Spadek przychodów Dębicy w I półroczu 2018

person Adrian Januszkiewicz 12/09/2018

Firma Oponiarska Dębica S.A. zanotowała w I półroczu 2018 r. przychody w wysokości 969,0 mln zł, czyli o 2,6% niższe w stosunku do analogicznego okresu 2017 r.

Przychody w samym II kwartale tego roku wyniosły 468,0 mln zł, czyli były o 0,6% niższe od wypracowanych w tym samym okresie rok wcześniej.

 

W pierwszym półroczu 2018 r. zysk EBIT wyniósł 67,2 mln zł, tj. był o 15,6% wyższy  w ujęciu rok do roku. W samym II kwartale wynik EBIT wyniósł 14,2 mln zł, czyli był o 5,6% niższy w porównaniu do II kwartału 2017 r.

 

W I półroczu 2018 r. zysk netto wyniósł 67,6 mln zł, czyli był o 8,7% wyższy w porównaniu do I półrocza 2017 r. Zysk netto wypracowany w II kwartale tego roku wyniósł 12,4 mln zł,  co oznacza spadek o 29,0% w porównaniu do II kwartału 2017 r.

 

Sprzedaż do podmiotów z Grupy Goodyear po I półroczu 2018 r. stanowiła 89,0% sprzedaży ogółem, wobec 90,6% w analogicznym okresie 2017 r. Wartość sprzedaży do podmiotów niepowiązanych zwiększyła się o 14,3% w ujęciu rok do roku, zaś jej udział w przychodach ogółem wyniósł 11,0%, wobec 9,4% rok wcześniej.

 

W I półroczu 2018 r. koszty sprzedaży oraz ogólnego zarządu wyniosły 13,1 mln zł i były o 13,3 mln zł niższe niż w tym samym okresie 2017 r. Spadek ten wynika głównie z obniżki kosztów wsparcia regionalnego, administracji oraz działań reklamowych.

 

Jednostkowe koszty produkcji spadły w pierwszym półroczu 2018 r. o 6,3% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Spadek ten nastąpił głównie w kosztach materiałów.

Potencjał rynkowy, zarówno w Polsce, jak i w całej Europie, był w II kwartale br. wyższy we wszystkich segmentach w porównaniu do analogicznego okresu roku 2017. Szczególnie korzystnie zachowywał się rynek opon do samochodów ciężarowych, który w II kwartale w Polsce wzrósł o 19,8% i notował dwucyfrowe wzrosty również na innych rynkach europejskich. Na rynkowe wskaźniki sprzedaży w całym półroczu wpływ miał słabszy wynik I kwartału, który był efektem wysokiej bazy rok wcześniej. Wykorzystując poprawę warunków rynkowych II kwartału, zwiększyliśmy o 14,3% sprzedaż do podmiotów niepowiązanych w ujęciu półrocznym. Leszek Szafran Prezes Zarządu Firmy Oponiarskiej Dębica S.A.

 

Źródło: Dębica

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

FreshMail.pl
 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

FreshMail.pl
 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

FreshMail.pl