Sprawne amortyzatory razem z oponami zimowymi | MOTOFAKTOR

Sprawne amortyzatory razem z oponami zimowymi

person Adrian Januszkiewicz 1/12/2020

Żelaznym punktem na liście przygotowań auta do zimy jest wymiana opon, co warto też wykorzystać do oceny stanu technicznego amortyzatorów.

Na co dzień rzadko zwracamy uwagę na stan amortyzatorów. A te podczas jazdy nieustannie pracują w cyklicznych fazach dobicia i odbicia. I jak w każdym mechanizmie ich elementy podlegają systematycznemu zużyciu.

 

Proces ten mogą przyspieszyć zarówno nierówności drogi, niewłaściwe ciśnienie powietrza w oponach, jak też i styl jazdy kierowcy. Przyczyniają się do tego między innymi gwałtowne podjazdy i zjazdy z krawężników, dynamiczne przejazdy przez progi zwalniające czy nieomijanie wgłębień ze studzienkami kanalizacyjnymi w jezdni.

 

Co gorsze, objawy uszkodzenia czy zużycia amortyzatorów następują stopniowo, co na swój sposób usypia czujność kierowcy. A przez to łatwo się do nich przyzwyczaić, zapominając jednocześnie o pierwotnej charakterystyce ich pracy.

 

Najczęstsze objawy spadku sprawności amortyzatorów to wrażenie podskakiwania samochodu podczas jazdy na nierównościach, kołysania na zakrętach, nurkowania przy hamowaniu czy wibracje na kole kierownicy.

Amortyzatory ukryte są za kołem, dlatego jego zdjęcie w trakcie sezonowej wymiany opon warto wykorzystać do wzrokowej oceny stanu technicznego. O uszkodzeniu będą świadczyć między innymi tłuste plamy na ich korpusie, zużyte czy popękane tuleje bądź gumy mocujące, oraz uszkodzone osłony i odboje. Warto też podzielić się z mechanikiem wrażeniami i ewentualnymi wątpliwościami, a nawet poprosić o jazdę próbną. Pamiętajmy, że amortyzatory stanowią ważny łącznik pomiędzy nadwoziem i kołami samochodu. Wymieniając opony chcemy sobie zapewnić efektywniejszą przyczepność i drogę hamowania. Nie osiągniemy tego bez sprawnie działających amortyzatorów. Andrzej Wojciech Buczek doradca techniczny w firmie IHR Warszawa, przedstawiciela marki Bilstein w Polsce

 

Źródło: Bilstein

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).