Światła w aucie świecą zbyt słabo – co robić? | MOTOFAKTOR

Światła w aucie świecą zbyt słabo - co robić?

Większość kierowców nie zdaje sobie sprawy, że światła mijania lub drogowe w ich aucie świecą zbyt słabo. Philips wskazuje co zrobić, żeby zauważyć ten problem i podpowiada jak sobie z nim radzić.

W zasadzie każdy kierowca zgadza się z tym, że oświetlenie w jego samochodzie mogłoby działać lepiej. Ale tylko nieliczni próbują coś z tym zrobić. Zdecydowana większość akceptuje to co ma, z trzech powodów:

– po pierwsze – czasem nie zdaje sobie sprawy, że coś jest nie tak;
– po drugie – czasem nie wierzy, że poprawa – zgodnie z prawem – jest możliwa;
– po trzecie – myśli, że tak ma być.

Punkt odniesienia

Żeby uzmysłowić sobie problem wystarczy czasem przejechać się innym samochodem. Takie bezpośrednie porównanie może ujawnić różnice.

Pomijając ewidentne usterki, takie jak np. przepalona żarówka, większość niekorzystnych zmian zachodzi bardzo powoli. Nie dostrzegamy ich, ponieważ utrata przejrzystości kloszy reflektorów czy matowienie odbłyśników to procesy, które zachodzą latami.

Jeśli kierowca nie ma porównania z innymi samochodami, najczęściej myśli, że tak ma być. Czasem widzi, że w droższych i nowszych samochodach światła świecą zdecydowanie lepiej, ale to także wydaje się rzeczą naturalną. Myślenie „mam starszy samochód, więc mam także gorsze światła i nic z tym nie da się zrobić” to błąd.

To można i nawet trzeba zrobić

Po pierwsze, warto dokładnie obejrzeć stan reflektorów, po drugie sprawdzić ich regulację, po trzecie wymienić  żarówki na nowe. Zmatowiałe szkła reflektorów oraz łuszczące się odbłyśniki w sposób istotny pogarszają jakość światła.

W pierwszym przypadku wystarczy wypolerować szkła. To prosta czynność, zwłaszcza jeśli skorzysta się z gotowych zestawów, takich jak np. Zestaw Philips Restoration Kit. Opakowanie zawiera wszystko co potrzeba do wykonania tej czynności (środki chemiczne i materiały ścierne) bez użycia elektronarzędzi.

Philips Restoration Kit
Polerowanie zmatowiałych szkieł reflektorów – znacząco poprawia widoczność. Do wykonania tej czynności Philips poleca zestaw Restoration Kit.

Regulacja reflektorów (najlepiej na stacji diagnostycznej), a także wymiana żarówek na nowe w większości przypadków również nie sprawiają większych problemów.

Uszkodzenia odbłyśnika to już poważniejsza sprawa – konieczna jest profesjonalna regeneracja reflektora lub wymiana na nowy.

Wymiana żarówek na lepsze

Philips_RGT_Award_Banner_YT_2048x1152a

Można – a czasem nawet trzeba – pójść o krok dalej i wymienić żarówki na takie o większej jasności. W przypadku żarówek Philips wszystkie modele halogenowe dostępne w oficjalnej sprzedaży mają stosowne homologacje i można z nich bez obaw korzystać na drogach publicznych. Należy sobie jednak zdawać sprawę, że topowe modele np. Philips RacingVision GT200 mają nieco krótszą żywotność niż modele tańsze, a zwłaszcza te o wydłużonej żywotności (Philips LongLife EcoVision).

Z wiekiem potrzebne jest lepsze światło

Na żarówkach nie warto oszczędzać, ponieważ z wiekiem potrzebujemy znacznie więcej światła. Wynika to ze zmian zachodzących w oczach.

Badania laboratoryjne dowodzą, że soczewka oka noworodka jest idealnie przezroczysta. Soczewka 90-latka wygląda jak brązowe szkło okularów przeciwsłonecznych. Oczywiście – każdy starzeje się inaczej, ale należy przyjąć, że nasze soczewki znajdują się zatem gdzieś pomiędzy tymi granicami.

Przekroje soczewek ludzkiego oka - przekroje laboratoryjne. Pierwszy przekrój to soczewka noworodka, ostatni - 90-latka. Materiały Philips.
Przekroje soczewek ludzkiego oka – przekroje laboratoryjne. Pierwszy przekrój to soczewka noworodka, ostatni – 90-latka. Materiały Philips.

Z wiekiem potrzebujemy zatem więcej światła, aby dobrze widzieć, właśnie z powodu utraty przejrzystości soczewek. Proces ten następuje bardzo powoli, więc gdyby nie badania naukowe, nie zdawalibyśmy sobie sprawy, że zachodzi. I właśnie tutaj pomaga dbałość o reflektory i żarówki. Inwestując w oświetlenie, rekompensujemy naturalne pogorszenie się jakości widzenia.

Lepsze światło – więcej czasu na reakcję!

Nie jest tajemnicą, że z wiekiem, oprócz wzroku pogarsza się także refleks. Chodzi dokładnie o czas reakcji, na który składają się dwa czynniki. Pierwszy, to zdolność szybkiego postrzegania zagrożenia. Drugi, to komunikacja mózgu z mięśniami i ich praca, czyli np. wciśnięcie pedału hamulca. Lepsze oświetlenie tego co znajduje się przed samochodem pozwala wcześniej dostrzec zagrożenie i zwiększyć szanse kierowcy na odpowiednie działanie.

Bezpiecznie i zgodnie z przepisami

Wszelkie działania, które poprawiają widoczność w trudnych warunkach oświetleniowych poprawiają bezpieczeństwo jazdy. Philips od lat oferuje najlepsze rozwiązania w tej dziedzinie. Zawsze są one poparte badaniami i służą temu, abyśmy widzieli więcej i jeździli bezpieczniej. Zdarza się, że tak jak w przypadku retrofitów prawo w niektórych krajach nie zawsze nadąża za postępem technologicznym. Na szczęście nawet na tych zacofanych rynkach, poprawa oświetlenia możliwa jest także z wykorzystaniem w pełni przepisowych metod, polegających na dbałości o reflektory oraz wymianie żarówek.

Źródło: Philips

 

Chcesz być na bieżąco z informacjami? Obserwuj nas w wiadomościach Google:

belka Wiadomości Google