowych, dzięki którym ułatwia integrację funkcji oprogramowania w komponentach pojazdów. Obejmuje to zaawansowane technologicznie czujniki radarowe, wysokowydajne komputery jako centralne jednostki sterujące w pojeździe i komunikację danych, aż po chmurę jako część systemów telematycznych.

Innowacyjne technologie dla bezpiecznej jazdy

Dzięki nowej, mocniejszej generacji radarów otoczenia i czujników radarowych dalekiego zasięgu Continental robi kolejny krok w kierunku bezpieczniejszej i bardziej autonomicznej mobilności. Bardziej zwarta konstrukcja, wyższe szybkości skanowania i 360-stopniowe monitorowanie otoczenia pojazdu z zasięgiem około 200 metrów lub około 250 metrów, w zależności od czujnika radarowego, zapewniać mają znacznie większe bezpieczeństwo na krótkich i długich dystansach.

 

Nowe rozwiązania w zakresie czujników radarowych umożliwiają zatem przewidywanie zastosowań spełniających wymagania Euro NCAP, poprzez bardziej zautomatyzowane funkcje jazdy, takie jak automatyczna zmiana pasa ruchu. Od rozpoczęcia produkcji około 20 lat temu, Continental wyprodukował ponad 100 milionów czujników radarowych do zastosowań krótkiego i dalekiego zasięgu do kwietnia tego roku. Cechy techniczne szóstej generacji, która wejdzie do produkcji w 2023 r., obejmują ulepszony zasięg wykrywania i wyższą rozdzielczość umożliwiającą dokładne wykrywanie otoczenia pojazdu.

 

Czujniki radarowe to tylko jeden z przykładów dynamicznego rozwoju w dziedzinie zaawansowanych systemów wspomagania kierowcy i zautomatyzowanych systemów jazdy w ramach najnowocześniejszych rozwiązań w zakresie mobilności. O ile wcześniej samochód był przede wszystkim wygodnym środkiem transportu, dziś zależy przede wszystkim od łączności i dialogu człowiek-maszyna.

Nowe czujniki radarowe wcześnie i dokładnie wykrywają obiekty, takie jak przejeżdżające pojazdy, motocykle i rowerzyści.

Zalew danych w pojeździe wymaga zarządzania przez wysokowydajny komputer

W niektórych dzisiejszych pojazdach za funkcje odpowiada ponad 100 elektronicznych jednostek sterujących – od elektronicznego systemu wejścia do samochodu lub systemu infotainment i łączności, po tempomat lub ostrzeżenie o zjechaniu z pasa ruchu i asystentów prędkości. Ponadto istnieje specjalne oprogramowanie, które obsługuje komunikację w jednostkach pojazdu oraz w chmurze. Obecnie ponad 90% innowacji motoryzacyjnych można już przypisać rozwojowi oprogramowania.

 

Aby umożliwić obsługę rosnących strumieni danych w pojeździe, Continental stał się pierwszym dostawcą motoryzacyjnym, który opracował kompaktowy komputer o wysokiej wydajności, który jest używany na przykład w samochodach elektrycznych Volkswagen ID.3 i ID.4. Serwer łączy komunikację danych między różnymi domenami pojazdów.

Wydajny komputer firmy Continental zainstalowany w samochodach elektrycznych Volkswagena zapewnia wysoki stopień łączności z pojazdami i łączy komunikację danych między różnymi domenami pojazdów.

Kompleksowe rozwiązanie sieciowe - pionier autonomicznej i inteligentnej mobilności

Na wystawie w Szanghaju Continental po raz pierwszy zaprezentował swoje kompleksowe rozwiązanie sieciowe dla samochodów z dostępem do sieci. Od czujnika, przez komputer o wysokiej wydajności i moduł łączności po chmurę – to rozwiązanie ma zapewniać niezawodną integrację funkcji. W szczególności szybkie i charakteryzujące się niewielkimi opóźnieniami połączenie sieci pojazdu ze światem zewnętrznym ma umożliwiać przetwarzanie w czasie rzeczywistym wszystkich danych, które wpływają do pojazdu i są przetwarzane przez wysokowydajne jednostki przetwarzające w pojeździe.

 

Funkcje oprogramowania są rozproszone między chmurą, wysokowydajnym komputerem i tak zwanymi kontrolerami stref. Dzięki temu Continental może jednocześnie oferować maksymalną elastyczność i bezpieczeństwo funkcjonalne. W ograniczonym zakresie można również zintegrować z systemem funkcje zaawansowanych systemów wspomagających kierowcę. Samodzielnie opracowany przez firmę Continental mobilny moduł 5G oferuje skalowalną moc obliczeniową z ulepszonym bezpieczeństwem cybernetycznym.

 

Obsługuje również różne opcje sprzętu, aby pomóc w spełnieniu wymagań różnych klientów i regionów. System ma zapewniać elastyczne opcje integracji systemu dla producentów OEM i dostawców Tier 1 – od samodzielnych urządzeń dostępu do sieci po pełną integrację z telematycznymi jednostkami sterującymi lub inteligentnymi modułami antenowymi. Continental współpracuje już z kilkoma światowymi producentami samochodów w zakresie telematyki 5G w oparciu o swoją odnoszącą sukcesy platformę hybrydową 5G V2X.

Od czujnika, przez wysokowydajny komputer i moduł łączności do chmury: kompleksowe rozwiązanie sieciowe firmy Continental ma zapewniać niezawodną integrację funkcjonalną dla samochodów z dostępem do sieci.

Standaryzowana, modułowa platforma sprzętowa i programowa umożliwia aktualizację funkcji

Rozwój modułowej platformy sprzętowo-programowej Continental Automotive Edge Platform (CAEdge) ma ułatwić kierowcom uzyskiwanie pożądanych nowych funkcji poprzez aktualizacje oprogramowania przez cały okres użytkowania pojazdu. CAEdge łączy pojazd z chmurą i, dzięki wirtualnemu warsztatowi, oferuje liczne możliwości ulepszania, udostępniania i utrzymania funkcji systemu intensywnie korzystających z oprogramowania.

 

Dzięki tej platformie Continental wzmacnia swoją wiodącą rolę w opracowywaniu najnowszych architektur i oprogramowania pojazdów. W przyszłości zapewnić ma to producentom pojazdów i partnerom środowisko programistyczne dla architektur pojazdów intensywnie korzystających z oprogramowania, które można wykorzystać do wdrażania oprogramowania, technologii czujników i rozwiązań big data w ułamku poprzedniego czasu.

 

Oznacza to, że oprogramowanie pojazdu można szybko i bezpiecznie opracować, przetestować i zainstalować bezpośrednio w pojazdach. W przyszłości wszyscy programiści i zaangażowane firmy mają pracować z platformą Continental w znormalizowanym i zautomatyzowanym środowisku programistycznym przy użyciu tych samych narzędzi, testów i procedur zabezpieczających.

 

Źródło: Continental

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).