Sondy lambda do jednośladów | MOTOFAKTOR

Sondy lambda do jednośladów

person Redakcja 4/05/2020

Sonda lambda odgrywa ogromną rolę w nowoczesnych silnikach motocyklowych, obniżając emisję oraz poprawiając sprawność pracy silnika.

NGK Spark Plug jest wśród największych globalnych dostawców sond lambda na pierwszy montaż oraz na niezależny rynek wtórny. Pod marką NTK Vehicle Electronics pasjonaci motocykli mogą znaleźć prawie 70 referencji, które zostały skonstruowane specjalnie pod kątem specyficznych wymagań różnych modeli motocykli.

Czym są sondy lambda?

Znana również pod nazwą “czujnika lambda” lub “czujnika O2”, sonda lambda poprzez stały pomiar współczynnika proporcji paliwa do powietrza zapewnia idealne warunki pracy katalizatora. W przypadku silnika spalinowego optymalna mieszanka powietrzno-paliwowa wynosi 14,7 do 1, czyli 14,7 części powietrza do 1 części paliwa.

 

Ten specyficzny współczynnik proporcji paliwa do powietrza nazywany jest „lambda”. Niemniej jednak współczynnik ten nie ustawia się automatycznie, dlatego tak dużą rolę odgrywają sondy lambda.

 

Zlokalizowana w układzie wydechowym motocykla (zazwyczaj przed lub przed i za katalizatorem) sonda lambda dokonuje pomiaru procentowej zawartości tlenu w układzie wydechowym, czyli w spalinach, a następnie przekazuje odpowiednią informację do komputera sterującego pracą silnika (ECU). Bardzo często katalizator nie może pracować skutecznie, ponieważ mieszanka powietrzno-paliwowa jest za bogata lub zbyt uboga.

 

Jeżeli mieszanka jest za bogata, w spalinach nie ma wystarczającej ilości tlenu. I odwrotnie, jeżeli mieszanka jest zbyt uboga, w spalinach jest za dużo tlenu. W obydwu przypadkach katalizator nie może pracować skutecznie.

 

Aby temu przeciwdziałać, sonda lambda przekazuje zmierzone wartości do sterownika silnika, a ten reguluje skład mieszanki powietrzno-paliwowej, starając się zawsze możliwie jak najbardziej zbliżyć do współczynnika 14,7. Dzięki temu spalanie jest bardziej efektywne, co jest nie tylko korzystne dla środowiska ze względu na niższą emisję, ale również pozwala zaoszczędzić paliwo oraz powoduje mniejsze obciążenie i zużycie silnika.

Przyczyny usterek

Jest wiele przyczyn uszkodzenia sondy lambda lub pogorszenia sprawności jej działania. Wraz z czasem sonda lambda zużywa się i musi zostać wymieniona. Jest to normalne zjawisko.

 

Jednakże istnieje kilka łatwych do wyeliminowania czynników, które wymuszają nieplanowaną i przyspieszoną wymianę sondy lambda. Bardzo często sonda lambda ulega uszkodzeniu, gdy wchodzi w kontakt z następującymi substancjami:

 

  • Dodatki paliwowe: sondy lambda mogą zostać zniszczone przez dodatki zawarte w paliwie lub dodawane przez użytkownika motocykla. Dlatego zaleca się unikanie stosowania dodatków paliwowych lub paliwa zawierającego dodatki.
  • Silikon: Silikon zamyka porowatą powierzchnię ceramiczną sondy. Uniemożliwia to przesyłanie jonów, a w konsekwencji nie jest generowane napięcie. Częstymi źródłami zanieczyszczenia silikonem są preparaty penetrujące i smar silnikowy. Bezpiecznym sposobem uniknięcia takiego zanieczyszczenia jest stosowanie produktów bez silikonu, takich jak smar do sond lambda.
  • Nagar: nagar może gromadzić się na osłonie sondy oraz na samym czujniku. Powoduje to spowolnienie reakcji sondy lambda, a w końcu jej uszkodzenie. Należy koniecznie sprawdzić przyczynę powstawania zanieczyszczenia nagarem, w innym przypadku nowa sonda lambda szybko będzie borykała się z tym samym problemem.

Łatwa wymiana

Bez względu na to, czy przyczyną jest zanieczyszczenie lub po prostu zużycie eksploatacyjne, montaż nowej sondy lambda jest dla posiadacza motocykla często konieczną czynnością obsługową.

 

Chociaż sonda lambda odgrywa bardzo ważną rolę, jest wymiana jest łatwą operacją. Poza przypadkami zapieczonego gwintu, kiedy konieczna może być pomoc specjalisty, wymiana sondy lambda jest zazwyczaj operacją, którą właściciel motocykla może wykonać samodzielnie.

 

Objawami konieczności wymiany sondy lambda w motocyklu mogą być świecąca się kontrolka silnika, zwiększone zużycie paliwa, wypadanie zapłonu lub nierównomierna praca silnika na wolnych obrotach.

 

W przypadku zapalonej motocyklistki Valerie Hoppe, Specjalistki ds. Komunikacji Marki Aftermarket firmy NGK SPARK PLUG EUROPE GmbH, która sama wymieniła sondę lambda bez pomocy fachowców, usterka objawiła się kodem błędu wskazującym właśnie na sondę lambda.

Cena wymiany przez fachowca oraz względnie duża odległość do zaufanego warsztatu były głównymi przyczynami, dlaczego zdecydowałam się zrobić to samodzielnie. Valerie Hoppe Specjalistka ds. Komunikacji Marki Aftermarket firmy NGK SPARK PLUG EUROPE GmbH

 

Chociaż nie jest mechanikiem hobbystą, konieczność samodzielnej wymiany nie zniechęciła Valerie.

Majstrowałam przy mojej 125-ce już w wieku 16 lat, dlatego miałam pewność, że poradzę sobie i tym razem. Wymiana jest szybka i prosta. Wystarczy zdemontować wtyczkę, wykręcić starą sondę, wkręcić nową sondę, założyć wtyczkę i gotowe. Nowa sonda lambda znowu w pełni działa poprawnie. Valerie Hoppe

 

Mając na uwadze korzyści dla emisji oraz sprawnej pracy silnika, a także łatwość wymiany, sonda lambda odgrywa ogromną rolę w swobodnej jeździe.

 

Źródło: NGK Spark Plug

user photo

Autor

Redakcja

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).