Stellantis przejął aiMotive i rozwija jazdę autonomiczną | MOTOFAKTOR

Stellantis przejął aiMotive i rozwija jazdę autonomiczną

person Redakcja 22/11/2022

Stellantis N.V. i aiMotive ogłosiły zawarcie porozumienia w sprawie przejęcia aiMotive przez Stellantis.

 

 

Przejęcie aiMotive umożliwia koncernowi Stellantis konsolidację swoich podstawowych technologii z zakresu sztucznej inteligencji i autonomicznej jazdy, poszerzenie puli międzynarodowych talentów i przyspieszenie średnioterminowego rozwoju nowej platformy STLA AutoDrive.

 

Nabycie światowej klasy sztucznej inteligencji i technologii jazdy autonomicznej aiMotive to ważny wkład, aby stać się firmą zajmującą się technologią zrównoważonej mobilności – powiedział Yves Bonnefont, dyrektor ds. oprogramowania w Grupie Stellantis – Wiodąca w swojej klasie wiedza specjalistyczna i duch start-upu aiMotive przyspieszą naszą drogę ku osiągnięciu naszych celów Dare Forward 2030.

Yves Bonnefont i László Kishonti podpisują umowę aiMotive i Stellantis

Zaawansowane technologicznie portfolio produktów aiMotive skupia się na czterech kluczowych obszarach związanych ze sztuczną inteligencją i jazdą autonomiczną:

 

  • aiDrive: Wbudowany zestaw oprogramowania do autonomicznej jazdy
  • aiData: operacje oparte na sztucznej inteligencji i narzędzia danych
  • aiWare: Ekspertyza i własność intelektualna w zakresie mikroczipów krzemowych
  • aiSim: Oprogramowanie do symulacji rozwoju autonomicznej jazdy

 

Zespoły oprogramowania Stellantis opracowują już trzy całkowicie nowe platformy technologiczne (STLA Brain, STLA SmartCockpit, STLA AutoDrive), które mają zostać wdrożone na dużą skalę w czterech platformach samochodów (STLA Small, STLA Medium, STLA Large, STLA Frame), począwszy od 2024 r. Oczekuje się, że strategia dotycząca oprogramowania, ogłoszona podczas Dnia Oprogramowania Stellantis w grudniu 2021 r., do końca dekady przyniesie dodatkowe roczne przychody w wysokości około 20 miliardów euro, jako część śmiałego planu strategicznego Dare Forward 2030, wspieranego przez inwestycję w wysokości ponad 30 miliardów euro[1] w elektryfikację i oprogramowanie.

 

aiMotive ma siedzibę w Budapeszcie na Węgrzech, a biura w Niemczech, Stanach Zjednoczonych i Japonii. Zatrudnia ponad 200 wysoko wykwalifikowanych pracowników na całym świecie, w tym inżynierów specjalizujących się w zaawansowanej sztucznej inteligencji z doświadczeniem w zakresie jazdy autonomicznej. aiMotive ma działać jako spółka zależna Grupy Stellantis, zachowując niezależność operacyjną i kulturę startupu. Założyciel László Kishonti ma pozostać na stanowisku dyrektora generalnego spółki. Ma nadal sprzedawać innym partnerom produkty oferowane w trzech gamach technologicznych, w tym aiData, aiSim i aiWare.

Globalne biura aiMotive

Stellantis ma ustanowić Zarząd, który będzie nadzorować aiMotive, jednocześnie zachowując sposób myślenia startupu polegający na szybkich innowacjach. Zespół aiMotive ma ściśle współpracować z zespołem Stellantis w zakresie rozwoju jazdy autonomicznej i sztucznej inteligencji.

 

Przejęcie to podlega typowym warunkom zamykającym, w tym spełnieniu wymogów antymonopolowych.

 

[1] W lipcu 2021, Stellantis ogłosiła zamiar zainwestowania ponad 30 miliardów euro do 2025 roku w rozwój elektryfikacji i oprogramowania.

 

Źródło: Stellantis

user photo

Autor

Redakcja

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).