Superszybka sieć 5G uwarunkuje rozwój motoryzacji | MOTOFAKTOR

Superszybka sieć 5G uwarunkuje rozwój motoryzacji

person Joanna Piszcz 5/08/2019

Dzięki stukrotnemu zwiększeniu prędkości przesyłu danych wdrożenie sieci 5G pozwoli bezpiecznie nawigować samochodami autonomicznymi.

Już dziś powstają rozwiązania gotowe do pracy w tym standardzie, a producenci aut coraz śmielej otwierają się na ideę aut połączonych. Dzięki łączności z infrastrukturą, innymi użytkownikami i internetem jazda samochodem stanie się nie tylko bezpieczniejsza, lecz także przyjemniejsza. Kolejnym krokiem będzie wdrożenie rozwiązań z zakresu sztucznej inteligencji, takich jak asystenci głosowi.

Obecne modemy pracujące w standardzie 4G/5G umożliwiają dostęp do internetu i danych w chmurze, dzięki czemu możemy korzystać w pojeździe z usług informacyjno-rozrywkowych czy nawigacji. Poprzez zastosowanie rozwiązania CV2X modem umożliwia połączenie samochodu z otoczeniem, czyli np. z innymi samochodami czy elementami infrastruktury. Obecnie przyczynia się to do poprawy bezpieczeństwa, zaś w przyszłości ułatwi jazdę pojazdami autonomicznymi. Maged Zaki Qualcomm Technologies

 

CV2X (z ang. vehicle-to-everything communication) wykorzystuje mobilne sieci komunikacyjne do dzielenia ogromnej liczby danych w czasie rzeczywistym z pojazdem, infrastrukturą, innymi pojazdami i pieszymi. Nad wykorzystaniem tej technologii i sieci 5G w samochodach, zwłaszcza autonomicznych, pracuje już m.in. Hyundai Mobis wraz z KT Corp. Opracowują oni technologię, która będzie gromadziła informacje o ruchu drogowym za pomocą różnych czujników zamontowanych w autonomicznym pojeździe i wyodrębniała kluczowe informacje, które wpłyną na jazdę. Te będą wysyłane na serwer informacji o ruchu drogowym w celu opracowania na ich podstawie specjalnych komunikatów. Na rewolucję 5G w motoryzacji gotowy jest także Qualcomm.

Zakładamy, że pierwsze pojazdy wyposażone w technologię 5G pojawią się na rynku do 2022 roku. Opracowana przez nas platforma zostanie zamontowana w pojazdach już w 2021 roku. Wcześniej jednak planujemy wdrożenie technologii C-V2X, która ułatwi nam przejście z rozwiązań 4G na 5G w zastosowaniach ukierunkowanych na poprawę bezpieczeństwa. Zakładamy, że technologia ta pojawi się na drogach w 2020 roku. Ponadto Ford ogłosił, że od 2022 roku wszystkie pojazdy produkowane przez koncern w Stanach Zjednoczonych będą wyposażone w technologię CV2X. Maged Zaki Qualcomm Technologies

 

Sieć 5G zmieni jednak nie tylko obecny sposób prowadzenia pojazdów, lecz także autonomiczną jazdę w przyszłości. Technologia 5G będzie wpływała na sposób kierowania pojazdami. Liczne technologie wspomagające sprawią, że jazda stanie się nie tylko bezpieczniejsza, lecz także przyjemniejsza. Zastosowanie dodatkowych kamer oraz rozwiązań technologicznych umożliwiających połączenie pojazdu z otoczeniem zwiększy poziom bezpieczeństwa i pozwoli na uchronienie się przed niebezpiecznymi sytuacjami na drodze. Już teraz podobne systemy instalowane są w samochodach.

 

Najnowsze auta rozpoznają znaki drogowe, dzięki tempomatowi adaptacyjnemu utrzymują prędkość za jadącym przed nimi samochodem, a nawet potrafią rozpoznać zmęczenie kierowcy za pomocą zainstalowanych kamer. Z kolei system kamer 360 pozwala obserwować otoczenie.

Opracowaliśmy niezwykle efektywny chip, który po zamontowaniu w pojeździe obsługuje wszystkie wyświetlacze czy kamery. Możemy zainstalować kamerę wewnątrz samochodu, która będzie monitorować kierowcę, kontrolując, czy jest on dostatecznie skupiony na drodze. Można również umieścić kamery na zewnątrz pojazdu, dzięki którym zarówno kierowca, jak i pasażerowie z tyłu pojazdu będą mogli obserwować otoczenie na wyświetlaczu umieszczonym przed nimi. Maged Zaki Qualcomm Technologies

 

Obecnie do pełnego wykorzystania inteligentnych systemów w samochodzie niezbędny jest człowiek. W przyszłości systemy te będą w pełni autonomiczne, dzięki przełomowej szybkości transmisji danych bez praktycznie żadnych opóźnień w odbiorze sygnałów. Sieciowe programy nawigacyjne 4G oferowane obecnie przez przewoźników i firmy IT potrzebują od kilku do nawet kilkudziesięciu minut, aby zaktualizować mapę i przeliczyć trasę. Korzystając z sieci 5G, która jest 100 razy szybsza, możliwe będzie odzwierciedlenie informacji o ruchu drogowym w czasie rzeczywistym.

 

Usługi w chmurze będą obejmowały także m.in. aktualizacje oprogramowania czy nawet realizację zdalnych usług diagnostycznych. Umożliwią słuchanie muzyki z serwisów streamingowych, zapewnią dostęp do interesujących informacji oraz otworzą nowe możliwości w zakresie nawigacji, takie jak implementacja rozwiązań z zakresu rozszerzonej rzeczywistości, a także sztucznej inteligencji.

Kolejnym rozwiązaniem jest wprowadzenie do naszych samochodów wirtualnej asystentki Alexy, która ułatwi nawigację, wyszuka potrzebne treści czy też wskaże wybrane miejsce lub restaurację, do których chcemy się udać. Maged Zaki Qualcomm Technologies

 

Qualcomm jeszcze w tym roku chce stworzyć referencyjny projekt samochodu wyposażonego w ujednoliconą platformę komunikacyjną. Firma przedstawi również swoją wizję pojazdu przyszłości pracującego przy zastosowaniu modemu Snapdragon. Ten natomiast oferuje szereg możliwości, w tym również opartych na sztucznej inteligencji, zarządzaniu grafiką i większej liczbie rozwiązań informatycznych zapewniających nowe funkcje w pojeździe.

 

Najnowszy raport SNS Telecom & IT wskazuje, że globalne wydatki na technologię komunikacyjną V2X osiągną wartość 1,2 mld dol. rocznie do końca 2022 roku. Do tego momentu połączonych z siecią będzie już prawie 6 mln samochodów na całym świecie.

 

Źródło: Newseria Innowacje

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).