Stan zawieszenia a geometria zawieszenia - porady Moog | MOTOFAKTOR

Stan zawieszenia a geometria zawieszenia - porady Moog

person Redakcja 11/05/2022

Moog przypomina – bez wyeliminowania luzów w zawieszeniu nie da się prawidłowo wyregulować geometrii zawieszenia.

Pogoda nie rozpieszcza. Wielu kierowców odwlekało w zawiązku z tym termin sezonowej wymiany opon. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę, że właśnie teraz jest najlepszy moment na drobiazgową kontrolę stanu zawieszenia. Zimowa eksploatacja zawsze pozostawia jakieś ślady na podwoziu, a wszelkie luzy lub inne uszkodzenia mechaniczne uniemożliwiają prawidłową regulację geometrii zawieszenia. W zależności od modelu samochodu, korektom podlegają wszystkie lub wybrane parametry, takie jak zbieżność oraz kąty wyprzedzenia i pochylenia zwrotnicy. Oczywiście – działa to także w drugą stronę. Wszelkie naprawy zawieszenia powinny się zakończyć kontrolą geometrii zawieszenia. Moog przypomina – ustawienie geometrii to nie tylko problemy z prowadzeniem samochodu. To także przyspieszone zużycie opon.

Drobny problem łączników

W zasadzie nie można spierać się co do tego, które luzy stanowią większe zagrożenie, a które mniejsze. Najbardziej błahe wydaje się jednak zużycie łączników stabilizatorów – wyeksploatowane nawet w niewielkim stopniu irytują pasażerów specyficznym stukaniem. Na szczęście zazwyczaj szybko i tanio się je wymienia.

 

Moog radzi: przed wymianą należy zawsze upewnić się, czy po obu stronach samochodu znajduje się taki sam typ łącznika stalowy/aluminiowy/plastikowy. Mieszanie par jest oczywiście błędem.

Luzy w układzie kierowniczym

Kontroli podlegają końcówki drążków kierowniczych, drążki oraz przekładnia kierownicza. W każdym przypadku po wymianie jednego z elementów należy bezwzględnie skontrolować geometrię. Podczas wymiany warto upewnić się, że koło kierownicy oraz koła są ustawione w pozycji „na wprost” i zmierzyć długość elementów starych do wymontowania oraz nowych i porównać, ewentualnie wstępnie przeregulować. Lekceważenie tej wskazówki kończy się tym, że kierowca po zakończeniu naprawy (i nawet po regulacji) skarży się na to, że ma „przestawioną kierownicę”.

Luzy na sworzniach wahaczy i silentblokach

Wymiana tych elementów na ogół nie ma kluczowego wpływu na geometrię zawieszenia, jednak i tutaj zdarzają się wyjątki. W niektórych typach zawieszeń możliwa jest regulacja kąta pochylenia kół i wykonuje się ją właśnie przez np. obracanie mimośrodowych silentbloków lub mimośrodowych śrub mocujących wahacze. Czujność jest zatem wskazana zwłaszcza w przypadku niepopularnych modeli samochodów.

 

Generalnie wszyscy producenci zawieszeń zalecają kontrolę geometrii także po wymianie lub regeneracji wahaczy. Nawet w zwykłych zawieszeniach wymiana sworznia lub silentbloka może jednak wpłynąć na nastawy.

Luzy łożysk kół

Problemem dla osoby, które chce wyregulować geometrię będzie oczywiście także luz na łożysku koła. Powoduje on zarówno zmianę kąta pochylenia koła jak też odchyłki zbieżności.

Kompleksowa wymiana

W wybranych typach zawieszeń, zwłaszcza wielowahaczowych producenci zalecają wymianę… wszystkich współpracujących elementów. Z jednej strony wynika to z problematycznej diagnostyki takiego zawieszenia, z drugiej – z faktu, że wymiana tylko jednego elementu może ujawnić niedomagania innych lub przyspieszyć ich zużycie.

Zalety elementów zawieszenia Moog

Elementy zawieszenia Moog tam, gdzie jest to możliwe mają śruby i nakrętki kołnierzowe pokryte powłoką cynkową, co sprawia, że odznaczają się większą odpornością na korozję i samo-odkręcenie. Firma przykłada także dużą wagę do jakości uszczelnień sworzni, a ich wewnętrzne panewki ślizgowe wzmacnia włóknem węglowym. Trzpienie sworzni są hartowane indukcyjnie, co w sposób oczywisty zwiększa ich trwałość i wytrzymałość.

 

Najważniejszym argumentem przemawiającym za jak najszybszym usuwaniem ewentualnych niesprawności zawieszenia jest oczywiście bezpieczeństwo jazdy. Innym – może być troska o stan ogumienia. Ale to nie wszystko. Praktyka warsztatowa pokazuje, że lekceważenie luzów w zawieszeniu przyspiesza zużycie pozostałych, współpracujących elementów podwozia. Warto uprzedzać o tym klientów, którzy nie zawsze zdają sobie z tego sprawę. Względy ekonomiczne mogą okazać się dodatkową, uczciwą zachętą do większej dbałości o stan techniczny pojazdu – mówi Jerzy Dziamski, Garage Gurus Moog ekspert.

 

Źródło: Tenneco

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).