Superwydajna opona Bridgestone do Mercedes-Benz VISION EQXX | MOTOFAKTOR

Superwydajna opona Bridgestone do Mercedes-Benz VISION EQXX

person Adrian Januszkiewicz 27/04/2022

Firma Bridgestone została wybrana przez Mercedes-Benz AG na dostawcę opon do programu technologicznego Mercedes-Benz VISION EQXX.

Futurystyczny pojazd elektryczny (EV) jest odpowiedzią Mercedes-Benz na potrzebę podniesienia wydajności pojazdów elektrycznych i zwiększenia ich zasięgu. Inżynierowie Bridgestone współpracowali z Mercedes-Benz przy tworzeniu zaprojektowanych na specjalne zamówienie opon, które przyczyniły się do zwiększenia wydajności pojazdu, a tym samym zasięgu jazdy do 1000 km na jednym ładowaniu – co zostało potwierdzone podczas jazdy próbnej z Sindelfingen w Niemczech do Cassis we Francji. Ten samochód koncepcyjny stanowi kamień milowy na drodze Mercedes-Benz do stania się w pełni elektrycznym producentem.

Bardzo niski opór toczenia i zoptymalizowana konstrukcja pojazdu dają imponujący zasięg w praktyce

Firma Bridgestone i Mercedes-Benz wspólnie opracowali oponę, która ma zapewniać wyjątkowo niskie opory toczenia i doskonałą aerodynamikę, zwiększając wydajność i zasięg pojazdu.

 

Specjalnie zaprojektowane opony Bridgestone Turanza Eco łączą w sobie opatentowaną i lekką technologię ENLITEN zmniejszającą opór toczenia i wagę opony nawet o 20%* oraz technologię ologic zwiększającą zasięg akumulatora dzięki dużej średnicy opony, która zmniejsza opór toczenia oraz małej szerokości opony redukującej opór aerodynamiczny.

 

Efektem współpracy z działem aerodynamiki Mercedes-Benz jest także zoptymalizowana konstrukcja ścian bocznych i obszaru stopki opony, które pasują do osłon zamontowanych na 20-calowych, kutych z magnezu felgach, co znacznie poprawia aerodynamikę opony.

Wirtualne projektowanie opony

Opony zostały opracowane z wykorzystaniem technologii wirtualnego projektowania i symulacji, które umożliwiają stworzenie i przetestowanie cyfrowej wersji produktu. Zastosowanie tej technologii pozwoliło znacznie skrócić czas projektowania opon do pojazdu.

 

Przez większą część procesu projektowania firma Bridgestone korzystała z cyfrowego modelowania, co pozwoliło przewidzieć zachowanie opony w różnych warunkach przed jej fizycznym zbudowaniem. Większa elastyczność związana z wirtualnym opracowaniem opon umożliwia firmie testowanie znacznie większej liczby wariantów danej opony, dzięki szybkości, z jaką można wprowadzać zmiany do jej cyfrowego odpowiednika i natychmiast ją testować. Ponadto wirtualne modelowanie przynosi wiele korzyści dla środowiska. Dzięki mniejszej liczbie prototypów, które trzeba wyprodukować i przetestować, zmniejsza się zarówno zużycie zasobów naturalnych, jak i emisja spalin.

Wspólny sukces

Firma Bridgestone, w ramach swojego zaangażowania w pomoc w kształtowaniu zrównoważonej przyszłej mobilności, jest dumna, że wraz ze swoim wieloletnim partnerem opracowała opony do tak innowacyjnego pojazdu – mówi Emilio Tiberio, COO & CTO w Bridgestone EMIA – Mercedes-Benz VISION EQXX to projekt, który jest całkowicie zgodny z naszymi ambicjami i celami dotyczącymi pojazdów elektrycznych, zwłaszcza, że inwestujemy w zwiększenie wydajności i dostępności elektrombilności poprzez w pełni zintegrowane podejście. Obejmuje to pionierskie opony klasy premium i technologie oponiarskie, które są w stanie sprostać największym wyzwaniom związanym z pojazdami elektrycznymi. Jest to szczególnie ważne, ponieważ intensywnie inwestujemy w rozwój opon do EV – obecnie przeznaczamy na to ponad 30% naszych zasobów badawczo-rozwojowych i udoskonalamy nasze technologie – dodaje.

 

Projekt ten jest zgodny ze zobowiązaniem Bridgestone E8, które służy jako zbiór wytycznych dotyczących zrównoważonego rozwoju firmy i budowania zaufania przyszłych pokoleń. Zobowiązanie Bridgestone E8 składa się z 8 haseł – Energia, Ekologia, Wydajność, Rozbudowa, Ekonomia, Emocje, Ułatwienia i Wzmacnianie (ang. Energy, Ecology, Efficiency, Extension, Economy, Emotion, Ease and Empowerment), które firma zobowiązuje się budować wspólnie z pracownikami, społeczeństwem, partnerami i klientami. Ten projekt łączy się ze zobowiązaniami dotyczącymi: Energii pod kątem dążenia do stworzenia mobilnego społeczeństwa, które będzie neutralne pod względem emisji CO2, Ekologii poprzez promowanie zrównoważonych technologii i rozwiązań, które chronią środowisko dla przyszłych pokoleń oraz Wydajności dzięki dążeniu do maksymalizacji wydajności poprzez rozwój mobilności.

 

* Na podstawie wewnętrznych danych Bridgestone porównujących letnie opony Bridgestone premium z technologią ENLITEN i bez niej w tym samym rozmiarze (92Y 225/40R18 XL).

 

Źródło: Bridgestone

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).