Strefy Czystego Transportu w czterech miastach | MOTOFAKTOR

Strefy Czystego Transportu w czterech miastach

Rzecznik Ministerstwa Klimatu i Środowiska Hubert Różyk poinformował, że w tym roku pojawi się ustawa, która zobowiąże duże miasta w Polsce do utworzenia stref czystego transportu.

Pracujemy nad tym i ta ustawa pojawi się na pewno w tym roku. Mówimy o miastach powyżej 100 tys. mieszkańców, które dzisiaj notują przekroczenia norm jakości powietrza” – powiedział Rzecznik Ministerstwa Klimatu i Środowiska Hubert Różyk podczas konferencji prasowej, relacjonowanej przez „Bankier.pl„.

Rzecznik dodał, że Komisja Europejska wskazała 4 miasta w Polsce, w których są przekroczenia norm jakości powietrza. „Mówimy o Warszawie, Krakowie, Katowicach i Wrocławiu – te miasta powinny wprowadzić polityki, które mają sprawić, że jakość powietrza będzie się poprawiała. Dzisiaj mówimy o 4 miastach, jeśli pojawią się kolejne, to one też będą zobowiązane do wprowadzenia strefy” – powiedział.

Od 1 lipca br. swoją strefę czystego transportu wprowadziła Warszawa. W wykazie prac legislacyjnych rządu pojawił się projekt nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, zgodnie z którym najbardziej narażone na zanieczyszczenie powietrza miasta będą miały obowiązek tworzenia stref czystego transportu. Obowiązek ma dotyczyć miast powyżej 100 tys. mieszkańców. Z danych GUS z 2023 r. wynika, że to Warszawa, Kraków, Wrocław oraz Katowice.

Źródło: Bankier.pl

Chcesz być na bieżąco z naszymi informacjami?

belka Wiadomości Google