Stellantis i Valeo wprowadzają regenerowany reflektor przedni LED | MOTOFAKTOR

Stellantis i Valeo wprowadzają regenerowany reflektor przedni LED

Stellantis i Valeo zacieśniają współpracę w ramach strategii gospodarki o obiegu zamkniętym, wprowadzając na rynek dwa nowe produkty regenerowane: pierwszy w Europie regenerowany reflektor przedni LED oraz ekran wyświetlacza.

Firmy Stellantis N.V. i Valeo postanowiły wykorzystać targi Rematec w Amsterdamie jako dobrą okazję, by podkreślić swoje partnerstwo i zaangażowanie w model biznesowy gospodarki o obiegu zamkniętym oraz zaprezentować dwa nowe regenerowane produkty: pierwszy regenerowany reflektor przedni LED w Europie i regenerowany ekran wyświetlacza.

Stellantis planuje być pionierem branży wyznaczającym drogę ku zerowym emisjom dwutlenku węgla do roku 2038. Valeo natomiast dąży do osiągnięcia neutralności węglowej do 2050 roku, wdrażając swój program dekarbonizacji CAP 50. Gospodarka o obiegu zamkniętym odgrywa kluczową rolę w osiągnięciu tego celu w obu firmach, a regeneracja jest jednym z głównych czynników wzrostu.

Valeo, dzięki współpracy ze Stellantis, wprowadza na rynek regenerowany reflektor, który jest pierwszym tego rodzaju produktem Valeo. Proces regeneracji reflektora zakłada powtórne wykorzystanie do 50% surowców odzyskanych z wycofanego z eksploatacji reflektora LED, głównie jego najcenniejszych części, takich jak sam moduł LED. Wszystko to wiąże się z emisjami CO2 na poziomie nawet o 70% niższym w porównaniu do produkcji nowego reflektora*.

Współpraca firm to również nowe możliwości rozwoju działalności przemysłowej Valeo poprzez wzmocnienie potencjału produkcyjnego w fabrykach w Chrzanowie (Polska) i Angers (Francja).

Stellantis jest pierwszą firmą motoryzacyjną, która włączyła ten produkt do oferty posprzedażnej w Europie. Oferta będzie dostępna w gamie SUSTAINERA REMAN od końca pierwszej połowy 2025 roku. Samochodami, które jako pierwsze zostaną wyposażone w ten produkt są modele Peugeot 3008 oraz 5008, a w kolejce czeka już model 508.

regenrerowany wyświeltlacz Valeo i Stellantis
Regenrerowany ekran wyświeltlacza Valeo i Stellantis

Ekran wyświetlacza jest trzecim regenerowanym produktem opracowanym przez Valeo we współpracy ze Stellantis. Samochodowe ekrany wyświetlacza są wyrzucane zdecydowanie zbyt często, a są to komponenty o wysokiej wartości dodanej, które z powodzeniem mogłyby podlegać regeneracji. Takie właśnie rozwiązanie proponują Stellantis i Valeo. Wyświetlacze tych firm będą regenerowane w ośrodku badawczym Circular Electronics Lab Valeo w Nevers (FR) – gdzie regenerowane są również kamery przednie. Ekran zostanie wprowadzony do asortymentu SUSTAINera w czerwcu i będzie miał zastosowanie w następujących modelach: Peugeot 308; Citroën C3 oraz C3 Aircross; DS3 Crossback; Opel Grandland X, Corsa i Mokka.

Valeo to firma prowadząca działalność w skali globalnej i dysponująca ponad 40-letnim doświadczeniem w regeneracji produktów mechanicznych. Asortyment regenerowanych produktów obejmuje rozruszniki, alternatory, sprężarki klimatyzacji, zaciski hamulcowe, koła dwumasowe i dotyczy programu obejmującego wszystkie marki. Obecnie Valeo regeneruje milion produktów rocznie i zamierza podwoić tę liczbę do 2030 roku, dodatkowo wzmacniając swój pozytywny wpływ.

Pod marką SUSTAINera Stellantis oferuje regenerowane części zamienne do samochodów. Oferta obejmuje szeroką gamę 12 000 numerów części w ramach ponad 40 różnych linii produktowych. Cały asortyment obejmuje rozruszniki, alternatory, sprzęgła, turbosprężarki, wtryskiwacze, zaciski hamulcowe, elektroniczne moduły sterujące, jednostki sterujące, multimedia, zbiorniki SCR, skrzynie biegów, silniki czy akumulatory wysokonapięciowe do pojazdów elektrycznych.

Po sukcesie naszej współpracy z Valeo podczas wprowadzania na rynek pierwszej regenerowanej kamery przedniej do systemów ADAS postanowiliśmy rozszerzyć ofertę produktów regenerowanych o elektronikę, w związku z czym prezentujemy pierwszy regenerowany reflektor LED. Obrazuje to nasze zaangażowanie, aby wprowadzać innowacje regeneracyjne w motoryzacji oraz zaspokajać duży popyt na części zamienne w postaci reflektorów i ekranów w przystępny cenowo i zrównoważony sposób” – wyjaśnia Laurence Hansen, starszy wiceprezes ds. globalnej ekonomii obiegu zamkniętego w Stellantis.

Christophe Le Ligné, wiceprezes ds. badań i rozwoju oraz dyrektor techniczny ds. oświetlenia w Grupie Valeo, powiedział: „W Valeo zrównoważony rozwój to nie tylko słowo, lecz zobowiązanie do działania. W Valeo zrównoważenie oznacza działanie w duchu pracy zespołowej. Jesteśmy dumni, że dzięki współpracy ze Stellantis możemy rozszerzyć nasz portfel produktów regenerowanych, nadając tym samym nowy kierunek naszej działalności przemysłowej. Po udanej światowej premierze sprzed dwóch lat organizujemy europejską premierę regenerowanego reflektora. Wprowadzamy ofertę produktu „tak dobrego jak nowy”, ale w niższej cenie dla użytkownika końcowego”.

*dane podchodzą z wewnętrznych szacunków Valeo

Źródło: Stellantis

 

Chcesz być na bieżąco z informacjami? Obserwuj nas w wiadomościach Google:

belka Wiadomości Google