Stellantis i CEA opracują ogniwa akumulatorowe | MOTOFAKTOR

Stellantis i CEA opracują ogniwa akumulatorowe

Stellanits wraz z instytutem CEA ogłosili rozpoczęcie 5-letniej współpracy w celu opracowania własnej konstrukcji ogniw akumulatorowych nowej generacji do pojazdów elektrycznych.

Wspólny projekt badawczy Stellantisa i CEA ma na celu stworzenie nowoczesnych ogniw, które będą cechowały się wyższą efektywnością, dłuższym czasem życia oraz mniejszym wpływem na środowisko, przy jednoczesnym zachowaniu konkurencyjnych kosztów. Dzięki temu samochody z pełnym napędem elektrycznym mają być bardziej dostępne cenowo i przyjazne dla środowiska w przyszłości.

Ned Curic, dyrektor ds. inżynierii i technologii w Stellantis, Fot. Stellantis
Ned Curic, dyrektor ds. inżynierii i technologii w Stellantis, Fot. Stellantis

„Wiemy, że technologia akumulatorów będzie się zmieniać. Chociaż nie wiemy jeszcze dokładnie w jakim kierunku będzie ewoluować, chcemy być na czele tej transformacji. Ciężko pracujemy stawiając na różne rozwiązania i badając różne technologie. Jednocześnie ściśle współpracujemy z innowacyjnymi startupami, laboratoriami, uniwersytetami oraz najbardziej prestiżowymi instytutami badawczymi na świecie, takimi jak CEA. Wierzymy, że ta współpraca pomoże przyspieszyć pojawienie się przełomowej technologii ogniw akumulatorowych, wspierając naszą misję oferowania naszym klientom czystej, bezpiecznej i przystępnej cenowo mobilności” – powiedział Ned Curic, dyrektor ds. inżynierii i technologii w Stellantis.

Za pomocą swojego Działu Energii, CEA przyczynia się do zaawansowanych innowacji w dziedzinie dekarbonizacji. Jako organizacja badawczo-technologiczna (RTO) jej głównym celem jest wspieranie przemysłu poprzez innowacje i rozwój technologiczny, co pozwala jej partnerom uzyskać przewagę konkurencyjną na różnorodnym rynku.

Philippe Stohr, dyrektor działu energii CEA, Fot. CEA
Philippe Stohr, dyrektor działu energii CEA, Fot. CEA

„CEA z dumą wspiera Stellantis ambitnym wieloletnim programem badawczo-rozwojowym w zakresie ogniw akumulatorowych, który odbywa się w ramach globalnego partnerstwa między CEA i Stellantis. Ten ekscytujący projekt wykorzystuje ponad 25-letnie doświadczenie CEA w dziedzinie akumulatorów litowo-jonowych z korzyścią dla jednego z głównych graczy w przemyśle motoryzacyjnym, w konkurencyjnym wyścigu o zapewnienie elektrycznej mobilności. Naszym wyzwaniem jest przyspieszenie projektowania i produkcji oraz umożliwienie dogłębnego zrozumienia najbardziej zaawansowanych technologii ogniw, dzieląc się naszą wiedzą, umiejętnościami i wizją” – powiedział Philippe Stohr, dyrektor działu energii CEA.

Celem jest stworzenie wspólnego programu dotyczącego ogniw akumulatorowych, który umożliwi Stellantisowi i jego partnerom joint venture korzystanie z nowej generacji akumulatorów EV, wyposażonych w najnowsze technologie, po bardziej konkurencyjnych cenach.

Program projektowania ogniw akumulatorowych ugruntował wzajemne relacje z CEA, trwające już 20 lat. Współpraca obejmuje także badania chemikaliów, śladu węglowego, akumulatorów, ogniw paliwowych, ocenę cyklu życia ogniw i innowacje w dziedzinie łączności.

Źródło: Stellantis

 

Chcesz być na bieżąco z naszymi informacjami? 

belka Wiadomości Google

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).