Śledztwo w sprawie gangu podrabiającego oleje silnikowe | MOTOFAKTOR

Śledztwo w sprawie gangu podrabiającego oleje silnikowe

person Joanna Piszcz 23/07/2018

Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu prowadzi postępowanie w sprawie gangu podrabiającego markowe oleje silnikowe.

Na początku lipca informowaliśmy, że dolnośląska policja rozbiła grupę, która zajmowała się podrabianiem markowych olei silnikowych na dużą skalę i potwierdzaniem nieprawdy w fakturach VAT. Sprawcy uzyskali dostęp do hurtowych dostaw jednych z najtańszych dostępnych na rynku olei silnikowych, które kupowali w 1000 litrowych zbiornikach. W zorganizowanych przez siebie nielegalnych rozlewniach oleju przelewali go do podrabianych opakowań z logo znanych producentów. Następnie tak podrobiony produkt był rozprowadzany na terenie kraju i poza nim, m.in. na terenie Łotwy.

 

Nie jest to pierwszy taki przypadek na Dolnym Śląsku. Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu od lutego 2018 prowadzi postępowanie w sprawie gangu, który zajmował się tym samym procederem, a historia grupy sięga kilku lat wstecz,

 

Jak informuje Prokuratura Okręgowa Wydział I Śledczy we Wrocławiu w komunikacie na swojej stronie internetowej, prokuratorzy nadzorowali od 2015 r. postępowanie, którego wstępnym zakresem było wprowadzanie do obrotu wyrobów z podrobionymi znakami towarowymi dotyczącymi znanego producenta oleju marki Castrol.

 

W 2015, a następnie w 2016 roku przeprowadzono pierwsze czynności w tej sprawie, w ramach której zabezpieczono dwie linie rozlewnicze, etykietki oraz sam podrobiony olej. Wówczas przedstawiono zarzuty 3 osobom, w tym głównemu sprawcy m.in. o czyn z art. 305 ustawy Prawo własności przemysłowej, zaś w dalszej kolejności, uzupełniono ten zarzut o czyn z kodeksu karno – skarbowego. Wobec tego sprawcy zastosowano wówczas tymczasowe aresztowanie, a pozostali podejrzani otrzymali wolnościowe środki zapobiegawcze.

 

Jednak, jak informuje prokuratura, ogrom materiału dowodowego spowodował konieczność poszukiwania źródeł zaopatrywania się w poszczególne elementy służące do popełnienia przestępstwa jak też konieczność przeprowadzenia kosztownych i czasochłonnych ekspertyz kryminalistycznych. W toku śledztwa, prowadzący je funkcjonariusze policji z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu natrafili na ślad kontynuowania przestępczej działalność przez część osób znanych organom ścigania z tej sprawy.

 

W dniach 14 – 15 lutego 2018 r. przeprowadzono równolegle na terenie kraju szereg czynności procesowych w postaci przeszukań, które odnosić się miały do drugiej z kolei linii produkcyjnej do podrabiania znaków towarowych i produktów kolejnego producenta oleju silnikowego o marce Mobil 1. Dokonano jednocześnie zatrzymania 4 osób, które uczestniczyły w tym nielegalnym procederze.

 

Mężczyźni, po doprowadzeniu ich do Wydziału I Śledczego Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu usłyszeli zarzuty popełnienia przestępstw polegających na udziale w zorganizowanej grupie przestępczej (art. 258 §1 kk), podrabiania i wprowadzania do obrotu wyrobów z nieoryginalnymi znakami towarowymi (art. 305 ust. 1 i 3 upwp w zw. z art. 65 §1 kk) oraz zarzut poświadczania nieprawdy w fakturach VAT (art. 271 cv1 i 3 kk) jak również zarzut prania brudnych pieniędzy (art. 299 § 1 i 5 kk).

 

Wstępnie ustalono, iż w wyniku przestępczego procederu przedstawiciele pokrzywdzonych podmiotów ponieśli łącznie straty finansowe rzędu 3, 2 mln. zł.

 

Część z zatrzymanych osób przyznała się do popełnienia zarzuconych im przestępstw, część z kolei usiłowała kwestionować swoje sprawstwo. Nie zdołano ustalić majątku, który mógłby podlegać przepadkowi i bądź wydaniu środków kompensacyjnych w stosownym trybie. Czynności w tym zakresie nie zostały jednak ukończone.

 

Prokurator, po przeanalizowaniu materiału dowodowego zastosował wobec 2 osób wolnościowe środki zapobiegawcze, natomiast wobec 2 innych podejrzanych, wystąpił z wnioskami o tymczasowe aresztowanie. Sąd Rejonowy podzielił stanowisko prokuratora i zgodził się z nim, orzekając wobec tych mężczyzn tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy.

 

Jak poinformowała nas prokuratura, sprawa jest w toku.

 

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).