Spółki pośrednio zależne od Boryszew SA ogłaszają upadłość | MOTOFAKTOR

Spółki pośrednio zależne od Boryszew SA ogłaszają upadłość

person Adrian Januszkiewicz 13/10/2021

Zarządy spółek Grupy ICOS związanej z Boryszew SA podjęły decyzje o zgłoszeniu do właściwych sądów wniosków ws. ogłoszenia upadłości.

Jak wynika z treści najnowszego raportu bieżącego Grupy Boryszew w dniu 12 października 2021 r. jej zarząd otrzymał informacje o podjęciu w tym samym dniu przez zarządy spółek pośrednio zależnych od Boryszew S.A.: ICOS GmbH, THEYSOHN Kunststoff GmbH oraz THEYSOHN Formenbau GmbH („Grupa ICOS”) decyzji o zamiarze zgłoszenia do właściwych sądów wniosków w sprawie ogłoszenia upadłości tych podmiotów. Zgodnie z przedstawioną propozycją wnioski mają dotyczyć upadłości pod zarządem własnym realizowanej zgodnie z niemieckim prawem upadłościowym.

 

Na podjęcie decyzji przez Grupę ICOS wpływać ma pogarszająca się sytuacja w zakresie pozyskiwania nowych zamówień od głównych klientów, jak również odroczenie znacznej części planowanych zamówień, co spowodowało znaczący spadek sprzedaży. Dodatkowym czynnikiem negatywnie wpływającym na sytuację są wysokie koszty stałe spółek Grupy ICOS oraz obecna sytuacja rynkowa związana z ograniczeniami produkcji u głównych klientów, spowodowaną m.in. problemami z dostępnością półprzewodników oraz nieplanowanym wzrostem pozostałych kosztów działalności, ze szczególnym uwzględnieniem gwałtownie rosnących kosztów energii i surowców. Według analiz ta sytuacja nie pozwala na uzyskanie minimalnej satysfakcjonującej rentowności dla prowadzonej działalności oraz perspektywy osiągniecia samofinansowania działalności przez spółki w racjonalnej perspektywie czasowej.

 

Boryszew SA wyjaśnia, iż działalność spółek Grupy ICOS obejmuje produkcję zewnętrznych plastikowych elementów wyposażenia samochodów (nadkola, osłony podwozia, itp.) oraz produkcję wielkogabarytowych form wtryskowych, w związku z którą wygenerowała z I półroczu 2021 roku 72 mln zł przychodów ze sprzedaży, (w 2020 roku 129 mln zł). Działalność spółek Grupy ICOS, na poziomie EBITDA w I półroczu 2021 wygenerowała stratę w wysokości 9 mln zł, natomiast za 2020 rok strata wyniosła 36 mln zł.

 

W związku ze złożonym wnioskiem o upadłość spółka planuje dokonać odpisu wartości udzielonych pożyczek w kwocie ok. 87,3 mln zł, które obciążą jednostkowy wynik Boryszew SA w 2021 roku.

 

Boryszew wskazuje, iż przeprowadzenie upadłości pod zarządem własnym pozwoli na ukierunkowaną i kontrolowaną restrukturyzację, ograniczenie kosztów wygaszenia działalności nierentownych obszarów oraz zaspokojenie wierzycieli Grupy ICOS na optymalnym poziomie. Ponadto, upadłość pod zarządem własnym ma pozwolić na sprawne i transparentne prowadzenie procesu wobec wszystkich interesariuszy, co ma dać możliwość skrócenia czasu procesu oraz mieć zasadniczy wpływ na utrzymanie reputacji i wizerunku Grupy Kapitałowej. Boryszew SA szacuje, że koszty wsparcia procesu upadłości nie przekroczą kwoty 2,0 mln euro.

 

Dalsze posunięcia w tej sprawie mają być ogłaszane w kolejnych raportach.

 

Źródło: Boryszew

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).